Türkiye’de ve Sarıyer’de iz bırakan kaleciler arasında gösterilen Cenk Tekelioğlu, Sarıyer Spor Kulübü’ne ilişkin özel değerlendirmelerde bulunarak, yeni gelecek yönetime tavsiyelerde bulundu: “Siyasetten uzaklaşın!”

1989 yılında Sarıyer Spor Kulübü’nün alt yapısından başlayarak start verdiği futbol serüvenini şu anda futbolcu danışmanlığı yaparak sürdüren Tekelioğlu, futbol yaşamına 5 şampiyonluğu sığdırmış bir isim. Kaleciliğin yanı sıra kariyerine sportif direktörlüğü de ekleyen Tekelioğlu, Etiler'deki ofisinde Sarıyer Posta İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Levent Pehlivanoğlu’na verdiği özel röportajında çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

Sarıyer Spor Kulübü’nde oynadığı yılları hatırlatarak sözlerine başlayan Tekelioğlu, “1989’de iki yıla yakın Sarıyer’de alt yapısında oynadıktan sonra A takıma çıktım. O zaman tabi çok Sarıyer’de çok iyi bir ekip ve kaliteli bir oyuncu grubu ile oynayarak şampiyonluklar yaşadık. Sonra futbol kariyerime dışarı da devam ederek en sonunda da aktif futbol hayatımı bıraktım. Sportif direktörlük yaptım. Şu anda da hem yurt içinde hem yurt dışında, futbolcu danışmanlığı yapıyorum” dedi.

“TESİS YOK!”

Sarıyer'in içinden yetişmiş bir isim olarak kulübün son durumunu sorduğumuz Tekelioğlu, kulübün yıllardır kurumsal bir marka değerinin yaratılmamasından dert yanarak, “Saffet Akkoyun başkanımız yıllarca bu kulübe fekadarlıklar yaptı. Ama kendisiyle konuştuğum zamanda bu sitemimi hep dile getirdim. Sarıyer’in tesise ihtiyacı var. ‘Neden kendi adınıza bir tesis yapmıyorsunuz?’ dedim. Ben ayrılalı 22 yıl oluyor ama hala tek bir adım bile atılmadı. Sarıyer’in ismine yakışmayan tesis ve olanaksızlıklar. Sarıyer’de futbolcular hala otobüs ile idmana gidip, geliyorlar ve sonra başarılar elde etmeleri bekleniyor. Bu nasıl olacak? Biz 2003-2004 yılında şampiyon olduğumuz sezonda oyuncular gelmek istemediler, transferleri olmadı. Çünkü güzel antrenman yapılacak saha, tesis yoktu” diye konuştu.

“BAŞARI SUYA YAZILMIYOR”

Geçtiğimiz haftalarda Sarıyer Spor Kulübü Başkanlığı’ndan istifa eden Selçuk Kavaloğlu ve yönetim kuruluna ilişkin görüşlerini sorduğumuz Cenk Tekelioğlu, şunları kaydetti; “Çok fazla erken istifalar oldu. Aslında daha öncelerinde de bu yönetimin çok ileriye gidemeyeceğini ve erken kongre kararının daha sağlıklı olacağını beyan etmiştim. Bunun nedenin de kulüp içinde birliğin sağlanamaması. Başarı suya yazılmıyor. Sarıyer Spor Kulübü’nün en büyük eksikliği, gelecek planın olmaması, günü kurtarma girişimlerinin olması.”

“KÖYÜN ÇOCUKLARI SÖYLEMİ SAÇMA”

Teklioğlu, “Cebinde paran varsa başkanlığa aday olursun. ‘Köyün çocukları’ projesiyle, iyi niyetle başlıyorsun ama artık Sarıyer köy değil, büyük bir ilçe. Türkiye futbol camiasında önemli yeri olan bir kulüp. O yüzden merkezden köy diye bahsetmek bana göre çok saçma durum. Burası Sarıyer Spor Kulübü’dür ve her platformda en iyi şekilde temsil edilmeli. Hayali işlerle yola çıkmayacaksınız. Herkes destek verir, arkanızdan hadi aslanım bu işi yaparsın derler ama konu parayı ödemeye gelince kimse çıkarıp vermez. Sizinde cebinizde paranız yoksa mundar olursunuz” dedi.

“KAVALOĞLU YÖNETİMİNE DAVET EDİLDİM”

Dönemin başkanı Selçuk Kavaoğlu’nun kendisini yönetim kurulu üyeliği için aradığını da sözlerine ekleyen Tekelioğlu, “Danışmanlık yaptığım için bu işin hoş olmayacağını, ama dışarıdan destek vereceğimi belirttim. Kimin başkan olduğu, hangi siyasi görüşün içinde olduğu beni ilgilendirmiyor açıkçası. Benim kendi düşüncem var ama ben bunu hiçbir zaman Sarıyer Spor Kulübü üzerinde deklare edemem, olmaz! Sarıyer benim ilk göz ağrım. Benimde çocuğum alt yapısında oynuyor ve bu da hoşuma gidiyor. Sarıyer benim için farklı bir yerde. O yüzden dedim ki yönetime giremesem farklı dedikodu oluşacaktı. Çünkü ben sadece futbolla uğraşıyorum. Dışarıdan ne yardım gerekirse ben size elimden gelen ne oluyorsa yaparım dedim” dedi.

“ALT YAPI GÜÇLENDİRİLMELİ”

17 Aralık’ta gerçekleştirilecek başkanlık yarışı içinde olacak adaylar ile ilgilide değerlendirmelerde bulunan Tekelioğlu, “Yeni seçilen yönetim kurulu şampiyon oluruz diye giderse hata yapar. Önce inşaatın temelinin sağlam olması lazım. Kulübün önemli ihtiyaçları var. Maalesef Sarıyer’de altyapının hali içler acısı. Bu çocukların idman yapabilecekleri kendilerini geliştirebilecekleri tesislerinin olmaması, futbolcuların tekniklerini zenginleştireceği bir alanın yaratılmaması beni çok üzüyor. Kısacası alt yapı çok yetersiz.”

“SARIYER BELEDİYESİ DESTEK VERMELİ”

Cenk Tekelioğlu, Sarıyer Spor Kulübü’nde yaşanan eksikliklerin Sarıyer Belediyesi ile beraber çözülebileceğini söyleyerek; “Belediye başkanı olmadan bu kulübün yürümesi çok zor. Belediye, personel maaşı, yiyecek içecek gibi lojistik giderleri karşılasın. Diğer sıkıntılar yönetimden tarafından çözülür, aynı zamanda oyuncu satışıyla da ek gelir sağlanarak eksiklikler giderilebilir. ‘TFF Süper Lige çıkacağım’ diye konuşursan bu hayal satmaktan başka bir şey değildir. Böylede ilerleyemezsin. Sarıyer ancak siyasetten uzaklaşırsa başarıyı yakalayabilir” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Cenk Tekelioğlu'nun Sarıyer Posta Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Levent Pehlivanoğlu'na verdiği röportajı aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.