5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ile Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde birçok Avrupa ülkesinden önce Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı tanınmasının 89. yıldönümünü nedeni ile CHP Sarıyer Belediye Başkan Aday Adayı Cengiz Alp, mesajı yayımladı.

kadinlara-secme-ve-secilme-hakki-aa-1959717_1

Alp mesajından şu ifadelere yer verdi;

 “Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk "Bir toplum aynı gayeye bütün kadınları ve erkekleriyle beraber yürümezse, ilerlemesine ve medenileşmesine teknik bakımdan imkân, ilmi bakımdan da ihtimal yoktur" diyerek Türk kadınının sosyal ve kültürel alanda, eğitimde, hukukta, aile içinde, çalışma hayatında, toplumsal yaşamda ve siyasette erkeklerle eşit haklara sahip olmasının önünü açmıştır.

Kurtuluş mücadelemizde cephede savaşan her daim ülkesinin ve milletinin yanında asil bir duruş sergileyen Türk Kadını; eğitimden sağlığa, yasama, yürütme ve yargıdan iş dünyasına, siyasetten ekonomiye, sanattan spora kadar hayatın her alanında önemli başarılara imza atmıştır. Evinde, tarlasında, fabrikasında üretime destek olan, istihdam oluşturan, farklı alanlardaki başarılarıyla bizleri gururlandıran Türk kadını, Türkiye Yüzyılında da Ülkemizin hedeflerine ulaşmasında önemli katkılar sağlamaya devam edecektir.

Başarılı kadınlarımızın sayısının her geçen gün hızla artıyor olması ve elde ettikleri başarılar; geleceği parlak, gelişmiş ve kalkınmış bir ülke olma yolunda hızla ilerleyen ülkemizdeki değişimin ve dönüşümün en somut örneğini oluşturmaktadır.

Bu duygu ve düşüncelerle Gördesli Makbule, Nene Hatun, Şerife Bacı gibi adını tarihe kazıyan kadın kahramanlarımızı rahmetle yâd ediyor, bugüne kadar her alanda önemli başarılara imza atan, çalışkanlıkları ve fedakarlıklarıyla her zaman milletinin yanında olan kadınlarımıza saygılarımı sunuyorum.”

Editör: Levent Pehlivanoğlu