Konuk yazar olarak Sarıyer Posta’ya, “Büyükdere İbrahim Balcı Kütüphanesi” Sarıyer'e çok yakışır adlı köşe yazısı yazan Tuncay Dağlı, Sarıyer'in sevilen ismi İbrahim Balcı'ya vefasını gösterdi.

 “Sarıyer’in sevilen, sayılan değerlerinden biri olan İbrahim Balcı ağabeyin benim için ayrı bir yeri vardır. Kendisine sağlıklı bir yaşam ve sevdikleriyle birlikte daha nice yıllar geçirmesini diliyorum.

Çünkü onu her Sarıyerli gibi gerçek anlamda seviyor ve değer veriyorum. Benim için hem bir ağabey, hem örnek aldığım bir edebiyatçı hem de çok iyi bir arkadaş oldu. Keşke hala Sarıyer’de ikamet ediyor olsaydım da, kendisiyle her gün biri araya gelip, sohbet edebilseydim.

Ancak olmadı, çok sevdiğimiz bu yerden on iki yıllık bir birliktelikten sonra ayrıldık. Ama gözümüz de, gönlümüz de Sarıyer’de kaldı. Çünkü İbrahim ağabey başta olmak üzere çok değerli dostlarımızı orada bıraktık.

Şuan fazla uzakta olmasak da yine de arada birkaç saatlik bir yol var. Bazen dostlarımızı ziyaret edip, özlem giderme imkanımız oluyor. Bir de sosyal medyadan Allah razı olsun, arkadaşlarımızla oradan takipleşip, hal hatır soruyor, uzaktan uzağa iletişim kurabiliyoruz.

Belli olmaz gün gelir yine buluşur, yine eski güzel günlere yeni halkalar ekleyebiliriz. Olmazsa da canımız sağolsun. Yaşadığımız güzel günlerin anıları bize yeter.

Ancak Sarıyer’in benim için özel bir yeri var. Hayatımın ikinci baharına orada başladım. Gazetecilik mesleğimin ikinci yarısını orada geçirdim. Ve çok sayıda değerli dostu arkadaşı orada edindim. Yaşam tecrübemi orada artırırken, gazetecilik ve yazarlık çalışmalarıma da yenilerini ekledim. Sahip olduğum kitaplarımın yarısını orada yazıp yayınladım. Yazdıklarımı Sarıyerli genç yaşlı, kadın erkek binlerce kişiyle paylaştım. Onlar beni sahiplendi, ben onları sevdim.

İşte bu yaşam yürüyüşünde başından beri yanımda olan, bana ve aileme sahip çıkan İbrahim ağabeyimi ben de aynı duygularla benimseyip, bir ağabey, bir baba gibi sevdim.

Kendisiyle bir süredir görüşemiyoruz. Rahatsız olduğunu ve evde dinlendiğini, dostlarının her gün ziyaretine gelip, kendisini yalnız bırakmadıklarını sosyal medyadan takip ediyorum. İbrahim ağabeyime sağlık ve sıhhat diliyorum.

Ve bir dileğim de Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’ten var. Kendisine İbrahim ağabeyi ya da Sarıyer için neler yaptığını anlatmaya gerek yok. Hepimizden çok tanıyıp, iyi bilen biridir. Başkan Genç’ten, Büyükdere’deki eski başkanlık binasında kurulan kütüphaneye “İbrahim Balcı Kütüphanesi” adını vermesini diliyorum.

Sarıyer’de bir İbrahim Balcı Kütüphanesi olması, bence oraya ayrı bir değer ve anlam katacak, vefanın İstanbul’da bir semt olarak kalmadığını ispatlayacaktır. İnanıyorum ki Başkan Genç de bu vefayı İbrahim ağabeye karşı gösterecektir.

Tüm Sarıyerli dostlara selam ve sevgilerimle.

  • Tuncay DAĞLI