Betonun karıştırıldığı yerden çok daha uzaklara dökülebilmesi için gereken parçalardan biri de beton pompasıdır. Kullanımı ile betonun uzak mesafelere ve yükseklere kadar dökülebilmesi amaçlanır. Bu sistemde özel bir boru iletim hattı kullanılır. İnşaat alanlarında ve daha küçük projelerde bile hem zamandan hem de paradan tasarruf edilmiş olur.

Beton pompalarını mobil ve sabit pompalar olmak üzere ikiye ayırabiliriz. Sabit beton pompaları, mobil pompaların ulaşmasının mümkün olmadığı yerlerde kullanılır. Bu durumlarda genellikle pompa boyu yetersizdir ve kurulum için yetecek alan yoktur. Sabit pompalar belli araçlar ile beton dökülecek olan bölgeye taşınır. Sabit pompaların, mobil pompalara göre biraz daha zor kullanımlı olduğu söylenebilir.

Mobil pompalar, bir kamyon üzerine monte edilir ve istenilen her yere kolaylıkla beton döküm işlemi gerçekleştirilir. Kolay kullanımı ile daha çok tercih edilmektedir. İş tamamlandıktan sonra kolayca toplanabilmesi, kolay kurulabilmesi ve kullanımının kolaylığı ile daha avantajlıdır. Bu sebeple sabit pompayı, mobil pompa kullanılamayan zamanlarda tercih ederiz.

Beton pompaları ile yapılan bu işlemler, artık yapı inşa projelerinin hem çok daha hızlı hem de kolay bir biçimde tamamlanmasını sağlamıştır. Beton pompalama işlemi için kullanılan pompaya uygun beton karılmış olması da önemlidir. Pompalanma problemi oluşursa, proje aksar ve çeşitli sıkıntılar meydana gelir.

Eski inşaatları hatırlarsanız, beton ve harç elle karılır, bu malzeme en yüksek yerlere kadar insan gücüyle taşınırdı. Günümüzde gelinen teknoloji ilebirlikte inşaat yapımı daha da kolaylaşmıştır. Yapı sektörüne kolaylık sağlayan beton pompası seçeneklerine buradan göz atabilirsiniz. Unutmayınız, hangi tür pompa olursa olsun, pompalanabilecek bir beton karılması önemlidir. Aksi takdirde işiniz yavaşlar ve zora girer. Beton pompalama işini yaparken de işin uzmanı olan kişilerden yardım almanız önemlidir.

Daha fazla bilgi için https://machineryline.com.tr/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.