Uzun yıllardır Sarıyer'in birçok mahallesinde devam eden atıksu ve kötü koku problemi, İSKİ tarafından programa dahil edilen proje ile birlikte ortadan kalkacak. Konuyla ilgili Sarıyer Posta Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Levent Pehlivanoğlu'na açıklamalarda bulunan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, sorunun en kısa sürede çözüleceğini ifade etti.

Karakütük Caddesi'nde kolektörlerin topladığı atıksuların, arıtma tesisine ulaştırılması için gerekli bağlantılar, uzun yıllardır bir türlü yapılamadı.

BAŞKAN GENÇ' PEHLİVANOĞLU'NA KONUŞTU

Son olarak Sarıyer Yenimahalle'de meydana gelen kötü koku çevre kirliliği, yetkilileri harekete geçirdi. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Sarıyer Posta Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Levent Pehlivanoğlu'na konuyla ilgili bilgiler verdi. Genç, "Uzun yıllardır gündemde olan atıksu problemi çözüme kavuşturulması noktasında İSKİ programına alındı. Köyler bölgesi dahil tüm bu kanallar yapılacak. Atıksular Baltalimanı'ndaki kolektöre aktarılacak. Büyükdere'nin ortasında da çok büyük bir kanal yapılacak. Gerekirse esnaf ile görüşüp mağduriyet oluşmamasını sağlayacağım. Proje üzerinde çalışan arkadaşlar önceden Sarıyer ile ilgili dosyaların kaldırıldığını söylediler. İlçeye yapılması gereken çalışmalar yapılamıyordu. Zaten hizmet gibi bir dertleri yok. Geçtiğimiz 10 yılda yapılmayanlar ortada" ifadelerini kullandı.

İŞTE PROJE DETAYLARI

Köyler bölgesi olarak adlandırılan mahalleler başta olmak üzere Rumeli Kavağı'ndan Çayırbaşı'na kadar olan bölgedeki tüm atıksular için 870 metre uzunluğunda, 300 - 600 mm çaplarında, yerin 3 ila 7 metre derinliğinde atıksu bağlantı hattı inşa edilecek. Böylece, atıksu kolektörleri ile toplanan sular, denize karışmadan Baltalimanı Atıksu Arıtma Tesisi'ne ulaştırılacak.

İMALAT KAZISI BAŞLAYACAK

Bunun yanı sıra Büyükdere ve Çayırbaşı Mahalleleri ile Meserburnu Caddesi'nde de yıllardır denize atıksu girişi yapılıyor. Bu nokta için de çalışma başlatan İSKİ, projeyi tamamladı. Anıtlar Kurulu'ndan kazı için gerekli izinler alındığı projede, 14 Eylül 2020 tarihinde imalat kazısı başlayacak.

SARIYER POSTA GAZETESİ