Bahçeköy’ün girişinde yer alan 19’uncu yüzyıldan kalma tarihi su kemeri, kaderine terk edilmiş halde adeta sonunu bekliyor. Kamuoyunun beklentisine, yapılan haberlere, mahallelinin yaptığı onca başvuruya rağmen yetkililerin duyarsızlığı, Sarıyer’de tepkilere neden oluyor.  

Sultan II. Mahmut tarafından, İstanbul’un su ihtiyacını karşılamak amacıyla 19’uncu yüzyılda inşa ettirilen Bahçeköy’deki tarihi su kemeri, bakımsızlıktan dolayı yok olma tehlikesiyle karşı karşıya... Konuyla ilgili çıkan haberlere, kamuoyunun restorasyon beklentisine ve mahalle sakinlerinin onca başvurusuna rağmen, yetkililerin ısrarla duyarsız kalması tepkilere neden oluyor.
SÖZLER VE İCRAATLER ARASINDAKİ TUTARSIZLIK

Su kemerlerinin üzerinde büyüyen ağaçlar ve zararlı bitkiler tarihi yapının dokusuna zarar verirken, ağaçların geçen zamanla büyümesi kemer üzerindeki tahribatı daha da artırmış durumda… Tarihle, özellikle de Osmanlı tarihiyle bağların güçlendirildiği bir dönemde, imparatorluk mirası bir su kemerinin kaderine terk edilmesi, vatandaşları isyan ettiriyor. ‘Tarihimize sahip çıkıyoruz’ imajı çizen yetkililerin, durumu içler acısı olan 200 yıllık su kemerine karşı duyarsız kalması; sözler ve icraatler arasındaki tutarsızlığı gözler önüne seriyor.
ARTIK BİR AN ÖNCE HAREKETE GEÇİN

Tarihi değerleri koruma bilinciyle ata mirası su kemerinin yapılması için başvurularını sürdüren Bahçeköylüler, yetkililerden artık bir an önce harekete geçmelerini istiyor. Konuyla ilgili müracaat edilmesi gereken her yere başvurduklarını belirten Kemer Mahalle Muhtarı Nazif Artar, “Tarihimiz gözümüzün önünde yok oluyor, kimse görmüyor. Su kemerini çürüten zararlılar mutlaka temizlenmeli. Hiçbir kurumdan olumlu yanıt alamadık. Tüm resmi kurumlar yetkiyi birbirine atıyor, olan tarihimize oluyor” dedi.