AP Genel Başkan Yardımcısı Av. Necati Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adaylık sürecinde, “3. kez aday olamayacağına ilişkin” YSK’ya itiraz dilekçesi verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 3. kez adaylığına itiraz ettiklerini belirten Adalet Partisi (AP) Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Av. Necati Yıldırım, “İtiraz dilekçemizi Türk milletinin vicdanına havale ediyorum. Anayasanın 101. maddesinde “Bir kimse en fazla 2 defa cumhurbaşkanı seçilebilir” hükmü açıkça yer almaktadır. Tüm devlet kurumlarının Anayasa’ya uyma zorunluluğu hukuk devletinin icaplarındandır.

YSK’nın da Anayasa’ya aykırı karar vermesi hukuk sistemimiz içinde kabul edilemez. Hiçbir kurum Anayasa’nın üzerinde bir yetkiye sahip değildir. Bunlar YSK tarafından da bilinmektedir. Anayasa’ya aykırı verilen kararlar yok hükmündedir.

YSK’nın Anayasa’ya uyma zorunluluğunu tekrar ediyoruz ve karara itiraz ediyoruz. Bu hususu tarihe not düşüyoruz.“ ifadelerini kullandı.

 “TBMM’DE GRUBU BULUNAN PARTİLER DE İTİRAZ ETMELİ”

Başta CHP ve İYİ Parti olmak üzere TBMM’de grubu olan tüm partilere seslenen Av. Necati Yıldırım: “Erdoğan’ın üçüncü kez adaylığına ve YSK’nın bu kararına itiraz etmelerini ve bu kararı Anayasa Mahkemesi denetimine götürmelerinin görevleri olduğunu hatırlatıyoruz“ çağrısında bulundu.