Sağlık Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu arasında,"İlk Yardım Eğitimi İşbirliği Protokolü imzalandı. Sağlık Bakanlığı'nda düzenlenen protokol imza törenine Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu ile Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Genel Başkanı Ali Düşmez katıldı.

İmza töreninde; Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşarı Faruk Özçelik, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş ve Müsteşar Yardımcıları, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Osman Arıkan Nacar, Sağlık Bakanlığı Bürokratları ile Konfederasyonumuz Genel Sekreteri Adnan Ersan, Genel Başkan Yardımcısı Şener Aydın, Genel Sekreter Yardımcısı Abdullah Albunar, Yönetim Kurulu üyeleri Fikret Sivri, Ali Yazlı ve İstanbul ASKF Başkan Yardımcısı Ahmet Karaman törende hazır bulundu.
Uzun zamandır görüşen heyetler, konunun yasal düzenlenmesinde yaşanılan sıkıntıyı 19 Kasım 2015 tarihli Resmi Gazete’de “Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’in yayınlanması sonrası aştı.

Değişen bu yönetmelik maddesinin uygulanmasıyla ilgili her iki Bakanlığın ve Konfederasyonumuzun içinde olduğu İlkyardım Eğitimi İşbirliği Protokolü Sağlık Bakanlığında Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile TASKK Genel Başkanı Ali Düşmez arasında imzalanan protokolle hayata geçti.

thrdaMüezzinoğlu: Sporun her dalında yaşanan sakatlık ve ölümler bizleri üzmektedir

Törende konuşan Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu; Çocukların  ve gençlerin  spor yapmasının bu anlayışta büyük bir rol oynadığını kaydeden Bakan Müezzinoğlu,  “Gençlerimizin herhangi bir amatör spor dalında en erken yaşta spor yapmaları, ülkemizin geleceği adına çok  önemli. Yaklaşık 2 yıldır Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Başkanımızla,   spor yapıldığı anda ilk yardım hizmetlerinin  daha dinamik  ve daha hızlı sunulabilmesi için yoğun bir çalışma yaptık. Bugün bu çalışmanın bir protokol aşamasına geldik” diye konuştu. Spor alanlarında son günlerde   yaşanan ölümlerin herkesi üzdüğünü kaydeden Bakan Müezzinoğlu, “Yaşananlar,  bu hazırlıkların daha güçlü yapılmasına mesaj veriyor.  Biz burada özellikle ilk yardımı önemsiyoruz.  Sağlık Bakanlığı olarak  gerek antrenörlere gerekse  yöneticilere  verilecek ilk yardım kurslarıyla  İlk yardım sertifikalı bireylerin sayısını arttırmak istiyoruz. Amatör spor yapılan alanlarda mutlaka ilk yardım sertifikası  olan birinin olmasını arzu ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Kılıç: 2 Milyon TL’yi aşkın bir yatırım var

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç konuşmasında; "Bu protokolle sporcu kardeşlerimizin, hakemlerimizin, teknik heyetimizin, yönetici arkadaşların özellikle müsabakalar esnasında görev alan kişilerin bu eğitimi alması, gelecek için çok büyük fayda sağlayacak. Tabii bunun haricinde özellikle milli sporcularımızla ilgili geleceğe yönelik yapılan çalışmalar içerisindeki hazırlıklarımız devam ediyor. Yakın zamanda Bakanlığımızın sağlık dairesinin yaptığı 2 Milyon TL’yi aşkın bir yatırım var. Alınan yeni cihazlarla sporcularımızın farklı noktalardaki taramaları yapılıyor. Burada yapacağımız protokol, özelikle amatörlerle ilgili olacak. Çünkü hepimiz diyoruz ki ‘hareketli bir yaşam’… Sağlık Bakanlığımızın  bu konuda ortaya koyduğu birçok proje var. İki bakanlık olarak  ortak projelerimiz var. Gençlik Merkezlerimizde yaptığımız çalışmalar var. Kulüplerle yaptığımız çalışmalar var. Kredi ve Yurtlar Kurumu’nda barınan üniversite öğrencilerimizin hayatta daha aktif olmaları için ortaya koymuş olduğumuz çalışmalar var. Bunlar neslimizin, ülkemizin, vatandaşlarımızın geleceğe yönelik olarak kendilerini daha sağlıklı taşımaları, hazırlamaları için yaptığımız çalışmalar." İmzalanacak protokol ile müsabakalardaki üzücü olayların önüne geçileceğine vurgu yapan Bakan Çağatay Kılıç,"Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu ile yapacağımız bu protokolün gerçekten önemli olduğunu düşünüyorum. Yakın zamanlarda yaşadığımız bazı üzücü olayların önüne geçilmesi için önemli bir adım olduğunu düşünüyorum. Tabi hiç kimse olumsuz şeylerin yaşanmasını istemez. Bu anlamda elimizden gelen her şeyi ortaya koyacağız. Bu çalışmada emeği geçen Sağlık Bakanımıza, tüm çalışanlarımıza, federasyonlardaki bu çalışmalara destek veren tüm kulüplerdeki arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Sporcu kardeşlerimize başarılar diliyorum" şeklinde konuştu.

Düşmez: Amatör maçlarda kanayan yaramıza deva oldunuz

Törende konuşan Genel Başkan Ali Düşmez;  “Spor Kulüplerimizin önemli bir sorunu olan müsabakaların oynandığı saha, salon ve stadlarda sağlık görevlisi bulundurulması konusunda gösterdikleri anlayış ve çözüme yönelik katkılarından ve uzun zamandır kanayan bir yaraya neşter atılarak dikkate alındığından dolayı başta Sağlık Bakanımız Sayın Dr. Mehmet Müezzinoğlu’na, Sayın Gençlik ve Spor Bakanımız Akif Çağatay Kılıç’a ve emeği geçen bürokratlara amatörler adına çok teşekkür ederim.”dedi.