Mart 2020’den beri Almanya’da Nitelikli İş Gücü Göç Yasası yürürlükte. Bu yasa, mesleki eğitim görmüş, fakat AB vatandaşı olmayan göçmenlerin Alman iş piyasasına girişini kolaylaştırıyor. Son dönemlerde daha yüksek gelir ve yaşam standartlarına erişim sağlama isteği, Türkler'i yurt dışında yaşamayı tercih etmeye yönlendiriyor. Türkiye’den yurt dışına göç eden meslek sektörleri ise farklılık göstermeye devam ediyor.

Online yabancı dil platformu Preply’nin araştırmasına göre gelişmekte olan ülkeler genç ve eğitimli nüfusları için istihdam yaratma konusunda zorlanırken, gelişmiş bir sanayi ve teknoloji ülkesi olan Almanya, farklı sektörlerdeki açık pozisyonları doldurmak için oldukça geniş bir işgücüne ihtiyaç duyuyor.

Neden Almanya?

Dil bilen ve yetenekli profesyoneller, Almanya'da iş bulma ve kariyer yapma şanslarına sahip oluyor. Almanya’nın tercih sebeplerinin başında çalışma koşullarının çekici olması ve iyi ücret verilmesi geliyor. Çalışanları koruyan birçok yasanın yanı sıra çalışma saatlerinin düzenli oluşu, kısmi zamanlı çalışmalara yönelik düzenlemelerin var oluşu; annelerin, babaların ve ailelerin korunması yasalarla güvence altına alınmış olması da diğer tercih sebeplerinden.  İş güvenliği konusunda, uluslararası kıyaslamada, ülkeyi çalışanlar için çok çekici kılan en yüksek standartlar geçerli.

Almanya'da Aranan Meslekler ve Sektörler Neler?

Alman iş piyasası, yüksek iş güvenliği ve istikrar sayesinde nitelikli profesyonelleri cezbeden bir yapıya sahip. Hızla büyüyen ekonomisiyle Almanya, dünyanın dört bir yanından yüksek nitelikli çalışanları kendine çekiyor.

yazısında da belirtildiği gibi Almanya'nın önde gelen sektörleri arasında otomotiv mühendisliği öne çıkıyor ve bunu kimya ve ilaç endüstrisi, çelik ve metal endüstrisi veya sağlık sektörü takip ediyor.

Uzman Eleman Açığının Olduğu Meslek Alanları Hangileri?

Doktorlar, psikoterapistler, sağlık bakım elemanları, bilişim uzmanları, mühendisler, inşaat sektörü teknik elemanları, havacılık ve uzay teknolojileri uzmanları, mekatronik, elektroteknik, enerji teknolojileri ile matematik, enformatik, doğa bilimleri ve teknoloji alanlarından başka meslek uzmanları arasında aranan elemanlar bulunuyor.

Nitelikli Göçmenler Almanya'da İş İlanları İle İlgili Bilgilere Nereden Erişebilir?

Çok dilli bir portal olan make-it-in-germany.com, iş arama, mesleki yeterlilikler, dil kursları, vize, çalışma dünyası ve günlük yaşamdaki formaliteler gibi konularda derlenmiş bilgiler sunmaktadır.

Meslek mezuniyetlerinin denkliği konusunda bilgi almak için anerkennung-in-deutschland.de adresinden faydalanabilirsiniz.

Almanya’ya Nasıl Yerleşebilirsiniz?

Online Almanca dil platformu Preply’nin araştırma yazısına göre Almanya'da iş bulmak, yerleşmek ve uzun süre yaşamak istiyorsanız öncelikle oturma izni almanız gerekiyor. Bu izni almak için şunlar yapılabilir: Mesleki eğitim ve staj programlarına kaydolunabilir, üniversite eğitimine başvurabilir, yüksek lisans veya doktora programlarına katılabilirsiniz. Bir diğer yöntem ise iş arama vizesi başvurusu yapabilir, nitelikli göçmenlik yasasından yararlanabilir, ya da hali hazırda  aile birleşimi hakkını kullanabilirsiniz.

Almanya’ya Nasıl Uyum Sağlamak Kolay mı?

Almanya'ya yerleşmek isteyenler için kültürel uyum ve dil önemli bir rol oynar. Almanya'ya çalışma ve oturma izni elde etmek için dil yeterliliği gereklidir. Almanya'ya olan yerleşme talebinin artmasıyla birlikte, dil öğrenme gerekliliği de artmaktadır. Almanya çalışma izni vizesi, Almanya'da yaşamak için gerekli olan oturma izni almanın aşamalarından biridir. Almanya'da oturma izni almak için gereken minimum dil seviyesi olan A1, günlük ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek kelime haznesine sahip olmanızı ve iletişim kurabilmenizi sağlar.

Almanya’da Çalışmak İstiyorsanız, Dil Öğrenmenin Tam Zamanı!

Almanca öğrenmeye başlamak ve yeni fırsatlar yakalamak için tam zamanı diyebiliriz. Online kurslarla Almanca öğrenmek, özgüveninizi artırabilir ve kişisel gelişiminizi destekleyebilir. Almanca bilgisi, kariyer ve sosyal yaşamınızı zenginleştirirken yerel kültüre daha iyi adapte olmanıza yardımcı olur.

Kariyeriniz için Almanca öğrenerek yeni fırsatlar yaratabilirsiniz. Online kurslar ile Almanca öğrenmek, öz güveninizi artırmanıza ve kişisel gelişiminizi desteklemenize yardımcı olur. Almanca bilgisi, hem kariyer hem de sosyal yaşamınızı zenginleştirirken yerel kültüre daha iyi adapte olmanızı sağlar.

Almanya, yeni bir başlangıç yapmak isteyenlere geniş imkanlar sunuyor. Almanca konuşmayı öğrenme, kültürel uyum ve sosyalleşme ile Almanya'da iş ve yaşam fırsatlarını en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz.

Son yıllarda Avrupa Birliği'nin önde gelen dillerinden biri haline gelen Almanca, aynı zamanda, dünya genelinde birçok çok uluslu şirketin de resmi iş dili olarak kabul ediliyor. Dolayısıyla, Almanca bilmek, iş piyasasında rekabet avantajı sağlayan önemli bir beceridir ve kariyerinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Editör: Levent Pehlivanoğlu