15 Temmuz sergisi büyük ilgi gördü

15 Temmuz sergisi büyük ilgi gördü

03 Eylül 2016 Cumartesi 20:10
4436 Okunma
15 Temmuz sergisi büyük ilgi gördü
Metro Ulaşım A.Ş , Anadolu ajansı ve Ak Parti Sarıyer İlçe Başkanlığı iş birliğiyle gerçekleştirilen ’’15 Temmuz Milli İradenin Yükselişi Sergisi’’ büyük ilgi gördü.

Hacıosman Metrosu fuaye alanında gerçekleştirilen serginin açılışına, Sarıyer Ak Parti İlçe Başkanı Salih Bayraktar, Kadın Kolları Başkanı Yasemin Bay, teşkilat üyeleri, Yenimahalle Muhtarı Ahmet Çınar, İstanbul Büyük Şehir Metro İstanbul A.ş sergi alanları sorumlusu Elif Arslan ve çok sayıda vatandaş katıldı.

4“HALKIN BİRLİĞİNİN BERABERLİĞİNİN ZAFERİDİR”

15 Temmuz akşamı yaşanan darbe girişimi ve demokrasi nöbetlerinde, Türkiye genelinde fotoğraf karelerine yansıyan görüntülerinden oluşan sergi büyük ilgi gördü. 50’den fazla fotoğrafın yer aldığı sergi bir hafta sürecek. Sergi açılışında konuşan AK Parti Sarıyer İlçe Başkanı Salih Bayraktar, " Halkı yanına almayan, halkın desteğini alamayan hiçbir hareket başarılı olmamıştır, olamayacaktır. Halkı yanına alan, halkın desteğini alan, halktan gücünü alan siyasi hareketler tarihi yürüyüşünde büyük devrimlere öncülük etmişlerdir, edeceklerdir. İşte 15 Temmuz tarihi, devrimin yaşandığı bir gündür, halkın birliğinin beraberliğinin bir zaferidir. Tarihin en şerefli sayfalarına girmeyi hak eden milletimize buradan bir kez daha şükranlarımı arz ediyorum." diyen Bayraktar konuşmasına şöyle devam etti: "Geçmişte tabi biliyorsunuz Çanakkale'de bu millet bu destanı yazdı. Çanakkale’nin bir örneğini de darbe girimi sırasında burada da yazdı.” Dedi.

“PARANIZ, PULUNUZ, FİYAKANIZ, HİÇ BİR ŞEY İFADE ETMEYECEKTİ”

Bu gerçekten bir darbe girişimi değildir diyen Bayraktar, “Eğer bunu bir darbe girişimi olarak dile getirirsek, bu olayın mahavetini engellemiş oluruz. Bu olay tamamen bu ülkeyi bölme, parçalama, yok etme girişimiydi. Şükürler olsun ki bu millet girişimi püskürttü ve bu günleri yaşıyoruz. Dün Başbakanımız da ifade etti: 'Eğer bu girişim gerçekleşmiş olsaydı, paranız, pulunuz fiyakanız hiç bir şey ifade etmeyecekti.' Onun için biz bu değerlere sahip çıkacağız. Bu arada şehitlerimize rahmet, gazilerimize acil şifalar diliyoruz. Bu süreçte gerçekten çok büyük tecrübeler kazandık. Bu süreci diğer nesillere aktarma adına bu organizasyonları yapıyoruz. Ve Gazi ziyaretleri yaptığımız zaman çok enteresan hadiseleri dinliyoruz kendilerinden. Bir Gazimiz şunu anlattı: 'Köprüde yürüyorlarmış, kalabalık insan kitlesiyle birlikte yürürken şunu demişler birbirleri arasında: " Askerler nasıl olsa hepimizi öldüremezler, mermileri biter. Enin de sonunda biz bunları teslim alırız." Dedi.

3“KANIMIN DONDUĞU BİR ANDI”

Bayraktar, “Bakıyorum gece gerçekten biz de basın ekspres yolunda yürüyerek, Atatürk Havaalanı'na giderken, insanların yüreğinde korku denilen hiç bir şey yoktu. F16 lar üstümüze sort yapıyorlar, patlamalar oluyor. Tabii vatandaş bunun patlama olduğunu bilmiyordu, bombalama olduğunu düşünüyorlardı ama Ona rağmen o vatandaşlarda en ufak bir korku yoktu. Biz bunu yaşadık ve şunlar oluyordu: 'Bir baba evladına hadi gidelim diyordu. Anne onları engellemeye çalışıyordu ama baba illa götürüyordu.' Buna benzer çok enteresan olaylar yaşadık. Tabii benim için en önemlisi şuydu: O gece hava alanında Cumhurbaşkanımızın olduğu salonda, alana helikopter geldi. Ve içeride şu konuşuluyordu: helikopter dost mu, düşman mı? Bakın bizim helikopterimiz bizim askerimiz, neyi konuşuyoruz; dost mu düşman mı? İnanın o an kanımın donduğu bir andı hayatımın en zor anı diyebilirim. Böyle bir anı yaşadık bunlardan ders çıkarmak ve bunları bir sonraki nesillere aktara bilmek amacımız. Buradan çok hikayeler çıkacağına inanıyorum onun için bu organizasyonları düzenleyen arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Hepinize hayırlı ömürler diliyorum. İnşallah geleceğe, aydınlık bir ülkeye doğru, hep birlikte birlik beraberlik içinde biz birlik beraberliğimizi her zaman diri tutacağız bunu da daha da güçlendireceğiz bunun için bu birlik beraberliğin hiçbir zaman üstesinden kimse gelemeyecektir.  Bundan daha büyük bir güç yoktur. Birey olarak, teşkilat olarak ilkemiz birleştirici, kaynaştırıcı olmalıdır. Hepinize çok teşekkür ediyorum." diyerek konuşmasını bitirdi.

“YİNE OLSA ÇIKAR, KENDİMİ TANKIN ÖNÜNE ATARIM”

Yoğun ilginin olduğu sergiye katılan vatandaşlardan Heyecan Tekiner de 15 Temmuz darbesi ve geçmişte yaşadığı darbeyle ilgili yaşadıklarını anlattı. Tekiner, " Geçmişte, 80 darbesinde korkardık biz, korkudan evlerden dışarı çıkamazdık. Ekmek getirirdi Jandarma kapıya. Şimdi bize reis (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan) dışarı çıkın deyince ben yine korkudan çıkamadım. İki saatten sonra çıktım. Çünkü o korku hala içimde. Şimdiki gençler daha yiğitmiş ama bu saatten sonra, darbe gene olsa şimdi çıkar kendimi tankın önüne yine atarım" dedi.

“ KIYAMET GİBİ GECEYDİ”

2Ak Parti İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Saynur Meydancı, ise 15 Temmuz darbe girişimi ve sergideki fotoğraf karelerine yansıyan görüntülerle ilgili duygularını gazetemize şu şekilde ifade etti, " Darbede yaşanılanları gördüğümüzde film gibiydi, aslında kıyamet gibi bir geceydi. Şu an sadece film sahnelerinin resimlerine bakıyormuşuz gibi ama gerçekte bir kıyamet olduğunun farkındayız. O günde oraya gittiğimizde vahşetin ortasındaydık aslında. Kendi askerimiz bize karşıydı. Üzerimizden F16 lar geçiyordu.  O güne kadar direk görmeden insan anlayamıyormuş birçok şeyi. O gün orada Suriyelilerin korkusunu oradaki o çocukların o kadınların aciziyetini o zaman anladık. İnsan anladığını sanıyor ama gerçekten anlamıyormuş. Ve ondan sonra insan etrafındaki her şeye karşı hassasiyetleri oluyor. Vatanına karşı, inandığı tüm değerlere karşı bize o anlamda ciddi bir milat yaşattı bu darbe. Hatta dünya tarihinde eşi benzeri olmaması nedeniyle de o tarihin içinde bulunmaktan ve birebir teneffüs etmekten çok onur ve gurur duydum zaferle çıkmaktan. Aynı onur ve gururu korkuda da hissettik ama aynı derecede de mutlu olduk. Milletimiz bütünlüğü bizi mutlu etmişti.” Dedi.


Son Güncelleme: 03.09.2016 20:10
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol