Sarıyer Posta Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Genel Yayın Yönetmeni Levent Pehlivanoğlu’nun edindiği bilgilere göre göre; AK Parti’nin Sarıyer Belediye Başkan Adayı için yeniden Beyoğlu Eski Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’nın yeniden adı geçiyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın güvendiği isimler arasında yer alan ve kısa bir süre önce Tunus Büyükelçisi olmak üzere kararnamesi imzalanan Demircan için Cumhurbaşkanı Erdoğan’nın “bekle” dediği öğrenildi.

Sarıyer’e sürpriz mi olacak ?

Sarıyer adaylığı için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın  Beyoğlu Eski Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan'ı düşündüğü siyasi kulislere sızdı. Beyoğlu’da 2004-2019 yılları arasında 15 yıl boyunca 3 dönem belediye başkanlığı yapan Demircan son olarak Kültür ve Turizm Bakan Yardımcılığı görevinde bulunmuştu. Demircan’ın Sarıyer’den aday yapılacağı gerekçesiyle yeni bir göreve atanmadığı gelen özel bilgiler arasında.

2019’DA SARIYER ADAYLIĞI SON ANDA DÖNMÜŞTÜ

2019 belediye seçimlerinde Ahmet Misbah Demircan’nın Sarıyer Belediye Başkan Adayı yapılması gündeme gelmiş ve son hafta yapılan değişiklikle Salih Bayraktar aday gösterilmişti. Son haftaya kadar Demircan, Sarıyer’de seçim çalışmaları için partililerle toplantılar yapıp bazı ön hazırlıkları bile yapmıştı. 2004 yılında Sarıyer’den belediye başkan aday adayı olan Demircan, son anda Beyoğlu’dan aday gösterilmişti.

ahmetmisbahdemircan-sariyer

15 YIL BEYOĞLU BELEDİYE BAŞKANLIĞI YAPTI

Aktif siyasi hayata 2001 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kurulması ile başladı. 3 Kasım 2002 yılında yapılan genel seçimlerinde İstanbul 2. Bölgeden 16. sıra milletvekili adayı oldu. 28 Mart 2004 tarihinde yapılan yerel seçimlerinde AK Parti’den Beyoğlu belediye başkanlığına aday gösterildi ve seçimi kazandı. 2009 ve 2014 yapılan seçimleri de kazanarak 2004 ile 2019 yılları arasında 15 yıl Beyoğlu belediye başkanı olarak görev yaptı. Mayıs 2014’te İstanbul Boğazı Belediyeler Birliği başkanlığına seçildi. 23 Ekim 2019’de Kültür ve Turizm Bakan Yardımcılığına atandı. Demircan son kabinede görev almadı.

8 kardeşi olan Arapça ve İngilizce bilen 1996 yılında Rana Hanım’la evlenen Ahmet Misbah Demircan’ın, Zeynep, Rana ve Neva adlarında üç kızı bulunuyor.

Editör: Levent Pehlivanoğlu