Yerel seçim hazırlıklarını sürdüren AK Parti, bir yandan da MHP ile seçim iş birliği seçeneklerini inceliyor. AK Parti’nin aralık ortasında adaylarını duyurmaya başlaması bekleniyor.

AK Parti’de yerel seçim hazırlıkları devam ediyor. Bu kapsamda adaylık başvuruları sona erdi. 7 bini belediye başkanlığı olmak üzere toplamda 50 bine yakın adaylık başvurusu alındı. 26 Kasım’da 81 ilde e-temayül yoklaması yapılacak. Teşkilatlara “Belediye başkanı adayı olarak kimi görmek istersiniz? denilecek. AK Parti adaylık başvurularını bu kez Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki tek komisyonda inceleyecek.

AK Parti’nin belediye başkan adaylarını aralık ortasında açıklamaya başlaması bekleniyor. Bu konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Telaşlanmayın, vakti saati gelince duyarsınız’ açıklamasını yaptı. Aynı zamanda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına kimin aday olacağı da merak konusu.

AK Parti aynı zamanda MHP başta olmak üzere Cumhur İttifakıyla iş birliği olanaklarını da görüşüyor. Bu kapsamda AK Parti ve MHP heyetleri yedinci görüşmeyi yaptı. AK Parti kaynakları, o görüşmelerde mesafe alındığını ifade ediyor. Ancak nihai sonucun Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahçeli görüşmesinden sonra açıklanması ortaya çıkması bekleniyor.

Editör: Levent Pehlivanoğlu