İktidar partisinin 6’lı Masa’nın dağılacağına yönelik iddialara cevap veren Davutoğlu, “Heveslenmeyin. Milletin beklentileri, umutları üzerine kurulmuş bu masa dağılmayacaktır” dedi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye Demokrasi Vakfı’nın İstanbul Cevahir Kongre Merkezi'nde düzenlediği “Demokrasi Şurası” toplantısında Altılı Masa’nın dağılacağı yönündeki iddialara dair açıklamalarda bulundu. Korku iklimini oluşturmak isteyenlere karşı iktidarı teslim alacaklarını belirten Davutoğlu, “6'lı Masa'nın dağılması beklentisini tekrar tekrar gündeme getirenlere bir kez daha söylüyoruz; heveslenmeyin. Milletin beklentileri, umutları üzerine kurulmuş bu masa dağılmayacaktır” diye konuştu.

“KORKU İKLİMİ OLUŞTURULUYOR”

Türkiye'nin sistemik bir deprem içinde olduğunu kaydeden Davutoğlu, 2023 seçimlerini sadece bir seçim olarak görmemek gerektiğini belirterek demokrasi tarihinin en kritik aşamasında olduklarını belirtti. Karşı karşıya bulundukları durumun sıradan bir siyasi rekabet olmadığının altını çizen belirten Davutoğlu, şunları dile getirdi; “Bu yoğun değişim içinde dünyada da otokrasi ile demokrasi arasında sert bir rekabet yaşanıyor. 2023 seçimleri sadece bir iktidar değişimi olarak, sadece bir seçim olarak görmemek icap eder. Demokrasi tarihimizin en kritik aşamasındayız. Son bir yılın ülke içerisindeki en önemli demokrasi tecrübesi 6'lı Masa’nın kurulması ve bugüne kadar uyandırdığı olumlu etkidir. Eğer bir korku iklimi varsa, eğer bir korku iklimi etrafı sarmışsa, vatandaşlar tercihlerini özgür iradeyle yapamıyorsa orada demokrasi olmaz. Aslında otokratik rejimlerin en temel özelliği de iktidarları sürdürürken acımasızca bir korku iklimi oluşturma çabalarıdır. Biz geçmişte bunları gördük. Korku iklimi üzerinden iktidarlarını sürdürmek isteyenlerin nice cinayetlere, idamlara, baskılara başvurduğunu gördük. Böyle korku iklimi altında bu halk ne zaman seçime gitmişse korku iklimi oluşturanların karşısında ne varsa o alternatifi seçmiş ve tarihin akışına mührünü vurmuştur. Yine öyle olacaktır. Önümüzdeki yıl. Onlar bize iktidarı teslim etmeyecek, iktidarı bize millet teslim edecek ve biz o iktidarı teslim alacağız.”