Boğaziçi öngörünüm bölgesinde yer alan ve bu nedenle imar affı kapsamına girmeyen bazı bölgelerin yapı kayıt belgesi almalarına yönelik düzenleme yapıldı. Buna göre, 40 mahalle imar barışından yararlanabilecek.

Başta Anadolu Yakası’nda olmak üzere Boğaziçi’nde 40 mahalle imar affı kapsamına girdi. İmar barışından yararlanabilecek yeni bölgelerin toplamda Beşiktaş kadar bir alan teşkil edeceğini söyleyen Tektaş İmar Affı Uzmanı ve İnşaat Yüksek Mühendisi Hakan Çatalkaya, “Bu da ciddi bir başvuru sayısının daha olacağı anlamına geliyor. Normalde yılsonunda bitecek olan başvuru süresinin uzatılmasının çok iyi olacağını düşünüyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayı bekleniyor

Boğaziçi Kanunu kapsamındaki yerlerden biri olan Sarıyer’de bulunan hak sahiplerinin imar affından yararlanmak için bakanlığa talepte bulunduklarını hatırlatan Çatalkaya şöyle devam etti: “Yapılan girişimler neticesinde Sarıyer’de belli bölgelerdeki alanlar imar affından faydalanabildi. Ancak Boğaziçi öngörünümü kapsamında kalan alanlar için de hak sahipleri Bakanlığa başvuruda bulunmaya başladılar. Bakanlık, Boğaziçi öngörünümü kapsamında bulunup deniz gören değil de deniz görmeyen tepenin arkasında bulunan yapılar için bir çalışma gerçekleştirdi. Kanun tasarısı yayınlandı ve Meclis’ten geçti. Cumhurbaşkanı’nın imzası bekleniyor. Bu kanun kapsamında sahil kısmında bulunan binalar, yalılar başvuruda bulunamayacak. Sadece Boğaz’ı görmeyen öngörünüm kapsamında olan yerler imar affından yararlanabilecek.”

Sarıyer’de imar affına giren yerler:

Rumeli Kavağı içi kısımları, Yeni Mahalle, Merkez, Kocataş, Maden, Büyükdere, Çayırbaşı, İstinye ve Yeniköy’ün bazı bölümleri, Cumhuriyet, Kireçburnu, Tarabyaüstü, Rumeli Feneri, Rumelihisarı ile Baltalimanı’nın bir kısmı, Kireçburnu, Rumelikavağı.

Beykoz’da imar affına giren yerler:

Anadolu Kavağı, Anadolu Feneri, Yalıköy, Beykoz Merkez, Gümüşsuyu, İncirköy, Çubuklu, Çiğdem, Paşabahçe, Anadoluhisarı, Göksu, Göztepe.

Üsküdar’da imar affına giren yerler:

Kuzguncuk, Beylerbeyi, Küplüce, Kirazlıtepe, Çengelköy, Kuleli ile Kandilli’nin bir kısmı.