Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul 2. Bölge Milletvekili Gökan Zeybek, İstanbul Boğazı'nın altından geçecek yeni mega proje ile ilgili soru önergesi verdi.

Milletvekili olarak girdiği TBMM’de çizdiği aktif rol ve gündeme dair yaptığı açıklamalar ile adından sıkça söz ettiren CHP PM Üyesi, Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Üyesi Gökan Zeybek’ten yine çok konuşulacak bir hamle geldi.

“Cumhurbaşkanı’nın kısa bir süre önce mega projelerin askıya alınacağı söylemi, Sayın Bakan’ın açıkladığı, yakında başlanacak olan ve İstanbul Boğazı'nın altından geçecek yeni mega projeyi kapsamıyor mu?” diyen Zeybek’in verdiği önergede şu sorular yer alıyor:

1) Cumhurbaşkanı’nın kısa bir süre önce beyan ettiği, mega projelerin askıya alınacağı söylemi, Sayın Bakan’ın açıkladığı, yukarıda belirtilen mega projeyi kapsamamakta mıdır?

2) Adı geçen mega proje hayata geçirilecekse, Cumhurbaşkanı’nın kısa bir süre önce beyan ettiği durdurulan ya da askıya alınan mega projeler hangileridir?

3) Cumhurbaşkanı’nın, ekonomik sıkıntılardan çıkış için gereken tasarruf tedbirlerini açıklamasının üzerinden çok geçmeden, Sayın Bakan’ın İstanbul için açıkladığı bu mega projenin maliyeti ve bütçeye yükü ne kadar olacaktır?

4) Hizmete giren Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metro hattı hakkında, “sadece 3 ilçeyi birbirine bağlamayacak, Üsküdar’dan Marmaray, oradan da Hacıosman metrosuna entegre olacak.” açıklaması yapılan bu Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy hattının üzerinde yapılacağı belirtilen metro hattı hangi şekilde ihale edilecektir?

5) Söz konusu mega projenin başlangıç ve bitiş tarihleri nedir?

6) Söz konusu mega projenin maliyet hesabı yabancı para birimleri üzerinden mi Türk Lirası üzerinden mi yapılmıştır?