SARIYERLİ KADINLAR HAK VE EŞİTLİK İÇİN YÜRÜDÜ

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında Sarıyer Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk heykelinin önünde çelenk sunma töreni gerçekleştirildi. Yoğun katılımın yaşandığı etkinliğin ardından kadınlar sloganlar ve ellerindeki dövizler eşliğinde Kireçburnu Haydar Aliyev Parkı’na kadar yürüyüş yaptı.

SARIYERLİ KADINLAR HAK VE EŞİTLİK İÇİN YÜRÜDÜ

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında Sarıyer Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk heykelinin önünde çelenk sunma töreni gerçekleştirildi. Yoğun katılımın yaşandığı etkinliğin ardından kadınlar sloganlar ve ellerindeki dövizler eşliğinde Kireçburnu Haydar Aliyev Parkı’na kadar yürüyüş yaptı.

Levent Pehlivanoğlu
Levent Pehlivanoğlu
08 Mart 2021 Pazartesi 13:28
1021 Okunma
SARIYERLİ KADINLAR HAK VE EŞİTLİK İÇİN YÜRÜDÜ

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında Sarıyer Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk heykelinin önünde çelenk sunma töreni gerçekleştirildi. Yoğun katılımın yaşandığı etkinliğin ardından kadınlar sloganlar ve ellerindeki dövizler eşliğinde Kireçburnu Haydar Aliyev Parkı’na kadar yürüyüş yaptı.

Sarıyer Merkez'deki törene; Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç, CHP Sarıyer İlçe Kadın Kolları Başkanı Sunay Sevinç, İYİ Parti Sarıyer İlçe Kadın Kolları Başkanı Nazmiye Akaltun Işık, Sarıyer Belediye Meclisi üyeleri, muhtarlar, STK temsilcileri, CHP ve İYİ Parti Sarıyer ilçe yöneticileri ve çok sayıda kadın katıldı. Alanda, çalışan kadınlar ile ilgili resim sergisi de açıldı.

"PANDEMİ SÜRECİ EN ÇOK KADINLARI ETKİLEDİ"

Atatürk anıtına çelenk bırakılmasıyla başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam etti. Etkinlikte konuşan Özgecan Aslan Kadın Dayanışma Merkezi Koordinatörü Zerrin Coşkun, "Kadınların elde ettiği tüm kazanımlar gibi 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü de mücadelenin ve direnişin beraberinde geldi. 8 Mart 1857'de ABD'deki bir tekstil atölyesinde kadınların daha iyi çalışma koşulları için başlattığı grev kısa sürede büyüdü. 40 bin kadının katıldığı greve yapılan müdahale sonrası atölyede çıkan yangın ve bu yangının ortasında kalan kadınların çığlığı yüzyıllarca sürecek mücadelenin sesi olacaktı. 8 Mart artık tüm dünyada kadınların eşitlik ve hak taleplerini hep bir ağızdan dile getirdikleri gündü. Kadınlar yüzyıllardır daha eşit bir dünya talepleri için mücadele veriyorlar. Kadınların ve kız çocukların eğitim, iş hayatlarına katılım, eşit işe eşit ücret talepleri için verdikleri mücadele hiç bitmedi. İçinde bulunduğumuz pandemi süreci en çok kadınları etkiledi. Yapılan araştırmalar salgında genellikle kadınların işsiz kaldığı, istihdam oranının 20 yıl önceki sayılara indiğini gösteriyor. Maddi karşılık alamadıkları, görünmeyen emekleri olan ev içindeki işlerle bakım sorumlulukları pandemiyle daha da ağırlaştı. Ayrıca tüm dünyada kadınların ev içinde maruz kaldıkları şiddet pandemi döneminde daha da arttı. Bizler bu ülkenin her gün hemcinslerimize yapılan saldırı haberlerinin arasında umutlu kalmaya çalışıyoruz. Bunun ne kadar zor olduğunu kadınlar bilir" diye konuştu.

"TÜM KADINLARI DAYANIŞMA İÇİNDE OLMAYA DAVET EDİYORUZ"

Coşkun, "Bizler tacizi, ısrarı, kötü bakışları, ayıplamaları, zorlamaları, tehditleri ve ayrımcılığı çok iyi biliyoruz. Bu ülkede bunları yaşamamış tek bir kadın bile yoktur. Hafızlarımızda erkek şiddetiyle yaşamları ellerinden alınmış birçok kadının hikayesi ve görüntüsü var. Hafızalarımızda bu kadınların başarı öyküleri ve mutlu fotoğraflarımı olmalıydı. Bizler bu ülkenin çalışan, üreten kadınlarıyız. Bizler korku içinde yürümeyi, bir gün sokak ortasında dövülmeyi, öldürülmeyi, hiçbir anımız yokmuş hiç yaşamamış gibi, bir sayı olarak gazetelerde yer almayı hak etmiyoruz. Hak ettiğimiz eşit günlere kavuşana kadar dik duruşumuzdan ve haklı taleplerimizden vazgeçmeyeceğiz. Eşit şimdi ve her zaman demek için tüm kadınları dayanışma içinde olmaya davet ediyoruz. Gelecek bizde. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nüz kutlu olsun" ifadelerini kullandı.

"DÜNYA ÜZERİNDE GÖRDÜĞÜNÜZ HER ŞEY KADININ ESERİDİR"

Sarıyer Belediyesi Gündüz Bakımevi Öğretmeni Dilan Argun, "Sarıyer'de kadın olmak, Edebiyat Günleri'nde sahil boyu yazarlarla buluşmaktır. Türkan Saylan'da spor ve sağlıkla buluşmak, el emeklerimizin değer biçilemediği kermeslerde sanat ve üretimle kucaklaşmaktır. Sarıyer'de kadın olmak yaşamın içinde üretmek, gelişmek ve daha güzel, aydınlık bir geleceğe kapı açmaktır. Dünya üzerinde gördüğünüz her şey kadının eseridir" dedi.

"8 MART VERDİĞİMİZ MÜCADELENİN SİMGESİDİR"

CHP Sarıyer İlçe Kadın Kolları Başkanı Sunay Sevinç, "Tarih boyunca hak ve özgürlükler başta olmak üzere emeği için verdiği mücadeleler ciltler dolusu kitaplara sığmayan emekçi kadınların günüdür. 8 Mart, dünya kadınlarının taleplerini birlikte daha gür haykırdığımız, kendimizi toplumda eşit birey olarak yok sayan çağdışı zihniyetlere karşı çıktığımız, kadını sömüren, aşağılayan, yok sayan sisteme karşı omuz omuza mücadele verdiğimiz gündür. 8 Mart, eşitlik, bağımsızlık, özgürlük, politik ve ekonomik haksızlıkların giderilmesi, cinsel ayrımcılığın sona erdirilmesi, kadınlara uygulanan her türlü şiddetin önlenmesi, saygın ve insan onuruna yaraşır yaşam hakkı yolunda verdiğimiz mücadelenin simgesidir. Hiçbir ülkede kadınların emeği ve katkısı olmadan kalkınmasından ve demokratikleşmesinden söz edilemez. Bizler 8 Mart'ı sadece kadınların yılda 1 kez hatırlanması değil, sorunlarımızın çözülene kadar tartışılması için bir fırsat olarak görüyoruz. Tüm söylem ve teşviklere rağmen kadının toplumsal hayatta ve siyasette var olamayışının nedenlerini tarihi tecrübelerimiz, toplumsal geleneklerimiz ışığında yeniden irdelememiz gerekiyor. Unutulmasın ki kadın, haklarıyla kadındır. Hakları hiçe sayılan kadın, kadınlık bilinci ve erdemi çürümüş toplumsal yozlaşmayı beraberinde getirir. Türk kadınları olarak çok şanslıyız. Yüce Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, devrimleriyle birçok Avrupa ülkelerinden önce bize haklar tanıdı. Bu yüzden kendisini bir kez daha minnetle anıyorum" şeklinde konuştu.

"SARIYER'DE KADIN OLMAK ÇOK ÖZEL"

CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç, "8 Mart, sadece kadın oldukları için ikinci sınıf insan muamelesi görmeyi reddeden, haksızlık karşısında sessiz kalmayan kadınlara adandı. Aklımız, emeğimiz, bedenimiz üzerindeki baskıya, sömürüye ve şiddete son vermek için sürdürdüğümüz, eşitlik ve özgürlük mücadelesi için haykırdığımız gündür. Kadınlarımız, erkek egemen toplumda çalışmak ve kendini ifade etmek için daha fazla emek sarf ediyor. Daha fazla cinsiyet eşitsizliğini yaşadığımız için yorgunuz. Savaşların, göç yollarının, yoksulluğun tüm olumsuz yönlerini kadınlar olarak daha çok yaşıyoruz. Sarıyer'de kadın olmak çok özel. Kadın dostu belediyeciliği her fırsatta görüyoruz. Bundan dolayı çok mutluyuz. Fakat cinsiyet eşitsizliği çağımıza yakışmayan bir kavram. 21. yüzyılda bunları konuşuyor olmamız kabul edilemez. Kültürümüzdeki bazı ifadeleri yanlış yorumlayan, kadınları ötekileştiren ve fırsat eşitliğini yok eden ne varsa hepsini değiştirmeliyiz. Kadın ve erkek eşitliğine bağlı bir yaşamı hayata geçirmemiz gerekiyor. Bizim asıl görevimiz anayasa ile güvence altına alınan haklarımızı toplumun her alanında savunmaktır. Bu vesileyle Türk Medeni Kanunu'nun kabulüyle ekonomi, sosyal ve hukuksal alanda eşit haklar sağlayan, Cumhuriyetimizin Kurucu Mustafa Kemal Atatürk'ü özlemle anıyorum" diye konuştu.

"SARIYER HALKININ BU KONUDAKİ TOPLUMSAL DUYARLILIĞI ÇOK ÖNEMLİ"

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, "Olayın slogan ve konuşma tarafı bir başka. İşin özü düşüncelerin güzelliği yaşam biçimi olduğunda anlam kazanır. Kadının önemini kendine yaşam biçimi yaptıysan, birlikte eşit yaşayıp, eşit çalışıyorsan bir anlamı olur. Aksi halde göstermelik yapılmasının bir manası yok. Sarıyer halkının bu konudaki toplumsal duyarlılığı çok önemli. Kadın cinayetlerinin ve şiddetin arttığı sön dönemlerde bu anlayış oldukça sevindirici. Kadınların ikinci sınıf insan muamelesi yapıldığı hatta insan kabul edilmediği toplumlardaki rezilliğin bir gün tüm kadınların duyarlılığıyla yok edileceğini belirtmek istiyorum. Az önce verilen istatistikler oldukça üzücü. 2020'de 300 kadının, 2021'de henüz 65 gününde 67 kadının katledilmesinin bir utanç olduğunu bilmemiz gerekiyor. Kadın istediği saatte sokağa çıkma cesareti bulamayacak. Böyle bir şey olabilir mi? Birlikte yürüyeceksiniz. Hatta kadını bir adım önünüze alacaksınız. Kadına istediğini diyeceksin, istediğini yaptıracaksın ama iş vermeyeceksin. Sarıyer Belediyesi binasını kadınları örnek alarak yaptık. Onların mutfaktan kısıp para biriktirerek zor günler için saklaması gibi bizler de tasarruf yaparak bu binayı hizmete açtık. Kadınların yaşam için verdiği mücadeleyi unutmamak lazım. Dolayısıyla sadece kadın görüntüsü olarak değil, emeğini her daim kılavuz olarak almak gerekiyor" ifadelerini kullandı.

SLOGAN ATARAK YÜRÜDÜLER

Yapılan konuşmaların ardından kadınlar ellerinde 'Kadın Hayattır', 'Birlikte Güçlüyüz', 'Asla Yalnız Yürümeyeceksin', '8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü' yazılı dövizler ve sloganlar ile Sarıyer Merkez'den Kireçburnu Haydar Aliyev Parkı’na yürüdü. Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun da yürüyüşe katılarak, kadınlara destek verdi.

SARIYER POSTA GAZETESİ


Son Güncelleme: 08.03.2021 15:42
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol