Flaş Haber
Kapat

SARIYER'İN SEVİLEN KADIN KOMUTANI

Gaziantep'te doğan Teğmen İmran Uğur, çocukluk hayalinin peşinden koşarak jandarma oldu. 29 yaşındaki İmranUğur, İstanbul'un ilk kadın jandarma karakol komutanı olarak 6 aydır Kilyos'ta görev yapıyor.

SARIYER'İN SEVİLEN KADIN KOMUTANI

Gaziantep'te doğan Teğmen İmran Uğur, çocukluk hayalinin peşinden koşarak jandarma oldu. 29 yaşındaki İmranUğur, İstanbul'un ilk kadın jandarma karakol komutanı olarak 6 aydır Kilyos'ta görev yapıyor.

Levent Pehlivanoğlu
Levent Pehlivanoğlu
09 Mart 2021 Salı 09:26
1272 Okunma
SARIYER'İN SEVİLEN KADIN KOMUTANI

Gaziantep'te doğan Teğmen İmran Uğur, çocukluk hayalinin peşinden koşarak jandarma oldu. 29 yaşındaki İmranUğur, İstanbul'un ilk kadın jandarma karakol komutanı olarak yaklaşık 6 aydır Kilyos'ta görev yapıyor.

Doğup büyüdüğü köyde jandarma aracını gördüğü an heyecanla peşinden koşan Uğur, hayalinin peşinin bırakmadı. Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi'ne giren ve 2019 yılında akademiden mezun olan Teğmen Uğur, hayalini gerçekleştirmenin yanı sıra İstanbul'un ilk kadın jandarma karakol komutanı olma başarısını gösterdi.

"BÜYÜYÜNCE ÇOCUKLUK HAYALİMİN PEŞİNDEN KOŞARAK JANDARMA OLDUM"

Kilyos Jandarma Karakol Komutanı olan Uğur, "Jandarma devletin vatandaşa açılan kapısıdır. Biz de çocukken jandarma personelini görerek büyüdük. Hep hayalimde onlar gibi jandarma olup vatan, millet, bayrak ve devlet için görev yapma hayali vardı. Büyüyünce çocukluk hayalimin peşinden koşarak hayalini kurduğum Jandarma teşkilatına bir kadın teğmen olarak katıldım. İstanbul Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi'nde ve İstanbul Havalimanı Jandarma Koruma Tabur Komutanlığı'nda çeşitli görevler üstlendim. 2020 yılı Haziran ayından itibaren de Kilyos Jandarma Karakol Komutanı olarak görev yapmaktayım. Karakol Komutanı olarak böylesine önemli bir görevi üstlenmek benim için büyük bir onur. Kadınlar hayatın her alanında vardır ve olmaya devam edecektir" ifadelerini kullandı.

"BU MAKAM İÇİN KADIN TERCİH EDİLMESİ GURUR KAYNAĞI"

Kilyos'ta yaşayan vatandaşların da karakol komutanının kadın olduğunu gördükleri anda hem şaşırdıklarını hem de mutlu olduklarını söyleyen Uğur, "Karakolumuzu herhangi bir nedenle ziyarete gelen vatandaşlarımız İstanbul İl Jandarma Komutanlığı emrindeki tek kadın karakol komutanı görünce memnuniyetlerini dile getiriyorlar. Böyle önemli bir makam için kadın personel tercih edilmesi ise bizim için ayrı gurur kaynağı" diye konuştu.

SİLAH ARKADAŞI ŞEHİT DÜŞMÜŞ

Mesleki yaşamında duygusal olarak en üzücü anın, silah arkadaşı Jandarma Astsubay Üstçavuş Esma Çevik'in PKK'nın tuzakladığı bombayı imha ederken şehit düşmesi olduğunu söyleyen Uğur, "Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisinde bizlere görevlerimiz esnasında karşılaşacağımız tüm zorlukları nasıl aşacağımıza dair zorlu bir eğitim verilmiştir. Türk kadını tarihin her safhasında vatan, millet, bayrak ve devlet söz konusu olduğunda şartlar ne olursa olsun en zorlu görevleri üstlenmekten çekinmemiştir. Bizler de Nene Hatun, Şerife Bacı ve Kara Fatma gibi tarihe ışık tutmuş, yön vermiş kadın kahramanlarımızın izinde verilen görevleri yerine getirme azim ve kararlığı içindeyiz. Bölge halkının, çocukların gözündeki o jandarma sevgisini ve sahiplenmeyi görmek beni ayrıca mutlu ediyor" dedi.

SARIYER POSTA GAZETESİ

Son Güncelleme: 09.03.2021 11:44
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol