Sarıyer'deki tarihi mezarlıkta defineci talanı

Osmanlı döneminden kalma Kilyos Kalesi'nde görev yapan askerlere ve onların ailelerine ait mezarlık, bakımsızlıktan adeta harabeye döndü.

Sarıyer'deki tarihi mezarlıkta defineci talanı

Osmanlı döneminden kalma Kilyos Kalesi'nde görev yapan askerlere ve onların ailelerine ait mezarlık, bakımsızlıktan adeta harabeye döndü.

Yavuz Topal
Yavuz Topal
03 Kasım 2021 Çarşamba 09:07
619 Okunma
Sarıyer'deki tarihi mezarlıkta defineci talanı

Osmanlı döneminden kalma Kilyos Kalesi'nde görev yapan askerlere ve onların ailelerine ait mezarlık, bakımsızlıktan adeta harabeye döndü. Tarihi mezarlık definecilerin talanına da uğradı.

Sarıyer'de Kilyos Kalesi'nin hemen karşısında bulunan ve 1800'lü yıllardan kaldığı tahmin edilen mezarlığın devrilen mezar taşları, otların ve dökülen hafriyatın arasında kayboldu.

Mezar taşlarının birçoğu çalındı

Mezarlıkta kazı yapan definecilerin, yerlerinden sökerek rastgele yerlere attığı mezar taşları otların ve dökülen hafriyatların arasında yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Definecilerin talanına ve dökülen hafriyatlarla mezarların kaybolmasına tepki gösteren çevre sakinleri mezar taşlarının birçoğunun da çalındığını öne sürdü.

"Burası Osmanlı döneminden kalma önemli bir kabristan"

Neredeyse insan boyunu aşan otlarla ve dikenlerle kaplanmış olan mezarlık içinde bulunan mezar taşlarının bir an önce koruma altına alınması gerektiğini söyleyen Araştırmacı Yazar Nidayi Sevim, "Burası anlaşıldığı kadarıyla Osmanlı döneminden en az elli, yüz tane tarihi mezar taşının olduğu bir yer. Her ne kadar şu an buranın mezarlık olduğuna dair bir belgemiz olmasa da biraz kaynak araştırması yapıldığı zaman buranın önemli bir kabristan olduğu belli olur. Zaten az ötede kale var, Kilyos Kalesi. Mezar taşlarını incelediğimizde, birkaç tane yeniçeri mezar taşı tespit ettik. Muhtemel o kalede görevli askerlerin mezar taşları ve tabii ki buradaki görevlilerin, halkın mezarları. Tabii teferruatlı bir şekilde, derin bir araştırma yapılması gerekiyor. Bizim burada kısaca yaptığımız incelemede buranın daha önce en az 50, 100 tane mezar taşının bulunduğu bir kabristan olduğu apaçık ortada. Bir gerçek daha var ki, maalesef pek çok yerde karşılaştığımız gibi definecilerin burayı da köstebek yuvasına çevirmiş olması" ifadelerini kullandı.

SARIYER POSTA


Son Güncelleme: 03.11.2021 09:18
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol