Sarıyer'de toplu iş sözleşmesinde mutlu son

Sarıyer Belediyesi ile DİSK Genel-İş Sendikası arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı. Sözleşmeyle birlikte asgari ücret 5 bin TL’ye çıktı.

Sarıyer'de toplu iş sözleşmesinde mutlu son

Sarıyer Belediyesi ile DİSK Genel-İş Sendikası arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı. Sözleşmeyle birlikte asgari ücret 5 bin TL’ye çıktı.

Yavuz Topal
Yavuz Topal
27 Ekim 2021 Çarşamba 14:57
634 Okunma
Sarıyer'de toplu iş sözleşmesinde mutlu son

Sarıyer Belediyesi ile DİSK Genel-İş Sendikası arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı. Sözleşmeyle birlikte asgari ücret 5 bin TL’ye çıktı.

Sarıyer Belediyesi ile DİSK Genel - İş arasında yapılan toplu sözleşme görüşmeleri mutlu sonla noktalandı. Toplu sözleşmenin imza töreni Sarıyer Belediyesi Ana Hizmet Binası önünde gerçekleşti. İmza törenine; Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, DİSK Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan, Genel - İş İstanbul Avrupa Yakası 1 No’lu Şube Başkanı Mehmet Pehlivan, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç, Sarıyer Belediye Meclisi üyeleri ile belediye işçileri katıldı.

"Emekçinin yanındayım"

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, "Ben emekçinin yanındayım demek eğer birlikte omuz omuza yürümüyorsanız o sadece slogan olarak kalır. Her türlü provokasyona karşı dimdik duran çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Umudumuzu hiç kaybetmedik. Bu toplu sözleşme çok başarılı şekilde sonuçlandı. Herkese örnek olmalı.  Burası bir devlet kurumu, bu nedenle her şeyin cevabının bulunacağı bir toplu sözleşme yaptık. Şimdi bizim belediyede asgari ücret 5 bin TL oldu. Ama keşke dolar da 1 TL olsaydı" dedi.

"Geleceğe yönelik bir güvence"

Yeni maaşlar hakkında konuşan Genç, "Ülkemizde 3 bin 49 TL. olan açlık sınırının dahi altında kalan asgari ücretle geçinmeye çalışan milyonlarca vatandaşımızın olması üzüntü kaynağımızdır. Sendika yönetimiyle bu farkındalık üzerinden yürüttüğümüz görüşmeler neticesinde belediyemizde en düşük net maaş miktarı 2 bin 825 TL’den, 5 bin TL’ye çıkarıldı. Başka bir deyişle, Sarıyer Belediyesi’nde asgari ücret 5 bin TL olmuştur. İkramiyeleriyle bu rakam 5 bin 400 TL olacaktır. Ayrıca, 45 saat olan haftalık çalışma süresi 40 saate düşürülmüş, mesai ücretleri, yıllık izin sürelerindeki artışların yanında, çalışanların birçok hakları düzenlenmiş ve geleceğe yönelik bir güvence sağlanmıştır" diye konuştu.

"Emek en yüce değerdir"  

Genç, "Göreve geldiğim ilk günden itibaren ısrarla uyguladığım ve söylediğim bir şey var. Çalışma arkadaşlarımın maaşlarının aksamaması için gereken çalışmaları önceden yapmak. Bugüne kadar da başarıyla yerine getirdiğimiz için mutluyum. Bundan sonra da bu düşüncemiz aynı şekilde devam edecektir. Çünkü emek en yüce değerdir.   İmzalayacağımız sözleşmenin her iki tarafa da hayırlı olmasını temenni ederken, bütün çalışma arkadaşlarıma seslenmek istiyorum. Herhangi bir konuda etrafınızda dolaşan dedikodulara asla kulak asmayın. Birlikte çözemeyeceğimiz hiçbir konu yok" ifadelerini kullandı.

"Hep birlikte zoru başardık"

Kürsüye çıkan Genel – İş İstanbul Avrupa Yakası 1 No’lu Şube Başkanı Mehmet Pehlivan, "Biz uzun bir müzakereden sonra buralara geldik. Biz bugün mutlu sona kavuştuk. Bu toplu sözleşme bizim için çok değerli. Alım gücünün ne kadar düştüğü malum. Böyle bir dönemde imzaladığımız bu sözleşme bizim için çok değerli ve çok büyük bir kazanım" dedi. Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan, “Bu bayram havasını bize yaşatan, emek dostu belediye başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Ülkenin içinde bulunduğu şartlarda bu tabloya ulaşmak zordu ama hep birlikte zoru başardık. Bizim mücadelemiz emek ve demokrasi mücadelesi" şeklinde konuştu.

"Yolumuz açık olsun"

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu konuşmasında “Bugün DİSK’li olmak çok büyük bir onur aynı zamanda çok büyük bir sorumluluk. Pandemi döneminde yaşanılan zorlukları, uygulanan yanlış politikaları göze aldığımıza zor bir dönemden geçiyoruz. Bu dünyanın bütün yükünü göğüsleyen işçiler, açlığa, yoksulluğa mahkum ediliyor. Düzenin çarkları bizim emeğimizle dönüyor. Bu düzeni değiştirmek bizim boynumuzun borcu. Bugün sadece Sarıyer Belediyesi işçilerinin söz sahibi olduğu bir sözleşme imzalanmadı. Bu nedenle büyük bir önem taşıyor. Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Yolumuz açık olsun” ifadelerini kullandı.

"Bütün işçiler haklarını almalı"

Son olarak kürsüye çıkan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ise, “Bu memlekette emeği sömürenlere inat emeğin hakkı nasıl verilirmiş gösteren sizlere teşekkür ediyorum. Bugün burada özellikle olmak istedim. Böyle karanlıklar içinde yaşadığımız bir memlekette umudu içimizde barındırıyorsak eğer bu anların sayesinde, sizin sayenizde. İmzalanan şey sadece Sarıyer Belediyesi işçilerinin hakları alması değil. Bu ülkede hakları yenen milyonlarca emekçiye de haklarını alabileceklerini gösterildi. Bu ülkede bütün işçiler ve emekçiler haklarını aldığı gün hepimiz nefes alacağız” diye konuştu.

SARIYER POSTA


Son Güncelleme: 27.10.2021 16:02
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol