Uskumruköy’de bulunan Ali Akkanat Anadolu Lisesi’ne yeni atanan okul müdürünün getirdiği yeni uygulamalar öğrencileri ve velileri isyan ettirdi.

Gazetemizi arayarak şikayetlerini dile getiren onlarca veli, alınan kararların müfredata uygun olup olmadığını sorguluyor.

Yeni eğitim-öğretim sezonu öncesi Ali Akkanat Anadolu Lisesi’ne atanan okul müdürü, uygulamaya soktuğu kurallar nedeniyle büyük tepki topluyor.

Velilerden müdüre büyük tepki

Müdürün uygulamasına tepki gösteren bir veli, “Lise 3. ve 4. sınıf öğrencileri seçmeli olan Almanca ve İspanyolca dersleri arasından istediğini seçebiliyordu. İlk seneden son sınıfa kadar İspanyolca dersi gören bir öğrencinin artık böyle bir şansı yok. Üniversite sınavına bir sene kala son sene farklı bir ders görecek. Benim çocuğum onca sene gördüğü dersin yerine sıfırdan başka bir ders görecek. Bu karar öğrenciye zulümden başka bir şey değil. Yeni atanan müdür, öğrencilerin istedikleri yabancı dil sınıfını seçme hakkını elinden aldı ve her sınıfı birer yabancı dil sınıfı yaptı. Yani o sınıfta olan öğrenci sadece o dil dersini görecek. Üstelik geçmiş senelerde aldığı yabancı dil dersine bakılmazsızın” iddiasında bulundu.

“Öğrencilerin psikolojisi bozuldu”

Çocukların eğitiminin sekteye uğradığını belirten veli, “Müdür bey bu durumu düzeltmek için yeni bir karar almış. Buna göre, her öğrenci istediği sınıfa geçebilecek. Ancak burada da büyük bir problem ortaya çıktı. Bir sınıf 19, diğer sınıf 40 öğrenci oldu. Çocuklar doğal olarak daha önce eğitim aldığı dil sınıfına gitmek istiyor. Bu yüzden bazı sınıflarda yığılmalar oluyor. Ayrıca çocukların psikolojileri de bozuldu. Birçok öğrenci okulu bırakıp eğitimini dışarıdan tamamlamayı düşünüyor. Yetkililer biran önce bu durumu çözüme kavuşturmalı” ifadelerini kullandı.