52 yıllık savaşı bitiren anlaşma imzalandı

52 yıllık savaşı bitiren anlaşma imzalandı

28 Eylül 2016 Çarşamba 16:18
1128 Okunma
52 yıllık savaşı bitiren anlaşma imzalandı
Kolombiya’da 52 yıldır süren silahlı mücadelenin ardından Kolombiya hükümeti ile FARC gerillaları arasında barış anlaşmasına imza atıldı.

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos ve Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) örgütünün “Timoçenko” lakaplı lideri Londono Jimenez, Cartagena kentinde düzenlenen törende barış anlaşmasına imza attı. Mermiden yapılmış bir kalemle imza atılan 297 sayfalık anlaşmanın üzerinde "Geçmişimiz kurşunlarla yazıldı, geleceğimiz eğitimle yazılacak" ifadesi yer aldı. Törende Santos "Şimdi barışın yeşermesi gerekiyor", Timoçenko' da "Savaş artık bitti. Şimdi barışı tesis etmeye başlıyoruz" dedi.

Referandum

Anlaşmanın yasalaşabilmesi için 2 Ekim’de yapılacak referandumda kabul edilmesi gerekiyor. Anlaşmaya, Küba'nın başkenti Havana'da Cumhurbaşkanı Santos ve Timoşenko arasına dört yıl süren görüşmelerin ardından varıldı.

AB'nin tavrı

AB anlaşmadan birkaç saat önce FARC'ı "terör örgütleri listesinden" kaldırdığını duyurdu. Törene aralarında BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Küba Devlet Başkanı Raul Castro'nun da aralarında bulunduğu çok sayıda devlet ve hükümet başkanı katıldı.

52 yıllık savaş

Kolombiya devleti ve FARC ile yaşanan 52 yıllık çatışmalarda 220 bin kişi hayatını kaybetmiş, 3 milyon insan zorunlu göç etmişti. Barış görüşmeleri 1991'de başladı, çeşitli kesintilerle bugüne gelindi.

Venezuela-ABD

Kolombiya'da FARC ile devlet arasında imzalanan barış anlaşması ilişkileri gergin olan iki ülke arasında da uzun bir sürenin ardından ilk temasa yol açtı. Törene katılan Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry daha sonra bir görüşme yaptı. Kerry, görüşme öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, "çatışmacı değil, yapıcı olmak istediklerini" belirterek, Venezuela'daki olaylardan derin endişe duyduklarını söyledi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby ise, konuyla ilgili açıklamasında, Kerry'nin Maduro'ya ekonomik zorlukları aşmak için muhalefet liderleriyle yapıcı şekilde çalışma çağrısı yaptığını bildirdi. Kerry ve Maduro'nun ikili görüşmeleri devam ettirme konusunda mutabık kaldıkları da açıklandı. Venezuela Devlet Başkanı Maduro, ülkesinin içinde bulunduğu ekonomik krizin sorumlusu olarak ABD’yi görüyor, Washington’ın Venezuela'ya karşı "ekonomik savaş" yürüttüğünü, hükümetini devirmek istediğini savunuyor. ABD ile Venezuela, karşılıklı olarak büyükelçi bulundurmuyor, ilişkileri maslahatgüzar seviyesinde sürüyor. Maduro Hugo Chavez'in hayatını kaybetmesinin ardından 15 Nisan 2013'teki seçimde 7,5 milyon oy alarak iktidara gelmişti. Maduro’nun görev süresi gelecek yıl sona erecek.

'Çatışmanın sona erdirilmesi, istikrarlı ve kalıcı bir barışın inşası' anlaşmasının Türkçe metini şu şekilde:  

Çatışmanın sona erdirilmesi, istikrarlı ve kalıcı bir barışın inşası için genel bir anlaşma

Bu anlaşma istikrarlı ve kalıcı barışın oluşturulmasında gerekli bir koşul olarak tarafların ortak kararıyla çatışmanın sona erdirilmesine karar veriyor ve halkın barış isteği ile birlikte onaylıyor:

Barışın inşası hiçbir ayrım olmaksızın toplumun tümümün katılımını gerektiren bir ortak noktadır; ülkenin ulusal sınırları içerisindeki tüm topraklarda insan haklarına saygının teşvik edilmesi, sosyal adalet ve çevre ile uyum içinde ekonomik kalkınma, barış ve gelişimin bir garantisidir.

Büyük çoğunluğun dâhil olduğu eşitlik, refah ve sosyal gelişim, bir ülke olarak büyümeye olanak sağlar. Barışın olduğu bir Kolombiya, bölgesel ve küresel barış ve gelişimde etkin ve egemen bir rol oynayacaktır.

Barışın sağlanmasında sağlam temeller elde etmek için demokrasiyi bir koşul olarak vurgulamak oldukça önemlidir.

Anlaşmaya varmak için Ulusal Hükümetin ve FARC-EP’nin tam mutabık olmaları ve tüm Kolombiya toplumunun yanı sıra bölgesel entegrasyon yapılarının ve uluslararası camianın da bu sürece davet edilmesi gerekmektedir.

Mutabık olunan konular:

 1. Burada belirlenen gündem noktalarına dair doğrudan ve kesintisiz konuşmaları başlatmak için, çatışmayı sona erdirilecek, istikrarlı ve kalıcı bir barışa katkı sağlayacak nihai bir anlaşmaya ulaşılmasını hedeflemek.

 2. Oslo, Norveç'te (resmi kamuoyu açıklamasından bir ay sonra) ve asıl merkezinin Havana, Küba olacağı halka açık bir görüşme masası oluşturmak. Bu masa başka bir ülkede kurulabilir.


III. Sürecin etkinliğini garanti etmek ve gündemdeki noktalarına dair çalışmalarını hızla ve en kısa sürede sonuçlandırmak, toplumun anlaşmayla ilgili beklentilerini yerine getirmek. Her durum, sürecin periyodik olarak değerlendirilmesine tabi olacaktır.

 1. Küba ve Norveç hükümetlerinin garantörlüğünde ve Venezuela ve Şili hükümetlerinin refakatinde görüşmeleri geliştirmek. Sürecin gereklerine uygun olarak, başka ülkeler de davet edebilir.

 2. Aşağıdaki maddeler:


 

 1. Bütünleşmiş tarımsal kalkınma politikası


Bölgelerinin entegre olması, ülkenin eşit sosyal ve ekonomik kalkınmasını hızlandırmak için bütünleşmiş bir tarımsal kalkınma kritik konumdadır.

 1. Erişim ve toprağın kullanımı. Ekilmemiş topraklar. Mülkiyetin resmileştirilmesi. Tarımsal sınırların ve rezerv alanlarının korunması.

 2. Bölgesel odaklı kalkınma programları.

 3. Altyapı ve arazi ıslahı.

 4. Sosyal gelişim: sağlık, eğitim, barınma, yoksulluğun ortadan kaldırılması.

 5. Tarımsal üretim ile dayanışma ekonomisi için teşvik. Teknik destek. Sübvansiyonlar. Kredi. Gelir üretimi. Pazarlama. İşgücünün resmileştirilmesi.

 6. Gıda güvenlik sistemi.

 7. Siyasi katılım


 

 1. Nihai anlaşmanın imzalanmasından sonra siyasi muhalefet, özellikle ortaya çıkan yeni hareketler için yaşama geçecek haklar ve güvenceler. Medyaya erişim.

 2. Farklı düzeylerde ve çeşitli konular üzerine doğrudan katılımı içeren vatandaş katılımının demokratik mekanizmaları.

 3. En hassas/korunmasız nüfusun da dâhil olduğu, koşulların eşitliği ve güvenlik garantilerini içeren tüm sektörlerin ulusal, bölgesel ve yerel politikalarda daha fazla katılımının teşvik edilmesinde ektili önemlerin alınması.

 4. Çatışmanın Sonu


 

 1. Entegre ve eşzamanlı süreç aşağıdaki maddelere işaret eder:

 2. Silahlı çatışmanın ve düşmanlıkların iki taraflı ve kesin olarak durdurulması.

 3. Silahların bırakılması. Kendi ilgi alanlarına göre FARC-EP’nin sivil hayata – ekonomik, sosyal ve siyasi-yeniden entegre edilmesi.

 4. Ulusal Hükümet, FARC-EP mensubu ya da işbirliği yapmış olmakla suçlanan ve hüküm giyen bireylerin durumlarının tekrar gözden geçirilmesini koordine edecektir.

 5. Ulusal Hükümet, paralel olarak suç örgütleri ve onları destekleyen ağlarla, yolsuzluk ve dokunulmazlık da dâhil öncelikli olarak cinayet, katliam, insan hakları, toplumsal hareketler ve siyasi hareketler savunucularına zarar veren örgütleri sona erdirme mücadelesini yoğunlaştıracaktır.

 6. Ulusal Hükümet, barışın inşasında yaşanabilecek zorlukların üstesinde gelmede gerekli reformların ve kurumsal düzenlemeleri yeniden gözden geçirecek ve oluşturacaktır.

 7. Güvenlik Güvenceleri.

 8. Bu anlaşmanın 5. Bölümü (Kurbanlar) hükümleri doğrultusunda milisçilik/paramilitarizm konularını da açıklığa kavuşturulacaktır.


Nihai Anlaşma'nın imzalanması bu süreci başlatır ve tarafların üzerinde anlaşılmış uygun bir zaman içerisinde süreci geliştirilmesi gerekir.

 1. Yasadışı Uyuşturucu Sorununa Çözüm


1.Yasadışı ekin ikame programı. Yasadışı bitkilerin ekiminden etkilenmiş olanlar için çevresel kurtarım ve ikame programlarının toplulukların da katkısıyla tasarlanması, yürütülmesi ve değerlendirilmesi çerçevesinde oluşturulacak bütünleşmiş gelişim planları.

 1. Halk Sağlığı ve Tüketim Önleme Programları.

 2. Üretim, tüketim ve halk sağlığı olgusu çözümü.

 3. Kurbanlar


Kurbanların mağduriyetini telafi etmek, Ulusal Hükümet ile FARC-EP arasındaki Anlaşma’nın merkezinde yer almaktadır.

Bu bağlamda aşağıda belirtilen maddeler ele alınacaktır:

 1. İnsan Hakları (kurbanlar).

 2. Hakikat.

 3. Uygulama, Doğrulama ve İmza


Nihai Anlaşma'nın imzalanması üzerinde anlaşılan tüm noktaların uygulanmasıyla başlar

 1. Uygulama ve Doğrulama Mekanizmaları.

 2. Uygulama sistemi, bölgelere özel önem atfetme.

 3. İzleme ve Doğrulama Komisyonları.

 4. Farklılıkların Çözümü Mekanizmaları.


Bu mekanizmaların yürütme gücü ve kapasitesi olacaktır ve toplumun belirli kesime ait temsilcileri tarafından takip edilecektir.

 1. Uluslararası Refakat.

 2. Program.

 3. Bütçe.

 4. Yayma ve İletişim Aracı.

 5. Anlaşmaların İmzalanma Mekanizması.


Aşağıda belirtilen işleyiş esaslarına göre:

 1. Masa görüşmeleri oturumlarında delegasyon başına 10 kişi katılacak ve bunlardan 5'i kendi görüşünü iletecek olan tam yetkili kişiler olacaktır. Her delegasyon en fazla 30 temsilciden oluşacaktır.

 2. Sürecin gelişiminde mütenazır katkıların sona ermesinden sonra, ilgili gündemin konuları hakkında uzmanlarla istişareler gerçekleştirilecektir.

 3. Sürecin şeffaflığını garanti etmek için Masa Kurulu, periyodik raporlar hazırlayacaktır.

 4. Masa kurulunun ilerlemeleri hakkında farkındalığı arttırmak için bir mekanizma kuracaktır. Masa'daki görüşülenler kamuoyuna yansıtılmayacaktır.

 5. Etkili bir yayılım stratejisi uygulanacaktır.

 6. Mümkün olan en açık katılımı garanti etmek için fiziksel veya elektronik yollarla gündemdeki konularla ilgili vatandaşların ve kuruluşların önerilerinin/tekliflerinin alındığı bir mekanizma oluşturulacaktır.


Karşılıklı anlaşma ve önceden kararlaştırılmış zamanla Masa kurulu üzerine konuşulan konular hakkında doğrudan istişareler yapılıp ve ya katılım mekanlarının düzenlenmesi için üçüncü bir kuruluşu görevlendirebilir.

 1. Ulusal Hükümet, Masa'nın etkili ve şeffaf bir şekilde işleyişi için gerekli kaynakları taahhüt eder.

 2. Masa, süreci ilerletmek için gerekli olan teknolojiye sahip olacaktır.

 3. Görüşmeler bütünleşmiş tarımsal gelişim politikası konusuyla başlayacak ve Masa'nın uygun bulduğu konu sırasına göre devam edecektir.

 4. Görüşmeler, "Her şey üzerinde anlaşmaya varılmadan hiçbir anlaşmaya varılmamıştır" kuralına göre yapılacaktır.

banner69
Son Güncelleme: 28.09.2016 16:18
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.