Son dönemlerde WhatsApp'ın en büyük rakibi olan Telegram da bu gelişmeyi fırsata çevirdi. Kısa süre içerisinde kullanıcı sayısında patlama yaşayan Telegram da bunu güncellemeler ile taçlandırmaya devam ediyor.

WhatsApp'ın zorunlu gizlilik sözleşmesi sonucu, birçok kullanıcı bu duruma tepki göstermiş ve alternatif uygulamalara yönelmişti. İOS ve Android için yayınlanan Telegram 7.5.0 güncellemesi uygulamaya bir dizi yenilik ekliyor. Telegram güncellemesi; otomatik silinen mesajlar özelliğini ve hem Android hem de iOS için widget ve hareketli emoji gibi özellikleri kullanıcılara sunuyor.

İşte güncellemenin detayları

Yeni güncellemede belirli bir sohbet için mesajların otomatik olarak silinmesini ayarlama seçeneği yer alıyor. Kullanıcılar 24 saat veya 7 gün arasında seçim yapabilir ve zamanlayıcı ayarlandıktan sonra gönderilen tüm mesajlar herkes için silinir. Beklendiği gibi, gruplar ve kanallar için zamanlayıcıyı yalnızca yöneticiler etkinleştirebilir veya değiştirebilir. Artık hem Android hem de iOS'ta uygulama için Ana ekran widget'ları ayarlayabilirsiniz. Sunulan iki widget var. Bu widget'lar en son sohbetleri göstermeye ve sadece isimlerin ve profil resimlerinin gösterileceği bir kısayol olarak göstermeye yarıyor. Bağlantı davetleri artık yalnızca sınırlı bir süre, kullanım sayısı veya her ikisi için etkin olacak şekilde yapılandırılabiliyor ve ayrıca kolay paylaşım için taranabilir QR kodlarına dönüştürülebilir. Ayrıca gruplar, kullanıcı sınırını 200.000'den sınırsıza çıkarabilen Yayın Gruplarına dönüştürülebiliyor. Sohbeti İçe Aktarma özelliği de yeni oldukları veya 1000'den az mesaja sahip oldukları sürece sohbetleri otomatik olarak orijinal tarihlerine göre sıralayacak şekilde iyileştiriliyor.

SARIYER POSTA GAZETESİ