Flaş Haber
Kapat

Sarıyer’e neden modern spor tesisleri yapılmıyor?

Ülkenin dört bir yanına yapılan yeni ve son modern tesisler, akıllara Sarıyer’de neden yapılmıyor sorusunu getiriyor. Sarıyer’in eski Başkanı İbrahim Balcı ve Sarıyer Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdür Namık Şişman, konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Sarıyer’e neden modern spor tesisleri yapılmıyor?

Ülkenin dört bir yanına yapılan yeni ve son modern tesisler, akıllara Sarıyer’de neden yapılmıyor sorusunu getiriyor. Sarıyer’in eski Başkanı İbrahim Balcı ve Sarıyer Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdür Namık Şişman, konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Sarıyer Posta
Sarıyer Posta
18 Ağustos 2018 Cumartesi 14:53
1149 Okunma
Sarıyer’e neden modern spor tesisleri yapılmıyor?

ÖZEL HABER

Ülkenin dört bir yanına yapılan yeni ve son modern tesisler, akıllara Sarıyer’de neden yapılmıyor sorusunu getiriyor. Sarıyer’in eski Başkanı İbrahim Balcı ve Sarıyer Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdür Namık Şişman, konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Sarıyer’de ilçe yöneticileri ve spor otoriteleri nüfusu 400 bine yaklaşan Sarıyer’de yaşayan vatandaşların futbolun yanı sıra, salon sporlarını izleme ve uygulama konusunda çok daha güzel ve çağdaş tesislere layık olduğunu belirtmesine karşın, bu konuda hazırlanan projelerin hala yaşama geçirilmemesi üzüntüyle karşılanıyor.

“Harekete geçme zamanı geldi”

Sarıyer Spor Kulübü’ne her anlamda büyük emek veren eski başkanlarından İbrahim Balcı, “Genç neslin iyi ve sağlıklı yetişmesi çokça sosyal ve sportif tesisle mümkün olur. Bu dünyanın her tarafında aynıdır. Tesis olmayan bölgelerden sporcunun yetişmesi tesadüflere kalır. Sarıyer Spor kulübü’nde yönetici ve başkanlık yapan pek çok değerli işadamı var. Kulübün tesisleşmesi ve iyi yarınlara ulaşması için bu kişilerin harekete geçme zamanı gelmiştir, geçmektedir” dedi.

Sarıyer Spor Kulübü’ne ait tesislerin durumu
Değişik dönemlerde Sarıyer Spor Kulübü’nde başkanlık ve yönetim kurulu üyeliğinde de bulunan İbrahim Balcı, kulübün kullanımındaki tesislerle ilgili olarak da şu bilgileri verdi: “Selahattin Yarar Kamp binası (Spor Genel Müdürlüğü’nden 49 yıllığına protokol ile alındı ve üzerinde bina yapıldı. Halı saha (Kamp binasının önünde ama alanın büyük kısmı İSKİ’nin, bir kısmı da özel şahıs malı). Diğer halı saha (Alt yapı takımlarının antrenmanlarını yaptığı sahadır (Bir kısmı İSKİ’nin, bir kısmı şahsa ait arazidir). Eyüp Odabaşı Yönetim Binası (Çok amaçlıdır: Toplantı salonu, sekretarya, muhasebe, sporculara mahsus dershane, müze ve divan kurul odası, altyapı takımları için soyunma odaları mevcut). Küçük halı sahaya ait kafeterya ve kullanılamayan iki kat. Zekeriyaköy’de antrenman sahası (Sarıyer Belediyesi’nden 10 yıllık protokol ile alındı). Sarıyer Spor Kulübü Kafeteryası (Hazineden kiralanmıştı, şimdi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na devredildi. Kira ile kullanılıyor). Bunlardan kafeterya ve küçük halı saha hariç hiç biri kulübe gelir getirecek tesisler değil.

Balcı: “Sporcu yetişmiyor çünkü tesis yok”

Balcı, ilçeye yeni spor tesisleri yapılmasının önemini şu sözlerle vurguladı: vurguladı.“Genç neslin iyi ve sağlıklı yetişmesi çokça sosyal ve sportif tesisle mümkün olur. Bu dünyanın her tarafında aynıdır. Tesis olmayan bölgelerden sporcunun yetişmesi tesadüflere kalır. Sarıyer’in Türk futboluna armağan ettiği milli formayı giymiş futbolcu sayısı hayli yüksektir. Örneğin, Cemil Turan, Turan Oguş, Mustafa Yürür, Erdoğan Ertaul, Ender İçden, Aykut Kocabal, Osman Yıldırım, Hamdi Çam, Ali Ravcı, Mustafa Yücedağ, Altay Unan, Oktay Çevik bu futbolculardan sadece bir kaçıdır. Son yıllarda Sarıyer’de artık futbolcu yetişmiyor, çünkü tesis yetersizliği ön plandadır. Sarıyer Kulübü kendi imkânları ile ve daha da çok yöneticilerin bağışları/yardımları ile yaşayan bir kulüp. Böyle olunca tesise yönelme gerçekleşmiyor, yatırım profesyonel takıma yapılıyor. Bu nedenle de son on yıldan beri paralar harcanırken altyapıdan yetişen futbolcu olmuyor.”

“Sarıyer köklü bir camia”

“Sarıyer Spor Kulübü, sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin de en eski kulüplerinden biridir” diyen Balcı, “Türk futboluna sayısız futbolcu kazandırmış ve her biri defalarca Milli Takım forması giyen futbol, voleybol, basketbol, güreş, hentbol ve bisiklet dallarında pek çok sporcu yetiştirmiştir” şeklinde konuştu.

“Kulübe Sarıyerlilerin sahip çıkması gerekir”

Spor kulüplerin giderlerinin daima gelirlerinden fazla olduğunu ve her yıl bütçelerinin açık verdiğini söyleyen Balcı, “Bütçesi açık veren kulüplerden biri de Sarıyer’dir. Açık vermesinin nedeni ise tesis yetersizliği ve yanlış transferlerdir. Kulübün gelir getirecek tesisi yok denecek kadar az. Sadece bir kafeterya, bir halı saha. Bu iki tesisten gelen gelirle kulüp giderlerinin karşılanması mümkün değil. Sarıyer Spor Kulübü’ne Sarıyerlilerin sahip çıkması gerekir. Sarıyer Spor Kulübü’nde yönetici ve başkanlık yapan pek çok değerli işadamı var. Kulübün iyi yarınlara ulaşması için bu kişilerin harekete geçme zamanı gelmiştir, geçmektedir. Bir hareket bekliyoruz, bir hareketlenme ve atılım için her şey hazırdır…
Sarıyer Spor Kulübü’nün neden yan yana üç dört antrenman sahası olmasın. İçinde futbol antrenman sahası, basketbol sahası, voleybol alanı, yüzme havuzu, atletizm pisti, hatta doğa sporlarının yapılabileceği bir spor kompleksi olmasın. Neden günün koşullarına uygun bir kamp binası olmasın. Öyle bir kamp binası ki deplasmana
gelecek veya İstanbul’da kamp yapacak takımlara kiralanabilsin.
Sarıyer, İstanbul’un sahil şeridi en uzun olan bir ilçesi..! Üstelik Boğazın en önemli koyları Sarıyer’de.. Örneğin, İstinye Koyu, Tarabya Koyu, Büyükdere Koyu, Büyükliman Koyu. Böyle bir imkan olmasına rağmen Sarıyer Spor Kulübü’nün deniz sporları şubesi yok..
Sarıyer Spor Kulübü’nün çok daha iyi koşullarda yaşaması için kulübe gelir getirecek tesislerin yapılması gerekir. Düşünebiliyor musunuz; Sarıyer Yusuf Ziya Öniş Stadı Gençlik ve Spor Müdürlüğünün, Metin Oktay Spor Salonu, Sarıyer Spor Salonu Gençlik ve Spor Müdürlüğü’nün. Hal böyle olunca Sarıyer, kulüp olarak
nasıl büyüme yolunda ileri adımlar atabilsin. Sarıyer Belediyesi de olmasa hiçbir tesisini kullanamayacak duruma gelir” dedi.

“Başarı, modern spor kompleksleri ile artacak”

Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdür Namık Şişman da tesis imkanı çok kıısıtlı olsa da Sarıyer’de her yıl 18 bin öğrenciyi lisanslı sporcu yaptıklarını belirterek, “Modern ve çok amaçlı spor komplekslerimiz olursa gençlerimiz sporun birçok dalında çok daha başarılı olurlar” diye konuştu.

Namık Şişman: TESİS İmkanımız kısıtlı ama sporcu potansiyelimiz çok fazla

Sarıyer Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Namık Şişman da ilçede spor tesisi sıkıntısının uzun yıllardan beri yaşandığını belirterek, her ne şekilde olursa olsun bu ihtiyacın giderilmesinin gençleri spora kazandırma adına çok önemli bir adım olacağını söyledi.

14 yıldır müdürlük görevini yürüten Namık Şişman, konuyla ilgili şöyle konuştu: “Şu anda Sarıyer’de spor tesisi anlamında yapılan ya da yapılması düşünülen bir proje bulunmuyor. Ancak ilçemiz sporuna hizmet veren 50 yıllık stadyum ile spor salonu ve Güreş Kamp Eğitim Merkezi’nin bulunduğu 40 dönümlük arazi üzerine modern bir spor kompleksi yapılabilir. Spor Bakanlığımız tarafından Güreş Kamp Eğitim Merkezi’nin yenilenmesi için bir proje hazırlandı ve yakın bir zamanda yaşama geçirilmesi düşünülüyor. Ancak diğer yerleri yalnızca tadilat yaptırarak kullanabiliyoruz. Çünkü bu bölge imar kanununa göre öngörünüm alanı olduğu için diğer yapılara emsal teşkil etmemesi için yıkılıp yeniden yaptırılamıyordu. İmar Barışı Kanunu ile bundan sonra olabilir diye düşünüyorum.

Sarıyer Spor Kulübü’nün de yeni tesislere çok ihtiyacı var fakar kulübün genel kurullarında yönetici adayları, üzerinde stad, spor salonu bulunan Bakanlığımıza ait 40 dönümlük arazinin kulübe devredilmesini istiyorlar. Bu kanunen mümkün değil. Ancak Türktelekom Stadyumu’nun yapımında olduğu gibi anlaşma sağlanırsa takas yoluna gidilebilir. Bunda da son söz bakanlığımızındır. Bunun yanında yap-işlet-devret modeli ya da kiralama yöntemi veya tahsis yoluyla da bu tesisler yaptırılabilir. Bizim için hiç fark etmez. Nasıl olsa bu tesisleri yine Sarıyerliler kullanacak. Bu arada İlçe Müdürlüğü olarak her yıl tesis ve diğer ihtiyaçlarımız konusunda rapor hazırlayıp, stadyumun ve spor salonunun yenilenmesi gerektiğini İl Müdürlüğümüze iletiyoruz. Oradan da Spor Bakanlığı’na sunuluyor. Devletimizin desteği, Sarıyer Belediyesi’nin katkısı ve kişisel çabalarımızla gençlerimizin spor yapması için üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye çalışıyoruz. Şuan da Sarıyer Spor Salonu arı kovanı gibi çalışıyor. Çünkü Sarıyer beş ilçenin ortasında ve diğer yerlerde bunun gibi bir salon olmadığı için onların müsabakaları da buraya veriliyor. Bu yüzden çok sıkışıyoruz. Tesis imkanımız kısıtlı olsa da özellikle okul sporları konusunda Sarıyer İstanbul birinciliğini hiç bir ilçeye kaptırmıyor. Sporcu potansiyelimiz çok fazla ve her yıl 18 bin öğrenciyi lisanslı sporcu yapıyoruz. Yeni bir spor kompleksi yapılacak olursa ilçemizde boş arazi bulmak mümkün. Bana göre Hacıosman Bayırı’nın sağ tarafında bulunan araziye modern bir spor kompleksi yaptırılabilir.”

Mevcut tesisler hem eski hem ihtiyacı karşılamıyor

Sarıyer gençliğinin Merkez’deki Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü’ne ait mevcut tesislerin yanısıra, Sarıyer Belediyesi’ne ait suni çim sahalı Çayırbaşı Stadı ile Kilyos’taki  aynı özelliklerdeki stadla profesyonel ve amatör futbol yapma ihtiyacını karşıladığını belirten Sarıyerliler, “Merkez’deki Sarıyer Spor Salonu ve Ferahevler’deki Metin Oktay Spor Salonu ile belediyenin kiralık olarak kullandığı yüzme havuzu da olmasa binlerce çocuk ve genç diğer dallardaki sporları yapma imkanı da bulamayacak. Oysaki spora ve sporcuya büyük önem verilen ilçemizden çok iyi sporcular yetiştiği gibi, futbol, basketbol ve voleybolda da takım olarak öne çıktığımız zamanlar oldu. Gençlerimizin internet bağımlısı olmalarını, kahvehane köşelerinde zaman öldürmelerini ve boşta kalıp kötü niyetli kişilerin tuzağına düşmesine istemiyoruz. Bu nedenle ilçemize en kısa sürede modern spor tesisleri kazandırılmasını bekliyoruz” dediler.


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.