Ülkemizde ve dünyada ileri yaş nüfusu bu kadar hızlı artış gösterirken, bu nüfusa hizmet edecek, meslek elemanı ve tesislerin azlığı toplumsal bir risk olarak karşımızda durmaktadır. Bu yazıda bu riski oluşturan faktörlere ve olumlu gelişmelere değinmeye çalışacağım.

İleri yaş bakım ve aktif yaşlanma alanında oluşan bu boşluk, enformel bir bakım alanı yaratmış durumda. Maalesef bu enformel bakım şekli yaşlılarımızın sağlığını da tehdit etmekte. Bu alanda çalışanların büyük bir kısmı yabancı uyruklu çalışanlar oluşturmakla birlikte yerli çalışanların da çoğunluğu geriatri ve sosyal bakım eğitimi olmayan kişilerden oluşuyor. Tabi böyle bir boşluk oluşmasının başka bir sebebi de eskiden beri bu hizmeti sunan tesislerimizin sosyal bütünleşmeyi değil de konaklama ve takibi merkeze alan eksikli diyebileceğimiz bakım modelleri. Tıp ve psikoloji biliminin bu kadar ilerleme kaydettiği bir çağda bunlardan faydalanmak yerine en değerli varlıklarımızı, büyüklerimizi bir ev odasında eğitimsiz kişilere, “yaşlı takibi” diye adlandırılabilecek bir sürece terk etmek onlara yapacağımız en büyük kötülük olacaktır.

İnsan yaşamındaki mutluluk kaynaklarının, doğa ile ilişkisinden, toplumla ilişkisinden ve varoluş değerlerinin devamlılığından geçtiği gerçeği, bilim tarafından da ortaya koyulmuş su götürmez bir gerçektir. Bu gerçek gerontoloji alanındaki bilimsel gelişmelerin de etkisiyle ileri yaş bakım alanına yansımış durumda. Şimdilerde özellikle İstanbul’da, toplumsal kaygıları da aşmak amacıyla huzurevi konseptinin dışına çıkarak ileri yaş bireyler için her türlü tıbbi ve geriatrik rehabilitasyon alt yapısına sahip, sosyal bütünleşme modellerini benimseyen yaşam merkezlerinin sayısı artmaya başladı. Bu artış daha çok özel teşebbüslerde göze çarpıyor, bugüne kadar süregelen huzurevi konseptinin ötesindeki bu yeni projelerin, bu alanda olan ve alana katkı koymak isteyen tüm kurumlar tarafından örnek alması gerektiğini düşünüyorum. Bu yaşam merkezi projelerinden birisinin Sarıyer’de kurulmasında görev alan bir sosyal hizmet uzmanı olarak; yaşlanma süreçlerine dair hizmet kapsamnı bilinçli yapılandırmanın insani ve toplumsal bir görev olduğunu düşünüyorum. Bu köşede bir süre ileri yaş bakımında farkındalığı arttırmaya çalışan bir yazı dizisi yayınlamaya çalışacağım.

Bu alanda farkındalık yaratabilmemiz adına bu görevi yerine getirmemizde, basılı ve dijital yayınlarında bize yer açan Sarıyer Posta gazetesi ve emekçilerine teşekkürlerimi sunarım.

Sosyal Hizmet Uzmanı

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.