'Sarıyer rant'ın değil Sarıyerlilerin olsun'

'Sarıyer rant'ın değil Sarıyerlilerin olsun'

08 Nisan 2015 Çarşamba 11:26
1738 Okunma
'Sarıyer rant'ın değil Sarıyerlilerin olsun'

MHP Sarıyer İlçe Başkanı Ünsal Bilgiç,  yaptığı yazılı açıklama ile “Sarıyer rant’ın değil Sarıyerlilerin olsun” dedi. Kentsel dönüşüm projeleriyle birlikte mülkiyet sorunlarının da arttığına dikkat çeken Bilgiç, yerinden dönüşümün şart olduğunu söyledi.


Sarıyer’de Emirgan Korusu’nun yanındaki arazinin ardından İstinye’de bulunan arazinin yapılaşmaya açılması beraberin de tepkileri de getirdi. Sarıyer, için tarihi ve yeşil alanların imara açılacak olmasını eleştiren MHP Sarıyer İlçe Başkanı Ünsal Bilgiç,  yaptığı yazılı açıklama ile “Sarıyer rantın değil Sarıyerlilerin olsun” dedi.

3Açıklamasında mülkiyet hakkına vurgu yapan Bilgiç, “Milliyetçi Hareket’in en temel haklar arasında gördüğü ve taahhüt ettiği konu insanımızın hür bağımsız yaşaması ve barınma hakkını elde etmesidir. Ülkemizin Anadolu’dan İstanbul’a yoğun göç vermesi ile başlayan ve bugün karşı karşıya olduğumuz sorunlar milli bir iktidar ile çözüme kavuşması hedeflenmektedir. Yıllardır genel ve yerel seçimlerde asılsız vaatlerle maalesef istismara maruz bırakılan insanımızın artık aldatılmaya tahammülü kalmamıştır, ne yazık ki milleti esas almayan iktidarlar sorunlardan beslenerek kendi çıkar ve amaçları için mülkiyet sorunlarını adeta hep seçim bütçesi gibi görüp bekletmişlerdir. Artık yaşadığımız çağda bu istismar mümkün değildir. Sarıyer’in rant uğruna her pervasızlığı hesap edenler Sarıyerliyi hesaba katmadan gerçekleştirmek istedikleri planlar MHP iktidarı ile alt üst olacaktır.Bu durumdan siyaset esaslı rant hesabı güdenlerin amacı iyiden iyiye kabak tadı vermiştir. Buna dur demenin vakti gelmiş ve geçmiştir hatta çözüm artık yalnız partimizin iktidara gelmesiyle mümkün olacaktır” ifadelerini kullandı.

“Rant artışı devam ediyor”

2424-bysimyaci-bogazin-incisi-sariyer-2400-950pxUygulanacak olan kentsel dönüşü projeleri nedeniyle mülkiyet sorunlarının oluşabileceğine dikkat çeken Bilgiç, yerinden dönüşüme işaret ederek “Yeni yasa ile Mülkiyet sorunu ortadan kalkmış olsa da şimdi imar planının uygulanması ve dönüşüm problemleri ortaya çıkıyor. Yeni yasa düzenlemesi genel içeriğinde yapı yoğunluğu artışının teşviki anlamına da geliyor ve dolayısıyla para karşılığı rant artışının gerçekleşmesi anlamını da taşıyor. Sarıyer’in %60’ın kamu arazileri üzerinde oluşan yapılar dönemin yöneticilerinin yanlış yönetim anlayışı sonucu plansız yapı ve alanlardan oluşuyor. İlçe nüfusu 400,000 iken planlanan nüfusunun iki katı fazlası 250,000 den fazla insan yapılaşma sorunundan kaynaklanan mağduriyetle yıllardır karşı karşıyadır. %70nin denetimsiz gelişmiş yapı olması şimdi yeni dönüşüm sürecine girebilecek ancak şimdi mesele dönüşümün rant ve haksızlığa mahal vermeden yapılabilmesidir. Eşitsizlik yaratmayacak parsel ölçeği çözümleri nasıl olmalıdır? Mahalle ölçeğinde bütüncül dönüşüm yapılarak, parsel bazında değil de, kat mülkiyeti tapuları esas alınarak yapılacak dönüşüm modeli ile çözüm mümkün müdür?” şeklinde konuştu.

“Yerinde dönüşüm olmalıdır”

Bilgiç, ,ilçenin dokusuna zarar veren kurumların olmaması gerektiğini ifade ederek “Rant kesinlikle sosyal doku oluşumu ve barınma ihtiyacının önüne geçmemeli, dolayısıyla dönüşüm tamamen hak sahiplerinin hakları gözetilerek uygulanıp teslim edilmemelidir. İlçe dokusuyla uyumsuz kimliksiz konut yığınları (örnek: TOKİ’ler) olmamalıdır. Parça parça projeler yerine bütünsel bir plan olarak yürütülmedir. Farklı gelir gruplarının bir arada yaşayabileceği farklı konut tipolojileri yapılmalıdır. Mahalle kavramı korunmalıdır. Esnaf kültürü korunmalıdır. Önümüzdeki yıllardaki finansman kaynaklarının ülkemizdeki diğer dönüşüm projelerine oranla daha pahalı olacağı göz ardı edilmemelidir. Bu nedenle artık bireylerin hakkı daha dikkatli gözetilmelidir. Yerinde dönüşüm olmalıdır. Halkın söz sahibi olması mümkün kılınmalıdır. Düşük maliyetli barınma hakkı temin edilmelidir. Kiracıların ev sahibi olması yöntemi hayata geçirilmelidir” dedi.
banner69
Son Güncelleme: 08.04.2015 11:26
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
<