SARIYER BELEDİYE MECLİSİ'NDE HESAP TARTIŞMASI!

Sarıyer Belediye Meclisi Mayıs ayı 2. oturumu Meclis Başkanvekili Hüseyin Coşkun başkanlığında gerçekleştirildi. Gündemde komisyonlardan gelen 3 madde bulunurken, yapılan oylamada maddelerin 2'si oyçokluğu, 1 tanesi ise oybirliği ile Meclis'ten geçti.

SARIYER BELEDİYE MECLİSİ'NDE HESAP TARTIŞMASI!

Sarıyer Belediye Meclisi Mayıs ayı 2. oturumu Meclis Başkanvekili Hüseyin Coşkun başkanlığında gerçekleştirildi. Gündemde komisyonlardan gelen 3 madde bulunurken, yapılan oylamada maddelerin 2'si oyçokluğu, 1 tanesi ise oybirliği ile Meclis'ten geçti.

Levent Pehlivanoğlu
Levent Pehlivanoğlu
21 Mayıs 2021 Cuma 18:49
1022 Okunma
SARIYER BELEDİYE MECLİSİ'NDE HESAP TARTIŞMASI!

Sarıyer Belediye Meclisi Mayıs ayı 2. oturumu Meclis Başkanvekili Hüseyin Coşkun başkanlığında gerçekleştirildi. Gündemde komisyonlardan gelen 3 madde bulunurken, yapılan oylamada maddelerin 2'si oyçokluğu, 1 tanesi ise oybirliği ile Meclis'ten geçti.

Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi'nde (BKSM) yapılan oturuma; CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç, CHP Sarıyer ilçe yöneticileri, muhtarlar, dernek ve kooperatif temsilcileri de katıldı.

"DEV TURİZM YATIRIMINI UNUTTUĞUNUZU DÜŞÜNEREK HATIRLATIYORUZ"

Turban Tesisi ile ilgili önerge veren Sarıyer Belediye Meclisi AK Parti Üyesi Ali Yaman, "AK Parti grubu olarak yıllardır belediyemiz Sarıyer'e hizmet üretsin diye önergeler veriyoruz. Kilyos Turban Tesisi'nin içler acısı hali ortadayken, belediyemiz pandemiyi bahane ederek her türlü yatırımlarda kaçıyor. Buna karşın temsil ve tanıtım giderleri artmaya devam ediyor. 2014 ve 2019 yerel seçim öncesi Belediye Başkanı Şükrü Genç'in vaatleri arasında yer alan Kilyos Tatil Köyü içinde termal turizmi, yaz turizmi, kültür turizmini geliştirmek ve 2014'teki seçim öncesi gençler başta olmak üzere bin kişiye istihdam sağlayacak dediğiniz 311 bin metrekare alan üzerine Karadeniz havzasına uluslararası ölçekte, 4 mevsim hizmet verecek dev turizm yatırımını unuttuğunuzu düşünerek hatırlatıyoruz" diye konuştu.

Sarıyer Belediye Meclisi AK Parti Üyesi Tolga Savun ise Sarıyer Belediyesi tarafından yapılan kiralama ve sözleşmeler ile ilgili soru önergesi verdi.

COŞKUN'DAN TURBAN TEPKİSİ!

Bunun üzerine Ali Yaman'a cevap veren Sarıyer Belediye Meclis Başkanvekili Hüseyin Coşkun, "10 yılda Kilyos Turban Tesisleri'ne gelmiş olsaydınız Türkiye'nin dört bir yanından engellilerin aileleriyle birlikte kamp yaptığını, Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte düzenlenen yaz kamplarını, sokakta kalan vatandaşların kış boyunca misafir edildiğini, pandemi döneminde sağlık personellerinin ağırlandığını bilirdiniz. Sırf önerge vermek için konuşuyorsunuz. Ayrıca Özelleştirme İradesi tarafından tahsis edildiğini ve şartlarının olgunlaşması halinde yatırımın işleyebileceğini bilmelisiniz" ifadelerini kullandı.

"CEVAP HAKKIM ENGELLENDİ"

Sarıyer Belediye Meclisi MHP Üyesi Mehmet Delihasan, "Geçtiğimiz nisan ayı meclis toplantısında Silivri Belediyesi'nin tarihinde ilk kez bütçe fazlası verdiğini belirterek, Belediye Başkanı Volkan Yılmaz'a teşekkür etmiştim. Akabinde de aynı tabloyu bir gün Sarıyer Belediyesi'nde de görmeyi temenni etmiştim. Fakat konuşmanın ardından bana karşı istinat edilen söylemler ile ilgili söz hakkı istemiştim. Fakat siz gerginlik yaratılmaması gerekçesiyle bu söz hakkını verilmemişti. Cevap hakkım engellendi. Her cevap hakkımızı kullandığımızda ortamın gerileceği anlamına gelmez. Yaklaşımınızı bu perspektiften yaparsak, daha adaletli ve tarafsız yönetim benimsersek bundan sonraki oturumlar daha verimli olur.

"KİMLERİN GÖVDE GÖSTERİSİ YAPTIĞI ORTADA"

Meclis toplantılarının sosyal medya üzerinden canlı olarak yayınlandığından beri üslubumuzun ve tarzımızın değiştiği iddia ediliyor. Fakat yaşananlara tarafsız gözle bakarsak kimlerin değiştiğini görebiliriz. Nisan ayı toplantısında 'Meclis toplantılarına çocukları ve gençleri getirelim. Onların sorunlarını ve taleplerini birinci ağızdan dinleyelim' şeklinde samimi bir öneri sunmuştum. Kürsüden indikten sonra bana karşı bazı söylemler oldu. Ancak yine söz hakkı verilmedi. Buraya gelmeden önce o toplantıyı bir kez daha izlemek istedim. Fakat benim konuşmalarımın üzerine verilen tepki ve söylemler videodan kırpıldı. Açıkçası buna şaşırdığımı söyleyemem. Canlı yayından sonra tavrımızın değiştiğini öne sürüyorsunuz ancak burada da görüldüğü gibi basına kimlerin gövde gösterisi yaptığı net bir şekilde ortada.

"24 DAVA İNSANINI MİNNETLE ANIYORUM"

Milli şuurun muteber bir uyanışı olan 3 Mayıs Milliyetçiler Günü, merhum Hüseyin Nihal Atsız'ın ifadesi ile 'Türkçülerin ızdırabı ile yoğrulmuş bir dönüm günüdür'. 3 Mayıs 1944 olayları nedeniyle tutuklanan, servet ve şöhret peşinde koşmak yerine vatan ve millet sevdası ile bayraklaşmayı tercih eden, sırf düşüncelerinden sadece Türklük ve Türkçülük ülkülerinden dolayı nice iftiralara maruz kalan 24 dava insanını minnetle anıyorum. Türk milletinin makus talihinin muzaffer bir rotaya çevrildiği, aziz vatan üzerindeki ölü toprağının stratejik bir çıkışla savrulup atıldığı gün olan 19 Mayıs 1919'un 102. yıldönümünde Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nı aynı heyecan ile kutladık. 102 yıl önce Samsun'a atılan ilk adım karanlığı dağıtan aydınlığın, yılgınlığı kovan ahlakın, yenilgiyi reddeden aklın, ümitsizliği bitiren kalbin, teslimiyeti elinin tersiyle iten cesaretin hayranlıkla yad edilen simgesidir" dedi.

"KİMSENİN SÖZ HAKKINA ENGEL OLMAM"

Sarıyer Belediye Meclis Başkanvekili Hüseyin Coşkun, MHP'li Mehmet Delihasan'ın konuşması üzerine, "Kimsenin söz hakkına engel olmak gibi bir davranışım söz konusu olamaz. Genç bir meclis üyesi olarak kürsüyü doğru şekilde kullandığın için de tebrik ediyorum" ifadelerini kullandı.

DERELİ KESİN HESAP CETVELİNİ ANLATTI

Gündem dışı konuşmaların ardından Sarıyer Belediye Meclisi CHP Üyesi Hayrettin Dereli, 2020 kesin hesap cetveli ile ilgili bilgileri paylaştı. Dereli, "Belediyemizin gelir tahsilat oranı yüzde 65 olarak gerçekleşti. Bu oran vergi gelirleri bazında yüzde 58'e denk geliyor. Sadece cari yıl dikkate alındığında tahakkuk tahsil oranı gelirlerde yüzde 86, vergi gelirlerinde ise yüzde 85 oldu. Cari dönemde tahmini bütçe ile bütçe gerçekleşme oranı yüzde 97. Tahmini bütçe ile gelir bütçesinin gerçekleşme oranı ise yüzde 92. Gider bütçesi ile gelir bütçesinin gerçekleşme oranı yüzde 95. Enflasyon oranının yüzde 18, işsizlik oranının yüzde 27, faiz oranlarını yüzde 19 olduğu bu dönemde bütçe rakamları arasındaki uygunluk tartışılmaz bir başarıdır. 2020 yılında 465 milyon 418 bin TL bütçe giderine karşılık 440 milyon 960 bin TL gelir elde edildi. Açığımız 24 milyon 458 bin TL'dir. 2019 yılında ise bütçe açığı 27 milyon 261 bin TL'ydi. Gider bütçemizin yüzde 15,29'u personel giderleri oluşturuyor. Bu da 71 milyon 166 bin TL'ye tekabül ediyor. Bunların içerisinde memur, kamu işçisi, sözleşmeli personel, başkan ve meclis üyelerine yapılan maaş ödemeleri yer alıyor. Giderin en büyük kalemini yüzde 65 oran ile mal ve hizmet alım oluşturuyor. Bu da 302 milyon 987 bin TL'dir. Özel Kalem Müdürlüğü'nün bütçesi bu yıl 12 milyon TL'den 8,5 milyon TL'ye düştü. Bu rakam sadece bu müdürlüğe ait değil. Tüm müdürlükler için yapılan harcamalar da bu kalemin içerisinde. Muhasebe standartları gereği bu rakam diğer müdürlüklere dağıtılamadığı için yüksek gözüküyor" şeklinde konuştu.

"BU GİDİŞLE BORÇ BATAĞINA SÜRÜKLENMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

Sarıyer Belediye Meclisi AK Parti Üyesi Ergin Durdu, "Spor İşleri Müdürlüğü'ne yarılan bütçe yaklaşık 1 milyon TL. Bu bütçenin büyük bir kısmını da personel gideri oluşturuyor. Geriye kalan rakamla sporu ne kadar geliştirebiliriz? Gençleri spor yapmaya ne kadar teşvik edebiliriz? 2020 yılı itibariyle belediyenin borcu 728 milyon TL. İştirakleri de dahil ettiğimizde bu rakam yaklaşık 830 milyon TL oluyor. Öz kaynaklarımıza baktığımızda ise 243 milyon TL. Dolayısıyla öz kaynağın borca oranı 29. Bu gidişle belediyenin borcunu bitiremeyiz, borç batağına sürüklenmeye devam edeceğiz. Belediye Başkanı Şükrü Genç 'kapımıza hiçbir müteahhit gelmedi, davalık olmadık' demişti. Tedarikçilere ve satıcılara 106 milyon TL borcumuz var. Bu gidişle ilerleyen dönemlerde belediye işlevsiz hale gelecek. Hacizler ve davalar Sarıyer'i bekliyor. Bütçe açığımız 24 milyon 458 bin TL. Buna rağmen bizden 2020 kesin hesap cetvelini ibra etmemizi istiyorsunuz. Eğer bir gün bütçe açığı vermezseniz o zaman destek veririz " dedi.

"BELEDİYEYİ KİMİN DAHA İYİ YÖNETTİĞİNİ GÖREBİLİRİZ"

Ergin Durdu'nun kürsüden yaptığı konuşmanın üzerine Sarıyer Belediye Meclisi CHP Üyesi Ayhan Gedik, "2008 ile 2020 yıllarına bakarak belediyeyi kimin daha iyi yönettiğini görebiliriz. 2008'de 76 milyon 520 bin TL, gider ise 101 milyon 79 bin TL. Gelirin gideri karşılama oranı yüzde 75. 2020 yılına baktığımızda ise 440 milyon 960 bin TL gelir, 465 milyon 418 bin TL gider var. Gelirin gideri karşılama oranı ise yüzde 95. Diğer bir konu borç ile duran varlık ilişkisi. Sonuçta belediye kar amacı gütmüyor. Yatırım da duran varlık olarak kalıyor. 2008'de duran varlıklar borcun yüzde 45'ini, 2020'de ise yüzde 85'ini karşılıyor" ifadelerini kullandı.

"MECLİSİN BİLGİLENDİRİLMESİNİ TALEP EDİYORUZ"

Gündemde yer alan şartlı bağış ile ilgili madde hakkında konuşan Sarıyer Belediye Meclisi AK Parti Üyesi Saim Kadıoğlu, "Bu maddenin içeriğini baktığımız zaman şartlı bağış yapan kişi veya kuruluşlar belli değil. Belli olmayan kişi ile alakalı genel manada yetki veremeyiz. Bu yasaya aykırı. Bu isimler ve yapacakları belli olsun. AK Parti olarak bu maddeye evet diyoruz. Fakat her bağıştan veya dağıtımdan sonra meclisin bilgilendirilmesini talep ediyoruz" şeklinde konuştu.

"KONUŞMANIN KESİLDİĞİNİ GÖRDÜM"

Kadıoğlu, "Meclis toplantılarının canlı yayınlanmasının ardından paylaşımın yapılma şekli sorun olmaya başladı. Fakat istediğiniz yerleri kesiyorsunuz ve o şekilde servis ediyorsunuz. Faaliyet raporunun görüşüldüğü oturumda Şükrü Genç imar ıslah planlarında sürecin tamamlandığını ve uygulamalı imar planı sürecinin başladığını söylemişti. Daha sonra bir kez daha izlemek istediğim de o konuşmanın kesildiğini gördüm. Dernek ve kooperatiflerin bilgisi olsun" dedi.

"SARIYER'İN HAKKINI SAVUNMAKLA MÜKELLEFİZ"

"Sarıyer'in hakkını savunmakla mükellefiz diyen Kadıoğlu, "İhaleyi alan firmanın pandemi nedeniyle uğradığı zarar ile ilgili bizden bir talebi oldu.  Sözleşmeyi iptal edip yeni bir süreç başlatmak istiyor. Vatandaş bu süreç ile ilgili zorluk yaşayabilir. Bu doğaldır. Fakat belediye olarak biz de parasal yönden sıkıntılarımız var. Belediyenin de borçları var. Sözleşmenin iptaliyle belediyenin kazanımı ne oldu? Bu maddede konu açıklığa kavuşturulmadı. O yüzden belediyenin kazanımı olmadığı bir işe bizim evet dememiz mümkün değil" diye konuştu.

Meclis Başkanvekili Hüseyin Coşkun ise Saim Kadıoğlu'nun konuşmasına ilişkin, "Söyledikleriniz doğru fakat eksik. Bu madde ile başkana şartlı bağış alma yetkisi veriyor. Bir kişinin bağışını alma ile ilgili değil. Olası bağış yapacaklara karşı başkanı yetkili kılmayı öngören bir madde" ifadelerini kullandı.

"BU TARZ HAREKETLERLE PUAN KAZANMA ŞANSINIZ YOK"

Gündemdeki özür konusuna açıklık getiren Sarıyer Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Nizamettin Günel, "Ben o konuşmamda sizde değil, Sarıyerlilerden özür diledim. Fakat siz bu konuşmayı farklı yere çektiniz ve AK Parti grubundan özür dilemişim gibi algı yarattınız. Bu tarz hareketlerle puan kazanma şansınız yok" şeklinde konuştu.

"BU KONUDA TUTARLI OLMALISINIZ"

Günel, sözlerini şöyle tamamladı: "Cumhuriyet Halk Partisi grubu ve Cumhuriyet Halk Partili belediyeler ne yaparsa yapsın size yaranamaz. Daha önce Turban Tesisi'ni devredin, İBB işletsin diyordunuz. Şimdi ise Sarıyer Belediyesi çalışma yapsın diyorsunuz. Bu konuda tutarlı olmalısınız. Sarıyer Belediyesi kamu şerhi konulduğu için bu çalışmaların üzerine çok dikkatli bir şekilde gidiyor. Bu konuda gerekli bilgilendirmeleri de yapar. Belediyenin borcundan bahsediyorsunuz. 2008 yılında 105 milyon TL borç vardı.  O dönemde dolar 1,29. Borca oranladığınızda 81 milyon 395 bin dolar yapıyor. Bugün ise dolar 8'in üzerinde. Dolayısıyla aradaki farkın en büyük nedeni de ortaya çıkıyor. Ayrıca bu borcu belediye binası, yaşam merkezleri, kreşler, BKSM, Yaşar Kemal Kültür Merkezi ve SAGEM gibi yatırımları dahil etmeseniz bile bahsettiğiniz gibi bir tablo ortaya çıkmıyor. Diğer bir konu araç kiralama. Araç kiralama ihalesinin neden zorunlu olduğunu anlattık. O gün 233 kiralık araç yerine 191 aracın olduğunu söyleyince hiçbiri itiraz etmedi. '233 araçtan 191'e düştü ama giderler arttı' demiştiniz. Bu tasarruf sayesinde giderler 21 milyon 416 bin TL'den 13 milyon TL'ye düştü. Belediyemiz 195 araç, sürücüsüz ve yakıtsız şekilde kiralanması için ihale açacak. Ayrıca kiralanan araçlar belediye ve kamu kurumları dışında özel amaçlı tahsisler söz konusu değil."

SARIYER POSTA GAZETESİ


Son Güncelleme: 21.05.2021 19:01
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol