MEHMET DENİZ: "İŞLER BELEDİYE AĞALARI İLE YÜRÜYOR"

7 yıl Sarıyer ilçe başkanlığı yaptıktan sonra Cumhuriyet Halk Partisi'nden istifa eden ve Memleket Partisi'ne katılan Mehmet Deniz, Sarıyer Posta Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Levent Pehlivanoğlu'na özel açıklamalarda bulundu. Deniz, "Memleket Partisi, Türkiye'nin genel şartlarından doğdu" ifadelerini kullandı.

MEHMET DENİZ: "İŞLER BELEDİYE AĞALARI İLE YÜRÜYOR"

7 yıl Sarıyer ilçe başkanlığı yaptıktan sonra Cumhuriyet Halk Partisi'nden istifa eden ve Memleket Partisi'ne katılan Mehmet Deniz, Sarıyer Posta Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Levent Pehlivanoğlu'na özel açıklamalarda bulundu. Deniz, "Memleket Partisi, Türkiye'nin genel şartlarından doğdu" ifadelerini kullandı.

Levent Pehlivanoğlu
Levent Pehlivanoğlu
22 Mayıs 2021 Cumartesi 11:40
961 Okunma
MEHMET DENİZ: "İŞLER BELEDİYE AĞALARI İLE YÜRÜYOR"

7 yıl Sarıyer ilçe başkanlığı yaptıktan sonra Cumhuriyet Halk Partisi'nden istifa eden ve Memleket Partisi'ne katılan Mehmet Deniz, Sarıyer Posta Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Levent Pehlivanoğlu'na özel açıklamalarda bulundu. Deniz, "Memleket Partisi, Türkiye'nin genel şartlarından doğdu" ifadelerini kullandı.

 Muharrem İnce liderliğinde Memleket Hareketi olarak başlayan ve geçtiğimiz günlerde resmi olarak kurulan Memleket Partisi, ülke genelinde olduğu gibi Sarıyer'de de teşkilatlanıyor. Sarıyer Posta Gazetesi olarak Memleket Partisi'ne katılan deneyimli siyasetçi Mehmet Deniz ile ilçe binasında keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

"MÜCADELEMİZİ SONUNA KADAR VERDİK"

Cumhuriyet Halk Partisi üyeliğinden istifa etmesine ilişkin konuşan Deniz, "CHP'de yıllardan beri gelen büyük emeklerimiz var. 7 yıl ilçe başkanlığı yaptıktan sonra 2017 yılında kendi isteğimle bir daha aday olmadım ve aktif siyaseti bıraktım. Cumhuriyet Halk Partisi'nin olmazsa olmaz değerleri, kuruluş ilkeleri, taviz veremeyeceği konular var. Atatürk'ün kurduğu partinin onun yolunda ve gösterdiği istikamette yürümesi gerekirken, son dönemlerde özellikle üst yönetim kademelerin cumhuriyetin kuruluş felsefesine uygun olmayan davranışları oldu. Geçmişinizi inkar ederseniz geleceğinizi şekillendiremezsiniz. Ülkenin genel siyaseti, uluslararası siyaset, dış dünyaya bakış, yabancı ülkelerle ilişkilerde tasvip etmediğimiz çalışmalar oldu. Parti içerisinde bunlarla ilgili mücadelemizi sonuna kadar verdik. Fakat bunu başaramadık. Yolların ayırmamızın en önemli nedenlerinden biri budur. Parti için tabanda mücadele eden nitelikli ve değerli arkadaşlarımız bulunuyor. Kendileri ile hiçbir problemimiz yok. Arkadaşlığımız, sohbetimiz bundan sonra da devam edecek. Fakat hayat şartları, gelişen olaylar ve süreç bulunduğunuz yerlerden ayrılmanızı gerektiriyor. Bu durum yalnızca siyasette değil, yaşamın her alanında geçerli” dedi.

DENİZ'DEN TEK ADAM ELEŞTİRİSİ!

Parti içi demokrasi vurgusu yapan Deniz, "CHP'de, İstanbul gibi bir yerde aday yarışı olmuyor. Tek bir adayla seçim yapılıyor. AK Parti'yi ve Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştiriyorsunuz. Fakat İstanbul'da tek kadın, Sarıyer'de tek adam var. Zaten ilçemizde siyaset belediye üzerinden yürüyor. O yüzden CHP Sarıyer'deki arkadaşlarımıza bir şey söylemek istemiyorum. Çünkü aynı sorunları ben de yaşadım. Bu durum İstanbul'daki diğer ilçeler için de geçerli. Sarıyer de bunun dışına çıkamaz. İşler küçük belediye ağaları ile yürüyor" ifadelerini kullandı.

"CHP TEK BAŞIMA İKTİDAR OLACAĞIM DİYEMİYORSA SORUN YÖNETİCİLERDEDİR"

"Ülkemizde şu an ne iyi bir iktidar ne de muhalefet partisi var" diyen Deniz, "Yüz yıllık CHP kendi gücüne güvenmiyor ve 7 parti birleşip bir şeyler yapmaya çalışıyor. Recep Tayyip Erdoğan için imza verdikten sonra başka bir siyasi parti ile Abdullah Gül'ü aday çıkartmak için çalışan Ali Babacan'dan medet uman bir yapı iktidar olmak istemiyordur. CHP 'tek başıma iktidar olacağım diyemiyorsa' sorun yöneticilerdedir. Maalesef ana muhalefet partisi içerisinde iktidar olmama isteği, 'küçük olsun bizim olsun' düşüncesine sahip bir kesim var. Fakat bu durum 1978'li yıllarda da vardı. Bülent Ecevit'in o dönemde bir gazeteye verdiği röportajda, 'Parti içerisinde arkadaşlar o kadar muhalefet yapıyor ki amaçları hiçbir zaman ülkeyi yönetmek olmadı. Sadece partiyi yönetmek istiyorlar' demişti. 45 yıl sonra da aynı düşünce devam ediyor" şeklinde konuştu.

"BELEDİYEDE 2-3 YERDE MAAŞ ALAN ARKADAŞLARLA BU İŞİ GÖTÜRÜRÜZ' DİYE DÜŞÜNÜYORLAR"

Türkiye'nin yeni bir siyasi anlayışa ihtiyacı olduğunu vurgulayan Deniz, "CHP'nin üst yönetim kademeleri 'birkaç belediye kazanalım, kaynaklarımız olsun, onlarla bu işi idare edelim, ülke yönetimini de başkaları yapsın, kendi yağımızda kavrulalım, belediyede 2-3 yerde maaş alan arkadaşlarla bu işi götürürüz' diye düşünüyorlar. Bunu genel olarak söylüyorum. Sadece Sarıyer Belediyesi ile alakalı değil. Bu saydıklarım onlara yetebilir fakat bize yetmiyor. Biz Türkiye'nin çok ciddi problemlerinin bulunduğunu, çıkmazda olduğunu, yerelde ve genelde birçok şeyin değişmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ülkemizin yeni bir anlayış ve söyleme ihtiyacı var. Bunları da zamanla tüm yurttaşlarımız görecek" diye konuştu.

"MEMLEKET PARTİSİ TÜRKİYE'NİN GENEL ŞARTLARINDAN DOĞDU"

Memleket Partisi'ne katılmasının gerekçelerini anlatan Deniz, "Mustafa Kemal Atatürk'ün ortaya koyduğu ilkeleri, gösterdiği hedefi, çizdiği yolu Memleket Partisi'nde yaşatacağız. Partimiz sadece Muharrem İnce hareketi değil, aynı zamanda kadro hareketidir. Memleket Partisi ülkenin genel şartlarından doğdu. Eğer siz işinizi çok iyi yapıyorsanız toplum başka arayışlara girmez. Dolayısıyla bulunduğumuz bölgede sizin iş kolunuzla ilgili başka bir ticari girişim de olmaz. Son yıllarda Türkiye'de siyasi parti sayısının artması ise ülkenin tıkanıklığı, yeni bir siyasi soluk ihtiyacından kaynaklanıyor. AK Parti şu ana kadar insanların dini değerleri üzerinden siyaset yaptı. CHP ve diğer partiler ise ülkenin kötü gidişatına, iktidarın yaptığı yanlışlara yeteri kadar muhalefet yapamadılar. Türkiye'de ve dünyada bir partinin tek başına 20 yıl iktidarda kalması normal değil. Bu durum iktidarın başarısından ziyade muhalefetin başarısız olmasından kaynaklanıyor" dedi.

"PARTİ İÇİNDEKİ GÜCÜN ELLERİNDEN GİTMESİNDEN KORKTULAR"

CHP'nin içindeki bir kesimin Muharrem İnce'nin parti kurmasındaki en önemli neden CHP'de yaşadığı ve gördüğü yanlışlar olduğunu belirten Deniz, “Parti içindeki bazı gruplar genel başkanın cumhurbaşkanı seçilmesini dahi istemedi. Çünkü parti içindeki gücün ellerinden gitmesinden, partiyi yönetememekten korktular. Eğer işler istedikleri gibi gitmezse CHP'yi daha mantıklı, projesi olan, Atatürkçü, ulusalcı kişiler yönetecekti. Ana muhalefet partisi iktidar olursa bu kişiler belki de o koltuklarda oturamayacak. Çünkü yetersiz kalacaklar. 'Gece neredeydin' diye soranla cumhurbaşkanı adayına bilgileri vermedi. Bunları bire bir yaşadık. Partiden yüzde 9 daha fazla oy almış bir siyasetçiyi kurultayınızda en arka sıralarda oturttunuz. Aksine siz bu kişi baş tacı yapmanız gerekiyor. CHP yüzde 22 alırken, Muharrem İnce yüzde 31 oy aldı" ifadelerini kullandı.

"KENDİ YAPACAKLARIMIZA ODAKLANACAĞIZ"

Deniz, sözlerini şöyle sonlandırdı: "İlçe binamızı da arkadaşlarımızın maddi ve manevi destekleriyle kısa süre içerisinde hazır hale getirdik. Şahsen Sarıyer'de herhangi bir görevim yok. Başka yerlerde görevler alabilirim ancak herhangi bir görev verilmese de gönüllü olarak çalışacağım. 1994 yılında DSP'nin Türkiye genelinde oy oranı yüzde 9'du. Sarıyer'de ise yüzde 20 oy almıştık. O dönemde Meclis'te CHP'nin ve DSP'nin 6 üyesi vardı.  Dolayısıyla bu maya Sarıyer'de var. Memleket Partisi olarak heyecan ile yola çıktık. Diğer siyasi partilerin yaptıklarına değil, kendi yapacaklarımıza odaklanacağız. Ülkemizin içinde bulunduğu zor durumdan çıkarmak, sorunları ortadan kaldırmak, yurttaşlarımızın yaşam kalitesini artırmak için çalışacağız. Sarıyer özelinde ise bu işleri gençlerin üzerinden yürüteceğiz. Gençlik bizim için olmazsa olmazdır. Düşüncelerini, taleplerini, sorunlarını dinleyeceğiz, çözümler üreteceğiz."

SARIYER POSTA GAZETESİ


Son Güncelleme: 22.05.2021 12:34
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol