HÜSEYİN COŞGUN: "530 MİLYON TL NEREDE?"

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi AK Parti Üyesi ve Sarıyer Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Hüseyin Coşgun, AK Parti Sarıyer Youtube kanalında önemli açıklamalarda bulundu. "530 milyon TL nerede?" diyen Coşgun, belediye yönetimini sert sözlerle eleştirdi.

HÜSEYİN COŞGUN: "530 MİLYON TL NEREDE?"

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi AK Parti Üyesi ve Sarıyer Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Hüseyin Coşgun, AK Parti Sarıyer Youtube kanalında önemli açıklamalarda bulundu. "530 milyon TL nerede?" diyen Coşgun, belediye yönetimini sert sözlerle eleştirdi.

Levent Pehlivanoğlu
Levent Pehlivanoğlu
19 Temmuz 2021 Pazartesi 09:42
800 Okunma
HÜSEYİN COŞGUN: "530 MİLYON TL NEREDE?"

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi AK Parti Üyesi ve Sarıyer Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Hüseyin Coşgun, AK Parti Sarıyer Youtube kanalında önemli açıklamalarda bulundu. "530 milyon TL nerede?" diyen Coşgun, belediye yönetimini sert sözlerle eleştirdi.

3 dönemdir Meclis Üyesi olan Hüseyin Coşgun, 'Sarıyer'i konuşuyoruz' isimli programda birbirinden çarpıcı açıklamalarda bulundu. Belediye bütçesinin doğru şekilde harcanmadığına dikkat çeken Coşgun, mevcut borç üzerinden Belediye Başkanı Şükrü Genç'i eleştirirken, Sarıyer'e yatırım yapılmadığını ifade etti.

"BİZİM DERDİMİZ SARIYER"

"Bizim derdimiz Sarıyer" diyen Coşgun, "Her fırsatta dile getirdiğimiz gibi asli görevimiz Meclis'te sadece ilçemizin sorunlarını ve yapılacak hizmetleri konuşmak. Halkımızın bize verdiği bu görev tam olarak da budur. Zaman zaman siyasi partiler olarak ülke siyasetine ilişkin konuşmalar yapsak da asıl amacımız tabiri caizse konuyu minderin dışına taşırmamak olmalı" ifadelerini kullandı.

"ŞÜKRÜ GENÇ VAATLERİNİ YERİNE GETİRMEDİ"

Belediye Başkanı Şükrü Genç'in verdiği vaatleri yerine getirmediğini söyleyen Coşgun, "2009 yılından bu yana Sarıyer'de değişen çok bir şey olmadı. Bunu Sarıyer'de yaşayan herkes rahatlıkla görebiliyor. Peki 12 yılda neler yapıldı? Belediye Başkanı Şükrü Genç 2009 yılında 3 ayda tapu vaadiyle gelmişti. Yazılı ve görsel reklamlar hala hafızamızda. Fakat aradan geçen yıllara rağmen bu konuda hiçbir adım atmayan Sarıyer Belediyesi var. Şükrü Genç 2009 yılında görev gelir gelmez Gecekondu Mesken Müdürlüğü'nü kurdu.Tapu vaadinde bulunan biri başkan seçildiğinde ilk iş olarak bu müdürlüğü neden kurar? Bilmiyor musun Sarıyer'in en büyük sorununun mülkiyet ve gecekondu olduğunu? Burada daha da ilgin olan ise 2014 yılından bu yana bu müdürlüğüne herhangi bir bütçe ayrılmıyor. Hani bu sorunu çözüp tapuları verecektiniz? Neden bu müdürlüğü işlevsel hale getirmiyorsunuz? Şükrü Genç'in en büyük vaatlerinden biri de şeffaflıktı. Buna rağmen biz meclis üyeleri olarak 2009 yılından buna verdiğimiz önergelerin yüzde 90'ına cevap alamadık. Meclis üyelerine bile şeffaf olamayan bir belediye yönetimi var. Kaldı ki belediye yönetimini denetlemek bizim görevimizdir. Ayrıca ilk seçimi kazandığını Sarıyer Spor Kulübü'nü 5 yılda Süper Lig'e çıkaracağını vaat etmişti. Bu vaat de gerçekleşmedi. Bunun dışında işten çıkarmaların olmayacağını söylemişlerdi ancak 2009 yılında Sarıyer Belediyesi'nde birçok emekçi işinden oldu. Bunun gerekçesi ise siyasi düşünceleri farklı olması" diye konuştu.

"12 YILDA TESİSLEŞME ADINA HERHANGİ BİR ADIM ATILMADI"

Belediyenin spora gerekli bütçeyi ayırmadığını ve son 12 yılda herhangi bir tesis yatırımı yapmadığını belirten Coşgun, "Sarıyer Belediyesi 2021 yılında Spor İşleri Müdürlüğü'ne sadece 2.8 milyon TL bütçe ayırdı. Kağıthane Belediyesi 8.2 milyon TL, Beykoz Belediyesi 4.8 milyon TL bütçe ayırdı. Sarıyer'e en yakın ilçelerden olan bu iki belediye sizden kat be kat fazla bütçe ayırırken, siz spora nasıl yatırım yapacaksınız? Öncelikle yatırım niyetimiz olması gerekiyor ki bir bütçe ayıracaksınız. Kağıthane yaptığı yatırımın karşılığını olimpiyatlara sporcular göndererek alıyor. Hem Türkiye'yi hem de Kağıthane'yi temsil ediyorlar. Yusuf Tülün ve Sedat Özsoy dönemlerinde ilçemizde amatör spor kulüpler için stat ve tesis yapılmıştı. Fakat Şükrü Genç döneminde 1 tane stat yapılmadı. Zaten Şükrü Genç 2019 yılındaki faaliyet raporu görüşmelerinde mülkiyet ve Sarıyer Spor Kulübü konusunda başarısız olduklarını kabul etmişti. Üzülerek ifade ediyorum ki Sarıyer'de son 12 yılda tesisleşme adına herhangi bir adım atılmadı" dedi.

COŞGUN'DAN FEN İŞLERİ BÜTÇESİNE ELEŞTİRİ

Fen işleri müdürlüğü bütçesinin bir belediyenin yatırım vizyonunu ortaya koyduğunu vurgulayan Coşgun, "Sarıyer Belediyesi'nin yatırım bütçesi 25  milyon 421 bin TL. Kağıthane Belediyesi'nin 96 milyon TL, Beykoz Belediyesi 107 milyon TL, Beşiktaş Belediyesi 34 milyon TL. Aslında fen işleri müdürlüğünün bütçesi o ilçenin yüzölçümüyle de alakalı. Hizmet götüreceğiniz bölge ne kadar büyükse o kadar fazla bütçe ayırmanız gerekiyor. Fakat yüzölçümü olarak Sarıyer'den çok daha küçük olan Beşiktaş bile bizden daha fazla bütçe ayırdı. Ayrıca Kağıthane'den 10 kat daha büyük bir ilçeyiz. Buna rağmen yaklaşık 4 kat daha fazla bütçeleri var. Peki şimdi soruyorum. Siz bu rakamlarla ilçemize nasıl yatırım yapacaksınız, hizmet götüreceksiniz? Yüzölçümü olarak bize yakın olan Beykoz'un bütçesi ise 107 milyon TL. Arada kıyaslanamayacak kadar büyük fark var. Açıkçası bu tablo bile belediye yönetiminin iş yapma kabiliyetini gösteriyor" şeklinde konuştu.

"BİZ BUNA 5. KATIN MALİYETİ DİYORUZ"

Sarıyer Belediyesi'nin özel kalem bütçesini sert sözlerle eleştiren Coşgun, "Biz buna 5. katın maliyeti diyoruz. Doğrudan Şükrü Genç'e bağlı olan ve orada çok ağır yatırım gerektiren bir müdürlükte yok. Özel kalem için 2020 yılında 12 milyon TL bütçe harcanmış. İnanabiliyor musunuz? Koca Sarıyer için Fen İşleri Müdürlüğü'ne 25 milyon TL ayırırken, bu rakamın neredeyse yarısını sadece özel kalem için harcandı. 177 kilometrekareyi 25 milyon ile yönetirken, 5. kat 12 milyon TL ile yönetildi. Biz bunu sürekli gündeme getirince bir iki oynamayla bu rakamı düşürmüşler. 2021 tahmini bütçede bu rakam 9. 6 milyon TL'ye indirdiler. Hem bizden daha bütçesi olan hem de daha fazla yatırım yapan Kağıthane Belediyesi ise sadece 4 milyon TL özel kalem bütçesi ayırdı. Vatandaşlarımızın aklına partizanlık yapıyor düşüncesi gelmesin diye CHP'li belediyeleri de örnek veriyor. Bu kapsamda Beşiktaş Belediyesi'ne baktığımızda ise bu rakamın 4.7 milyon TL" dedi.

"530 MİLYON TL NEREDE?"

Mevcut borç üzerinden belediye yönetimini eleştiren Coşgun, "Sarıyer Belediyesi bu yıl için 530 milyon TL'lik bir bütçe oluşturdu. 2021 yılının ilk 6 ayı geride kaldı. Bilindiği üzere kamu bütçelerinde yatırımlar genellikle ilk 6 ayda yapılıyor. Peki bu süreç içerisinde Sarıyer'e hangi hizmet götürüldü? Hangi mahallelere yatırım yapıldı? Sarıyer markasına değer katacak ne gibi bir çalışmaya imza atıldı? Şükrü Genç, 2009 yılında 100 milyon TL borç ile belediye yönetimini devraldıklarını söyledi ve enkaz edebiyatı yaptı. Fakat şuan borç miktarı 900 milyon TL civarında. Peki bunun karşılığında ne yatırım yapıldı? Belediyenin sosyal medya hesaplarına son 3 yıl geriye dönük bakıldığında herhangi bir yatırımla alakalı paylaşım bulamazsınız. Sadece belirli gün ve haftalar ile ironik paylaşımlar yapılıyor. Herkesin bildiği gibi belediyenin görevi bu değil. Siz Sarıyer'in refahı için çalışmalısınız. Belediye yönetimine soruyorum. 530 milyon TL nerede?" diye sordu.

"SARIYER, BEŞİKTAŞ BELEDİYESİ İLE YARIŞIYOR"

Hazırlanan bütçe planının doğru yapılmadığının altını çizen Coşgun, "Siz müdürlükler arası bütçe dağılımını eşit ve gerektiği miktarda yapamazsanız doğrudan temin yolu ile alımlar yapmak zorunda kalırsınız. Sarıyer Belediyesi'nin 120 milyon TL'lik destek hizmetler bütçesi var. Bu rakam Beykoz'da 61 milyon TL, Kağıthane Belediyesi'nde 88 milyon TL. Fakat burada dikkat çeken bir husus var. Kağıthane'nin bu bütçesinde araç kiralama bütçesi de bulunurken, Sarıyer'in bütçesinde bu gider dahil değil. Bizim 120 milyon TL'nin üzerine yaklaşık 40 milyon TL'lik araç kiralama bütçesini de eklerseniz ortaya daha vahim bir tablo çıkar. Beşiktaş Belediyesi'nde ise bu bütçe 162 milyon TL. Başka bir CHP'li olan Beşiktaş Belediyesi galiba Sarıyer ile yarışıyor" şeklinde konuştu.

"VATANDAŞIN YARARINA OLAN HER ÇALIŞMAYA DESTEK VERMEYE HAZIRIZ"

İmar ve mülkiyet sorunu üzerinden Şükrü Genç'i ve Ekrem İmamoğlu'nu eleştiren Coşgun, şunları söyledi: "10 Mart 2019'da 'Artık yeter! Çözüm istiyoruz. Söz yetmez yazılı belge istiyoruz' toplantısında mülkiyet sorununu çözeceğim diye Ekrem İmamoğlu ve Şükrü Genç şeref sözü verdi. Seçimin üzerinden 2 yıldan fazla bir süre geçti. Çözüm nerede? Sarıyer Mahalleler Birliği Ekrem İmamoğlu'ndan randevu dahi alamadı. İstanbul genelindeki mahalleler birliği toplu halde 1 kere görüşme yapabildi. Buna rağmen sessiz kalan Mahalleler Birliği'ni de Sarıyer halkına şikayet ediyorum. Neden sessizler? Hani dertleri sadece bu sorunun çözülmesiydi? Her fırsatta mülkiyet ve tapu sorununun çözümüne ilişkin hazırlanan planlar ve izlenecek yol haritası sürecine bizleri de dahil etmeleri yönünde çağrıda bulunduk. AK Parti olarak kentsel dönüşüm, tapu vermek, yerinde dönüşüm, imar ıslah planı dahil vatandaşın yararına olan her çalışmaya destek vermeye hazırız dedik. Kendileri de bizi sürece dahil edeceklerini söylemişlerdi. Fakat bu gerçekleşmedi. Mahalleler Birliği ile yapılan toplantıya davet dahi edilmedik. Toplantıda 'AK Parti temsilcileri neden yok?' sorusuna Teknik Başkan Yardımcısı 'Onlarla görüşüyoruz. Çözüm metodumuzla ilgili bilgileri var' dedi. Ayrıca İBB AK Parti Grup Başkanvekili Tevfik Göksu ile görüştüklerini iddia ettiler. Hemen Tevfik Göksu Başkanımızı aradık ve sorduk. Ancak öyle bir görüşmenin olmadığını öğrendik. Kimsenin de yanlış bilgi vermeye hakkı yok."

SARIYER POSTA GAZETESİ


Son Güncelleme: 19.07.2021 09:52
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol