Haziran Meclis'inde 'Geri zekalı mıyız' polemiği

Haziran Meclis'inde 'Geri zekalı mıyız' polemiği

10 Haziran 2016 Cuma 20:51
1488 Okunma
Haziran Meclis'inde 'Geri zekalı mıyız' polemiği
Sarıyer Belediye Meclisi’nde ikinci oturum bugün 10 Haziran yapıldı. İvedi geçen oturumda yine birçok polemik yaşandı. Zekeriyaköy Muhtarı Semra Özkaya’nın "Biz geri zekalı mıyız?"  sözleri oturumun en dikkat çeken polemiği oldu.
Haziran ayı ilk oturumu tartışmalı geçen meclisin ikinci oturumu bugün yapıldı. Yaklaşık 1 saat süren oturumda AK Parti ve CHP’li Meclis Üyeleri arasında zaman zaman polemikler yaşandı.

3

İmam Hatip Polemiği

Mecliste ilk sözü alan CHP’li Meclis Üyesi Sevim Çelebi mahalleye yapılacak İmam Hatip Lisesi hakkında değerlendirmelerde bulundu. Kendisi de Darüşşafaka sakini olan Çelebi şu sözleri sarf etti: “13 Mayıs’ta Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nce alınan bir kararla ilgili huzurlarınızdayım. Bu karara göre Darüşşafaka Mahallesi’nde bulunan İstinye Lisesi ve Anadolu Lisesi alanına yani 16 dönümlük bir alana İmam Hatip Ortaokulu, yurt ve camii yapılması kararı alınmıştır. Ancak bu kararı isteyen kurumlar Sarıyer Müftülüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ymüş. Ve bu karar kamu yararı gözetilerek alınmış bir karardı. Ancak bu karar alınmadan önce orada yaşayan halka hiçbir fikir sorulmamıştır. Çünkü Darüşşafaka’da 3 tane lise bulunmaktadır. Nüfusumuzun yoğun olması sebebiyle Bizim bir anaokulumuz yoktur bizim bir ilköğretim okulumuz yoktur bir ortaokulumuz yoktur. Küçük çocuklarımızı servislerle diğer mahallelere diğer mahallelere ve değişik okullara göndermek zorunda kalıyorduk”

 

Çelebi: Böyle bir kararı çıkartmak bence bir skandaldır

2Sarıyer Müftülüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü mahallemizde hiçbir araştırma ve soruşturma yapmadan bunu neye göre belirlemişlerdir diyen Çelebi, “Kamu yararı denilerek ne kastedilmiştir? Milli Eğitim Müdürlüklerine gelince, eğitimin dibe çöktüğü şu günlerde biz eğitimimizin kalitesini arttırmak yerine ki daha önceki konuşmamda belirttiğim gibi üniversite giriş sınavlarında sadece 320 sorudan sadece 24 soruyu dahi cevaplandıramadan barajın altında kalan yüz binlerce öğrencimiz vardır. Bu da gösteriyor ki eğitim kalitesi gerçekten dibe çökmüştür. Hal böyleyken niçin hala bu sistemde diretiliyor? Eğitim kalitesini nasıl yükselteceğimizi araştırmak yerine böyle bir kararı çıkartmak bence bir skandaldır. Bu karardan bir an önce vazgeçilip mahallenin ihtiyacı olan anaokulu, ilkokulu ve ortaokulu ivedilikle yapılması ve önümüzdeki eğitim dönemine yetiştirilmesi gerekmektedir. Bu karar AK Parti üyelerinin oy çokluğuyla geçti ben burada AK Parti Meclis Üyesi Nurettin Çelik’ e sesleniyorum. Her kürsüye çıktığında ‘Sarıyer Halkı yararına ne gerekirse varız’ diye söylüyor. Daruşşafaka Mahallesi bu konuda sizden desteklerini bekliyor.”

dsNurettin Çelik’ten cevap

CHP’li  Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Sevim Çelebi’nin konuşmasının ardından söz alan AK Partili Grup Sözcüsü Nurettin Çelik, “Bu yerde bir camiye ihtiyaç vardır. Bu mahalle camisi olmayan tek mahalledir. İhtiyaç varsa muhakkak değerlendirilir ancak önce iğneyi kendimize batırmalıyız diye düşünmekteyim. Orada Sarıyer Belediyesi’nde bu imar çalışması sonucu çıkan bir arazisi vardı ve biz oraya tuttuk bir üniversiteye tahsis ettik. Evet, doğru ihtiyaçtır. Niye üniversiteye tahsis ettik? Bunu orada da kullanabilirdik” ifadelerini kullandı.

Özkaya: Biz geri zekalı mıyız?

CHP Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Gökhan Zeybek‘in konuşması sırasında “Sokak isimlerinin belirlenip mahalle sınırlarının değiştirilmesi hususunda muhtarlarımızı da bilgilendirdik” sözü üzerine Zekeriyaköy Muhtarı Semra Özkaya; “Biz geri zekalı mıyız” diyerek kendilerinin bilgilendirilmediğini öne sürdü. O sırada mecliste bulunup Özkaya’nın sözünü yanlış anlayan CHP’li Nihal Nevruz arka sıraya dönerek “Siz kime geri zekalı dediniz” diye sordu. Bunun üzerine Muhtar Özkaya; “Ben kendime geri zekalı diyorum” diye cevap verdi. Polemik sırasında Sarıyer Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Sarıuçak meslektaşını sakinleştirmeye çalıştı.

Coşkun’dan iftara davet

Belediye Meclisi öncesinde söz alan Sarıyer Belediye Meclisi Başkan Vekili Hüseyin Coşkun 11 Haziran Cumartesi günü, Fatih Sultan Mehmet Mahallesi’nde yeni yapılan camii önünde Sarıyer Belediyesi tarafından iftar verileceğini duyurarak Sarıyer Belediye Meclis Üyelerini ve Sarıyer Halkını iftara katılmaya davet etti.


Son Güncelleme: 10.06.2016 20:51
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol