HALİL İBRAHİM KURŞUN SARIYER YEREL BASINIYLA BULUŞTU

AK Parti Sarıyer İlçe Başkanı Halil İbrahim Kurşun, Sarıyer'deki yerel basın temsilcileri ile bir araya geldi. Gündeme ilişkin birçok konuda açıklamalarda bulunan Kurşun, Sarıyer Belediyesi yönetimini sert sözlerle eleştirdi.

HALİL İBRAHİM KURŞUN SARIYER YEREL BASINIYLA BULUŞTU

AK Parti Sarıyer İlçe Başkanı Halil İbrahim Kurşun, Sarıyer'deki yerel basın temsilcileri ile bir araya geldi. Gündeme ilişkin birçok konuda açıklamalarda bulunan Kurşun, Sarıyer Belediyesi yönetimini sert sözlerle eleştirdi.

Yavuz Topal
Yavuz Topal
03 Eylül 2021 Cuma 16:08
1587 Okunma
HALİL İBRAHİM KURŞUN SARIYER YEREL BASINIYLA BULUŞTU

AK Parti Sarıyer İlçe Başkanı Halil İbrahim Kurşun, Sarıyer'deki yerel basın temsilcileri ile bir araya geldi. Gündeme ilişkin birçok konuda açıklamalarda bulunan Kurşun, Sarıyer Belediyesi yönetimini sert sözlerle eleştirdi.

AK Parti Sarıyer İlçe Başkanlığı'nda gerçekleşen toplantıya; Sarıyer Belediye Meclisi AK Parti Üyesi Verda Yiğit, AK Parti Sarıyer Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanı Yusuf Korkmaz, AK Parti Sarıyer Tanıtım Medya Başkanı Ümit Sanlav, Sarıyer Posta Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Levent Pehlivanoğlu ile yerel basın temsilcileri katıldı.

"KURŞUN YAPILAN ÇALIŞMALARI ANLATTI"

Göreve geldikten sonra yapılan çalışmalara değinen Halil İbrahim Kurşun, "2 Şubat 2021'de yapılan 7. olağan kongresinin ardından yaklaşık 7 aydır görevdeyiz. Hızlıca yürütme kurulumuzu belirledik. Akabinde 21 mahallemizde yeni arkadaşlarımızla yola devam ettik. Her çarşamba mahalle başkanlarımızla, her salı günü de yönetim kurulu ile toplantılarımızı gerçekleştiriyoruz. Vefa aramaları kapsamında geçmiş dönemlerde teşkilatımızda görev alan yaklaşık 950 vatandaşımıza ulaşarak halini hatırını sorduk. Üye aramaları kapsamında ise arkadaşlarımız AK Parti Sarıyer İlçe Başkanlığı'nın yaklaşık 41 bin üyesiyle iletişime geçiyor. Sarıyer, Türkiye ve dünya gündemine ilişkin düşüncelerini soruyor, teşkilat olarak bizden taleplerini alıyoruz. Bu kapsamda şu ana kadar 10 bin üyemizle temasa geçtik. Cumhur İttifakı ortağımız Milliyetçi Hareket Partisi Sarıyer İlçe Başkanı Hakan Başpınar ile sık sık görüşüyoruz, fikir alışverişinde bulunuyoruz. Aynı şekilde Büyük Birlik Partisi ve diğer ittifak üyesi partilerle de temastayız.

Bu kapsamda Cumhur İttifakı olarak Sarıyer halkına daha iyi hizmet etmek için kafa yoruyoruz. Ayrıca ilçemizin kanat önderleri ve ileri gelenleriyle istişarelerde bulunuyoruz. Seçim stratejilerimizi belirlemek ve yerel tespitleri yapmak amacıyla seçim strateji ekibi dediğimiz AK Mutfak ekibini oluşturduk. Biz yardım derneği değiliz ancak ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza da elimizden geldiği kadar destek oluyoruz. Bu kapsamda 327 bin TL'lik market kartı, 240 bin TL'lik nakit zarf ve 4 bin 530 adet erzak kolisi dağıttık. Ayrıca Kızılay ile birlikte 2 bin 900 parça giysi ve ayakkabı yardımında bulunduk. Bunların dışında 10 çocuğa tablet, 5 engelli vatandaşımıza akülü sandalye, 10 adet manuel sandalye, hastane ve ev tipi hasta yatakları ile çeşitli ev eşyası yardımı yaptık" diye konuştu.

"KASTAMONU'YA GİDEREK VATANDAŞLARIMIZIN YANINDA OLDUK"

Afet bölgesindeki vatandaşlara destek olduklarını anlatan Kurşun, "AK Parti Sarıyer İlçe Başkanlığı olarak selden etkilenen Kastamonu'ya giderek vatandaşlarımızın yanında olduk. Azdavay'da 5, Bozkurt'ta 20, Ayancık'ta 5, Ağlı'da 1 aile olmak üzere toplam 31 ailenin evini donattık. Ayrıca 200 bin TL'lik yardım kartlarını da ulaştırdık. Hayırsever Sarıyerlilerin ve teşkilattaki arkadaşlarımızın destekleriyle toplamda 1 milyon TL'lik yardımı afet bölgesine götürdük. Bu insani bir görev. Bunların dışında PTT Evleri'ndeki Zübeyde Hanım İlkokulu'nun sorununu da çözdük. Yaklaşık bin öğrenci kapasiteli okulumuz 2. derecede sit alanıydı. Bakanımız Murat Kurum ile yaptığımız görüşmeler neticesinde 2. dereceden 3. derece sit alanına alınmasını sağladık. Bu sayede okulumuzun yeniden yapılmasının önü açıldı" dedi.

"GÖKAN ZEYBEK SARIYER SOKAKLARINDA NASIL GEZEBİLİYOR?"

Sarıyer'in mülkiyet sorununa ilişkin konuşan Kurşun, "Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum ile sadece Sarıyer'in sorunlarını ele aldığımız toplantılar yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Yarım asrı geçen ve ilçemizin adeta kangreni olan problemlerini çözmek amacıyla önerilerimizi sunuyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile Türkiye'deki hazine ve belediye arazileri üzerindeki mülkiyet sorununun çözümü için yapı kayıt belgesi verilmeye başlandı. Yeni yasa ile birlikte Sarıyerli vatandaşlarımız da belgelerine sahip oldu. Bu sayede vatandaşlarımız o yapıların sahipleri olduğu tescillendi. Sarıyer 'in birçok bölümü ön görünümde olan bir ilçe. İstanbul Boğazı'nın en nadide ilçelerinden bir tanesi. Fakat birçok vatandaşımız ön görünüm dolayısıyla mağdur oldu.

Dönemin İlçe Başkanı ve Belediye Başkan Adayımız Salih Bayraktar'ın yoğun girişimleriyle ön görünümdeki koordinatları değiştirilerek ve ilgili maddeye ekleterek ön görünümde olan vatandaşların da yapı kayıt belgesi sahibi olmaları sağlandı. Fakat CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek ve milletvekili arkadaşları Anayasa Mahkemesi'ne başvurarak ön görünümdeki yapı kayıt belgelerinin iptal ettirdi. Bu, Sarıyerliye yapılabilecek en büyük kötülüktür. Gökan Zeybek Sarıyer sokaklarında nasıl gezebiliyor? Milletin yararına olan ne varsa CHP'li arkadaşlar Anayasa Mahkemesi'ne giderek iptal ettiriyor. Bunun bir örneğini Turgut Özal döneminde de yaşamıştık. O dönemde çıkarılan tapu tahsis belgelerini iptal ettirmişlerdi" ifadelerini kullandı.

"SARIYER BELEDİYESİ 2 YILDIR VATANDAŞLARI MAĞDUR ETTİ"

Kurşun, "Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum pratik çözüm noktasında ortaya irade koyan bir kişi. Tüm bakanlarımız öyle fakat Murat Bey çok çalışkan. Sarıyer'in sorunlarını istişare ediyoruz. Bu kapsamda geçtiğimiz aylarda Bahçeköy'de yıkılan binanın ardından mağduriyet yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarını gündeme getirdik. 39 dairenin ve 33 hak sahibinin olduğu binanın sakinleri bizlere gelerek mağduriyetlerini anlattılar. Çok kısa süre içerisinde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda bu mağduriyetleri giderdik. İstanbul'un merkezinde, Olimpiyat Stadı'nın yanında TOKİ tarafından yapılan lüks konutlara taşınacaklar. 3+1 olan bu konutların yüzde 10 peşinat ve 15 yıl geri ödeme ile sahibi oldular. AK Parti her zaman olduğu gibi vatandaşların yüreğine su serpti. Fakat burada bir husus var. Bu vatandaşlarımızın mağdur olmasındaki en büyük etken Sarıyer Belediyesi'dir. Çünkü vatandaşların devlet tarafından kira yardımı almaları için gereken belgeleri belediye hazırlamadı. Belediye 2 yıldır vatandaşı mağdur etti. Ayrıca Sarıyer Belediyesi vatandaşlarımıza kalacak bir yer göstermedi. Yalnızca Turban Tesisleri'ni açtılar. Fakat hiçbir aile orada kalmak istemedi. Sadece 1 aile 15 dakika kalabildi. Aynı belediye başkanı Manavgat'taki yangın bölgesinde şov yapıyor. Yangını hükümet söndürür. AK Parti 20 yıldır çok yangın söndürdü. Devlet senden isterse tabi ki destek vereceksin ancak senin öncelikli vazifen Sarıyer'in sorunlarını çözmek" şeklinde konuştu.

"SARIYERLİLER BİR HALK PLAJI HAK ETMİYOR MU?"

Sarıyer'e halk plajı yapılması gerektiğinin altını çizen Kurşun, "Sarıyer Belediye halk plajı yaparsa vatandaşlar da yüksek ücretli plajlara gitmek zorunda kalmaz. Sarıyerliler bir halk plajı hak etmiyor mu? Eyüp Belediyesi Ağaçlı Köyü'nde çok güzel bir plaj yapıyor. Ayrıca Boğaz'ın diğer tarafındaki Beykoz Belediyesi'nin halk plajı var. Bu kadar geniş sahil bandına sahip olan Sarıyer bu hizmetten neden mahrum? Partilerinin isminde halk kelimesi var ama halktan bu kadar uzak, vatandaşın değerlerinden ve taleplerinden bihaberler. Ayrıca bu bahsettiğim konu Şükrü Genç'in seçim vaadiydi. Seçimi kazandınız da neden vaadinizi hayata geçirmediniz? Belediye olarak bir iş yapmak için yola çıktınız da ilgili bakanlık veya kurumlar engel mi oldu? Eğer böyle bir durum söz konusuysa ve yapacağınız proje vatandaşın yararına ise AK Parti Sarıyer İlçe Başkanlığı olarak her türlü desteği vermeye hazırız" diye konuştu.

"CHP'LİLER DE KENDİ ARALARINDA İKİYE BÖLÜNMÜŞ VAZİYETTE"

Balıkçılar çarşısı ile ilgili mağdur edebiyatının yapılmaması gerektiğini söyleyen Kurşun, "Sarıyer Belediyesi balıkçılar çarşısı adı altında 4 adet direk dikti. Sarıyerlilere soruyorum. İlçemize böyle basit, derme çatma bir balıkçılar çarşısını mı layık görüyorlar? Ayrıca projenin yapımı için belirlenen yer İstanbul Balık Üreticiler ve Su Ürünleri Kooperatifi'ne tahsis edildi. Siz oranın hak sahibine sormadan bir inşaat yapamazsınız. Açıkçası bunun nedenini bir mağduriyet yaratma çabası olarak görüyorum. Fakat açık ve net ifade ediyorum ki AK Parti Sarıyer İlçe Başkanlığı olarak projenin durdurulmasında herhangi bir dahilimiz yoktur. 'Yapmak istedik ama izin vermediler' algısıyla bizim üzerinden bir mağdur edebiyatı yapmasınlar. Ayrıca söz konusu proje için CHP'liler de kendi aralarında ikiye bölünmüş vaziyette. Çok sayıda CHP'li projenin belirlenen yere yapılmasını istemiyor" ifadelerini kullandı.

"SARIYER SPOR KULÜBÜ'NE HANGİ DESTEĞİ VERDİNİZ?"

Kurşun, "Geçtiğimiz günlerde İstanbul İl Spor Müdürü ile görüştüm. Kendisi yatırımlardan sorumlu kişileri gönderdi. Yusuf Ziya Öniş Stadı'nı çok geniş kapsamlı bir bakıma alacağız. Zeminden tribüne, soyunma odasından yedek kulübelerine kadar her yer elden geçecek. Fakat burada bir tereddüt yaşıyoruz. Takım bu süreçte iyi skorlar alırsa ve statta bakım başlarsa havanın bozulmasını istemeyiz. İnşallah başarılı oluruz. Bu yüzden çalışmaların ne zaman yapılacağı konusunda kesin karar verilmedi. Konuyu Kulüp Başkanı Saffet Akkoyun ve yönetim kurulu üyeleriyle istişare edeceğiz. Eğer sezon sonu başlanırsa bir sonraki sezona da yetişmeyebilir. Dolayısıyla fikir alışverişinden sonra nihai karar verilir. Sarıyer Belediyesi'nin 38 mahallemizde olduğu gibi Yusuf Ziya Öniş Stadı için de herhangi bir yatırımı yok. 10 yılı aşkın süredir belediyeyi yönetiyorsunuz ve Sarıyer'in markası olan Sarıyer Spor Kulübü'ne hangi desteği verdiniz?" ifadelerini kullandı.

"DERSİMİZE İYİ ÇALIŞIYORUZ"

Sarıyer'in, ENKA'ya yüzde 10 oranında sporcu verme hakkı bulunduğunu söyleyen Kurşun, "ENKA'nın bulunduğu arazinin tahsisi esnasında anlaşmaya böyle bir madde konulmuş. Biz dersimize iyi çalışıyoruz. Yaptığım araştırmalarda bu hakkın olduğunu öğrendim. Dolayısıyla bununla ilgili de girişimlerimizi yapacağız. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüşüp, tespit edilecek sporcu çocukları ENKA'ya yönlendireceğiz. Sarıyer'in gençleri oradan yararlanacak. Bunun dışında çocuklarda Sarıyerlilik bilincinin geliştirilmesi lazım. Bu kapsamda Sarıyer'in maçlarına öğrencilerin getirilmesi için çalışmalar yapacağız. Bu sayede hem takım daha fazla destek hissedecek hem de çocuklarda Sarıyer sevgisi pekişecek. Bu çalışmalar yalnızca çocuklar için olmayacak. Yıllar önce statta kadınlara özel tribün oluşturulurdu. Aynı şekilde kadınları ve aileleri tribünlere çekmemiz gerekiyor" dedi.

"BELEDİYE YÖNETİMİ ALGI YAPIYOR"

Kurşun sözlerini şöyle tamamladı: "Yıllardır binlerce vatandaşımız sosyal hizmet merkezinden hizmet alabilmek için Kağıthane'ye gitmek zorunda kalıyordu. Gelen talep üzerine Sarıyer'de sosyal hizmet merkezi açmak için bir yer aranıyordu. Yapılan değerlendirmeler sonucunda Çayırbaşı Stadı'nın yanında bulunan ve Sarıyer Belediyesi'ne ait atıl vaziyetteki binada karar kılındı. Fakat Sarıyer Belediyesi burayı bize vermek istemedi. Kaymakamımız Mehmet Özer'in de araya girmesiyle burası Sarıyer Sosyal Hizmetler'e tahsis edildi. Fakat bunu Sarıyer Belediyesi, kendisi talimat vererek yapıldığı algısını yapıyor. Bir belediye, bakanlığa nasıl talimat verebilir? Ayrıca belediye burayı ücretsiz vermedi, aksine kiraladı. Bunun dışında belediye yönetimi halkın yararına olacak bir kurum için o binanın kaç yıllığına kiralanacağı konusunda pazarlık yaptı. Bize 3 yıllığına vermek istediklerini söylediler. Atıl vaziyette olan ve harabe şekilde bırakılan binaya 500 bin lirayı aşkın masraf yapıldı. Sen beni 3 yıl sonrası nasıl dışarı atmak istersin? Yapılan sıkı pazarlık sonucu 5 yıllığına kiraladılar."

SARIYER POSTA GAZETESİ


Son Güncelleme: 03.09.2021 16:51
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol