Flaş Haber
Kapat

DENİZ: ENGELLERİ KALDIRMAK İÇİN YANINIZDAYIZ!

DENİZ: ENGELLERİ KALDIRMAK İÇİN YANINIZDAYIZ!

03 Aralık 2016 Cumartesi 17:02
1211 Okunma
DENİZ: ENGELLERİ KALDIRMAK İÇİN YANINIZDAYIZ!
CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Deniz, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde yayımladığı mesajında, engellilere seslenerek, “Yaratılan Yeni Engellere Dur Diyoruz! Engelleri kaldırmak için yanınızdayız. Sadece 3 Aralık’da değil, her gün yanınızdayız.”dedi.

CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Deniz, “Cumhuriyet Halk Partisi olarak ilçelerimizden Genel Merkezimize kadar tüm örgütümüzle 1 milyondan fazla engelliyi etkileyecek olan haksız uygulamalara dur diyoruz!”dedi. Deniz, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle yayımladığı mesajında engellilere seslendi. Deniz, mesajında şunlara yer verdi:

“OLUMSUZ DÜZENLEMELERE KARŞI DURACAĞIZ”

Cumhuriyet Halk Partisi olarak kurulduğumuz günden bugüne her zaman haksızlığa uğrayan, mazlum toplum kesimlerinin yanında olduk. Bugün de 2022 ve 2828 sayılı kanunlarda yapılan değişikliklerle engellilerin haklarında yapılan olumsuz düzenlemelere ve yaratılan sorunlara karşı sonuna kadar duracağımızı belirtmek istiyoruz.

“MALULİYET YÜZDE 40’IN ALTINA ÇEKİLDİ!”

İş bulmada, iş hayatında, eğitim hayatında eşit yurttaşlık haklarından yararlanamayan, etkin sağlık hizmeti alamayan, yüzde 40’ın altına çekilen maluliyet oranı nedeniyle engelli bile sayılmayan engelli insanlarımız sosyal hayata katılamamakla birlikte toplumun dışına itilmekte. Tüm bu sorunlar yetmiyormuş gibi 2013 ve 2014 yıllarında yapılan değişikliklerle on binlerce engelli ve yaşlıya verilen devlet destekleri kesildi. Yasa değişikliğine göre, ihtiyaç sahibi yurttaşın engelli/yaşlı aylığı alabilmesi için artık bireyin kendi geliri yerine, aile ve akrabalarının toplam gelirlerine bakılıyor. Bu durum, sosyal devlet anlayışının yanı sıra insan haklarına ve insan onuruna aykırıdır. Aile içi sorunlara bile yol açabilmektedir. Aynı zamanda 2828 sayılı kanunda yapılan değişikliklerle de kendi ihtiyacını gideremeyen yaşlı ve engellilere bağlanan aylıklar kesilmekle birlikte şimdiye kadar yapılan ödemeler de icra ve davalarla geri alınmaya çalışılmakta.

“ENGELLİLERİN İHTİYAÇLARI YARDIM KURULUŞLARINDAN KARŞILANMAKTA”

Ülkemiz kanunlarına göre Genel Sağlık Sigortası kapsamında sigortasız hiç kimse yoktur. Ancak, engelliler SGK’dan almaları gereken tekerlekli sandalye, akülü sandalye, işitme cihazı, beyaz baston ve protezortez ihtiyaçlarını yardım kuruluşları, yardımsever vatandaşlar, Amerikan Kilisesi ve mavi kapak kampanyalarıyla karşılamaktadırlar. Bu, sağlık hizmetinden yararlanılmadığının açık kanıtıdır. Ayrıca bu şekilde yardımlarla sağlık hizmeti alınması, hizmetin zamanında alınmasını engelleyerek engellilerin mağduriyetlerini daha da arttırmakta ve insanlık onurunu zedelemektedir.

SADECE 3 ARALIK’DA DEĞİL HER GÜN YANINIZDAYIZ!

Engelli olmayan bireylerin de sağlık hizmetlerinden etkin ve zamanında yararlanamadığını biliyoruz. Tedaviyi engelleyen başta sağlık uygulama tebliği olmak üzere sağlık hakkının önündeki tüm engellerin kaldırılması için mücadele etmeye söz veriyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak insan haysiyetini, insan haklarını, sosyal devlet anlayışını, adaleti yok sayan bu düzenlemelere son verilerek bireyi esas alan düzenlemelerle engelli maaşı ve evde bakım ödemelerinin yapılması, açılan icra davalarından feragat edilmesi için tüm gücümüzle mücadele vereceğimizi belirtmek isteriz. Tüm yurttaşlarımızı da bu konuda duyarlı olmaya ve engelli vatandaşlarımızla yan yana durmaya davet ediyoruz.  Engelleri kaldırmak İçin yanınızdayız! Sadece 3 Aralık’da değil, her gün yanınızdayız!

Son Güncelleme: 03.12.2016 17:02
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol