Bayraktar Sarıyer’in sorunlarına deva olacak projeleri açıkladı

AK Parti Sarıyer Belediye Başkan Adayı Salih Bayraktar, 31 Mart yerel seçimleri öncesi Maslak TİM Gösteri Merkezi’nde düzenlenen “Yeni Sarıyer Vizyonu” tanıtım toplantısında merakla beklenen projelerini açıkladı.

Bayraktar Sarıyer’in sorunlarına deva olacak projeleri açıkladı

AK Parti Sarıyer Belediye Başkan Adayı Salih Bayraktar, 31 Mart yerel seçimleri öncesi Maslak TİM Gösteri Merkezi’nde düzenlenen “Yeni Sarıyer Vizyonu” tanıtım toplantısında merakla beklenen projelerini açıkladı.

Sarıyer Posta
Sarıyer Posta
11 Şubat 2019 Pazartesi 14:24
1125 Okunma
Bayraktar Sarıyer’in sorunlarına deva olacak projeleri açıkladı

AK Parti Sarıyer Belediye Başkan Adayı Salih Bayraktar, 31 Mart yerel seçimleri öncesi Maslak TİM Gösteri Merkezi’nde düzenlenen “Yeni Sarıyer Vizyonu” tanıtım toplantısında merakla beklenen projelerini açıkladı.

Tanıtım toplantısı öncesi gelen konuklarla yakından ilgilenen Bayraktar’a ilgi çok büyüktü. Kendisiyle hatıra fotoğrafı çektirmek isteyen yüzlerce vatandaşı kırmayan Bayraktar’ın samimi ve sempatik tavırları dikkat çekti.

Saygı duruşunun ve İstiklal Marşı’nın ardından başlayan toplantıda projelerin sunumu öncesinde Sarıyer’i tanıtan kısa bir film gösterildi. Oylum Talu’nun sunumuyla devam eden toplantıda, Salih Bayraktar’ın öncülüğünü yaptığı projeler ile ilgili Sarıyerli vatandaşların görüşleri sunuldu.

İş ve siyaset dünyasından yoğun ilgi

AK Parti Sarıyer Belediye Başkan Adayı Salih Bayraktar, Yeni Sarıyer Vizyonu’nu Maslak TİM Gösteri Merkezi’nde düzenlenen bir törenle kamuoyuna duyurdu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da bir mesaj gönderdiği geceye Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kaçır, İstanbul Milletvekili Mustafa Demir, Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, AK Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi Cemal Sarıhan, AK Parti Sarıyer İlçe Başkanı Hüseyin Cevahiroğlu, AK Parti Sarıyer Belediye başkan aday adayları, AK Parti Şişli İlçe Başkanı Fuat Günday, İşadamı Ethem Sancak, Salih Bayraktar'ın ağabeyi, İHA üreticisi BaykarMakina'nın Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Bayraktar, Ömer Bayraktar, yeğenleri Baykar Makina Genel Müdürü Haluk Bayraktar ve Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar ile eşi Kadem Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar katıldı. 2 binin üzerinde Sarıyerlinin hınca hınç doldurduğu TİM Gösteri Merkezi’nde çok sanatçı, işadamı, STK temsilcileri ve medya dünyasından isimler de yer aldı.

“Ortaya Sarıyerliliğimizi koyduk”

Programda konuşan AK Parti Sarıyer İlçe Başkanı Hüseyin Cevahiroğlu, “Öncelikle Sayın Salih Bayraktar Başkanıma hayırlı olmasını diliyorum. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a da sevgi ve saygılarımı iletiyorum. Biz bu projeleri hayata geçirmek için Sarıyerliliğimizi ortaya koyduk. Çünkü biz Sarıyerliyiz. Gönülden çalışıyoruz. Eğer bu şekilde çalışmazsanız hiçbir işiniz güzelleşmez. Atalarımızın bu konuyla ilgili söylediği çok güzel bir söz var. Eşini sevmeyenin çocuğu güzel olmaz. Biz eşimizi de, işimizi de, aşımızı da, ülkemizi de, Sarıyer’i de çok seviyoruz. Hoş geldiniz şeref verdiniz” dedi.

Sarıyer’in sorunlarına deva olacak projeler

Sarıyer’in ulaşım ve trafik, eğitim ve istihdam, çevre ve yaşam ile kültür, sanat ve sosyal alanlardaki ihtiyaçlarına çözüm üretecek 60’ın üzerinde proje arasında tüneller ve tünel otoparklar, teleferik, prestij caddeler gibi dikkat çeken ve çılgın denilebilecek projeler yer alıyor. Toplantıda Sarıyer’in mahalle kültürünü, komşuluk ilişkilerini, kültürünü ve geleneğini koruma misyonuyla uygulanacağını söyleyen Bayraktar, “Sarıyer'i; turizmin, ticaretin, sanatın, kültürün, bilimin ve teknolojinin merkezi yapacağız” ifadelerini kullandı.

 “Sarıyer’in değerine değer katmak için buradayım”

Sunucu Oylum Talu’nun takdimini yaptığı gecede ilk olarak Bayraktar’ın Sarıyer için projelendirdiği ve takibini yaparak hayata geçmesini sağladığı İmar Barışı, Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Marmaracık Gençlik Kampı, Sarıyer Kültür Merkezi gibi projeler anlatıldı. Daha sonra Bayraktar’ın Sarıyer’de görev yapmış ya da yapmaya devam eden muhtar, siyasetçi, belediye başkanı ve yardımcı 500’e yakın kişiyle ve Sarıyerlilerle yapılan anketler üzerine hazırladığı 62 proje detaylarıyla tanıtıldı. AK Parti Sarıyer Belediye Başkan Adayı Salih Bayraktar’ın projeleri İmar Barışı, Mülkiyet gibi acil çözülmesi gereken sorunların dışında 7ana başlıkta toplanıyor. Projeler Eğitim ve İstihdam, Gençlik ve Spor, Sosyal Projeler, Kültür ve Sanat, Çevre ve Yaşam, Tarihi ve Kültürel Miras ile Ulaşım ve Trafik başlıklarını taşıyor.

“Yapılmayanı yapmaya geldik”

Bayraktar gecede yaptığı konuşmada “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın önderlik ettiği, millete hizmet ordusunun bir neferi olarak buradayım. Sarıyer'in değerine değer katmak için; Sarıyer Belediye Başkan Adayı olarak huzurunuzdayım. Çok şükür ki, karşınıza eli boş çıkmadık. Sarıyer'imizin tüm sorunlarını çözecek projelerle geldik. Çağdaş bir kent vizyonuyla geldik. Sosyal belediyecilik anlayışıyla geldik. Sarıyer'imizin, tarihine, kültürüne sahip çıkmaya geldik. Çocuklarımıza yemyeşil bir Sarıyer bırakmak için geldik. Gençlerimizi yüksek teknolojiyle buluşturmaya geldik. Sarıyer için 10 yıldır yapılamayanı yapmaya geldik” dedi.

“Sarıyer’in önünde tarihi bir fırsat var”

Sarıyer'de belediyecilik anlayışının çöktüğünü ve hiçbir yaraya merhem olunmadığını ifade eden Bayraktar şunları söyledi: “Sarıyer'in ne bugünü, ne de geleceği için hiçbir şey yapılmadığını görüyor, yaşıyoruz. Ama bugün, çok önemli bir dönüm noktasındayız. Önümüzde tüm sorunlarımızı çözme fırsatı var. Sarıyerli bu fırsatın farkında. Sokaklarda bizi görünce ışıldayan gözler görüyorum. Çocuklarımız için, gençlerimiz için, kadınlarımız için, yaşlılarımız için, emekliler ve çalışanlarımız için; Sarıyer'in huzurlu geleceğine inanmış ve bizi bekleyen insanlar görüyorum.”

“250 bin seçmenin oyuna talibiz”

Gözlerini Sarıyer’de açtığını ve hayatı, ticareti, sanatı, ailesinin balıkçılık yaptığı teknelerde bulunan patalya isimli sandallarda öğrendiğini anlatan Bayraktar, Sarıyer’in tüm mahallelerini tek tek sayarak selam gönderdiği konuşmasında sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz Sarıyerliyiz. Bizde ayrı gayrı yok. Biz de o partiden, bu partiden yok. Bu yüzden 250 bin seçmenimizden yetki istiyoruz, destek istiyoruz; Sarıyer'in sorunlarına hep birlikte çare üretelim istiyoruz. Sarıyer demek komşuluk demektir. Sarıyerlilik nesilden nesle aktarılan bir gelenektir. Evler, binalar, inşa edebilirsiniz Ama insanlarımız arasındaki bu komşuluğu ve muhabbeti, mahalle kültürümüzü bir çırpıda inşa edemezsiniz. İşte bu yüzden, Sarıyer'de yapacağımız her yenilik; Sarıyer'imize katacağımız her güzellik; mahalle kültürümüzü ve komşuluk geleneğimizi yaşatacak, koruyacak, yeşertecek. Misyonumuz, yüzlerce yıllık bu birikimi gelecek nesillere aktarmak olacak.”

“Herkes için konforlu şehir”

Bayraktar, Sarıyer'deki herkesin; konforlu bir şehirde yaşamasını arzu ettiklerini de belirterek şöyle konuştu: “Sarıyer’deki herkesin en iyi imkanlarla eğitim görmesini, eğlenmesini; sporla, kültürle, sanatla tanışmasını sağlayacağız. Gençlerimizi, bilimle, teknolojiyle buluşturacağız. Milli ve yerli yazılımlar üretecekler, satacaklar; hayatı öğrenecek, Türkiye'ye katma değer katacaklar. Hem üretecekler, hem eğlenecekler, hem okuyacaklar.”

“Huzur evlerde başlar”

Salih Bayraktar, “Daha mutlu bir Sarıyer için huzuru evlere taşıyacağız. Sarıyerli annelerin ve kızlarının mutluluğu için çalışacağız. Kadınlarımızın maddi manevi ne sorunları varsa belediyemiz çözecek. Girişim yapacaklarsa destek olacağız; istihdam, eğitim, sağlık ne ihtiyaçları varsa belediyemizi seferber edeceğiz. Engelli kardeşlerimizi hayatın içerisine katacağız; meslek öğreteceğiz, sanat öğreteceğiz, kimseye muhtaç etmeyeceğiz. Ürettiklerini satmaları için, el sanatları çarşısı ve sanat sokakları oluşturacağız.” diyen Bayraktar, “Sarıyer'i Sarıyer yapan martıları, ormanları, denizi; doğal güzellikleri; ‘bize emanet olduğu bilinciyle’ koruyacaklarını da kaydetti. Bayraktar, “Sarıyer'i; turizmin, ticaretin, sanatın, kültürün, bilimin ve teknolojinin merkezi yapacağız” şeklinde konuştu.

“Sarıyer ticaretin, kültürün, sanatın merkezi olacak”

AK Parti Sarıyer İlçe Başkanlığı olarak Ak Parti içerisinde parmakla gösterilecek bir teşkilat olmak için çalıştıklarını da belirten Bayraktar, “Şimdi tüm dünyaya örnek gösterilecek bir belediyecilik yapacağız.” diye konuştu. Bayraktar, sözlerini “Kuruluşundan bugüne kadar teşkilatımızın her kademesinde görev almış teşkilat mensubu arkadaşlarımıza özverili çalışmalarından ötürü ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Ahrete irtihal etmiş olanlara da Allah’tan rahmet diliyorum. Her gittiğimiz yerde bizi güler yüzüyle karşılayan; çayını çorbasını esirgemeyen Sarıyerli komşularımıza da teşekkür ediyorum” diyerek tamamladı.

Bayraktar ayakta alkışlandı

Konukların tezahüratlarına ve sevgi gösterilerine kayıtsız kalmayan Bayraktar, konuşmasının sonunda salonu dolduranlardan müsaade istedi ve eşi ile çocuklarını sahneye davet etti. Bayraktar, hem ilçe başkanlığında geçen 4,5 yıl hem de belediye başkanlığını kazanması halinde gece gündüz çalışacaklarını belirterek, gelecek 5 yıl için helallik istedi. “Tüm Sarıyerlileri ailemin bir parçası olarak görüyorum” diyen Bayraktar’ın konuşmasını Sarıyerliler ayakta alkışladı.

Sosyal hayata dokunan projeler

AK Parti Sarıyer Belediye Başkan Adayı Salih Bayraktar’ın projeleri İmar Barışı, Mülkiyet gibi acil çözülmesi gereken sorunların dışında 7ana başlıkta toplanıyor. Projeler Eğitim ve İstihdam, Gençlik ve Spor, Sosyal Projeler, Kültür ve Sanat, Çevre ve Yaşam, Tarihi ve Kültürel Miras ile Ulaşım ve Trafik başlıklarını taşıyor. Ailelerin, yaşlıların, kadınların ve çocukların istifade edebileceği Aile Kampı, Çocuk Köyü, Doğa ve Tabiat Parkları gibi projeler Çevre ve Yaşam başlığı altında dikkat çekiyor. Rumeli Kavağı Meydan, Park ve Sahil Düzenlemesi de öne çıkan önemli projelerden biri. Ayazağa Deresi Islah ve Meydan Projesi Ayazağa Mahallesi’nin önemli bir eksiğini giderecek proje olarak öne çıkıyor. Uskumruköy Huzurevi de Sarıyer’de önemli bir boşluğu dolduracak.

Gençlik için önemli yatırımlar

Bayraktar tarafından açıklanan projeler içinde gençlik, spor ve istihdam başlıkları önemli bir yer tutuyor. Robotik Kodlama, Yapay Zeka gibi eğitimlerin verileceği Sarıyer Bilim ve Teknoloji Kampüsü, yılda 80 bin çocuğun istifade edeceği Dene Yap Teknoloji Atölyeleri, Drone pilotluğu gibi uygulamalı atölyelerin yer alacağı Bilim, Teknoloji ve Havacılık Parkı, İstihdam Garantili Yazılım Okulu başlıca öne çıkan projeler. Gençlik ve Spor başlığında Sarıyer Stadyumunun yanı sıra Ayazağa Stadı ve mahalle sakinlerinin rahatlıkla spor yapabileceği Mahalle Spor Kültürü Merkezleri de yer alıyor. Yine yüzme havuzları, kapalı spor salonları spor projelerinden birkaçı.

Tarih, kültür ve sanat projeleri dikkat çekiyor

62 proje arasından Çocuk ve Yetişkin Kütüphaneleri de Sarıyer’in önemli kazanımlarından olmaya aday. Sarıyer Duatepe Fetih Şehitliği Projesi kamuoyunun yakından takip ettiği konulardan biri. Fener ve Ceneviz Kaleleri’nin İhyası de tarihin yeniden canlandırılması konusunda öne çıkan başlıklardan.

Ulaşım ve trafik problemi bitecek

AK Parti Sarıyer Belediye Başkan Adayı Salih Bayraktar’ın açıkladığı projeler arasında Kilyos-Dolmabahçe Arası Tünelleri, Emirgan Koru Altı Otoparkı, Hacıosman-Sarıyer Merkezi arasına metro, Aşiyan-Rumeli Hisar Üstü arasına finiküler gibi pek çok ulaşıma yönelik proje bulunuyor. Sarıyer merkezi başta olmak üzere Rumeli Hisarı, Ayazağa gibi önemli mahallelerde prestij caddeler Sarıyer’in ticari hayatına büyük etki etmeye aday. Sarıyer Merkez Sarıdağ’a ve sahil şeridindeki trafik karmaşasına son verecek Emirgan tünel otoparkı da projeler arasındaki başlıklardan birkaçı.

İşte o dev projeler:

Eğitim ve istihdam

Sarıyer Bilim ve Teknoloji Kampüsü​

Dene – Yap Teknoloji Atölyeleri​

Bilim Teknoloji ve Havacılık Parkı​ Denizcilik Araştırma Eğitim Merkezi ve Müzesi​

İstihdam Garantili Yazılım Okulu​

Lise ve Üniversite Öğrencilerine Staj Programları​ Tarım Araştırma ve Eğitim Merkezi​

Çevre ve yaşam​

Sarıyer Aile Kampı​

Gümüşdere – Kısırkaya Halk Plajı​

Büyükdere- Çayırbaşı arasına Balık Pazarı​

Rumeli Kavağı Meydan, Park ve Sahil Düzenlemesi​

Hacı Osman Doğa Parkı​

Ayazağa – Kurtyolu Mesire Alanı​

Sarıyer Tabiat Parkı

Ayazağa Deresi Islah Projesi​

Sarıyer Çocuk Köyü​

Modern Semt Pazarları​

Çöp Toplama ve Atık Dönüşümü​

Köy Ürünleri Pazarı​

Sosyal projeler​

Mahalle Kreş Bakımevi​

Uskumruköy Huzurevi​

Mobil Hayvan Hastanesi​

İkinci Bahar Yaşam Merkezi​

Aile Kadın Destekleme ve Engelliler Merkezi (AKDEM)​

Aile ve Sosyal Hizmetler Merkezi (Semt Konakları)​

Çocuk Kütüphaneleri​ Yetişkin Kütüphaneleri​

Öğrenci Burs ve Destek Programları​

Kadın Girişim Destekleri​

Gençlik Merkezleri​

Kültür Merkezleri​

Sokak Hayvanları İçin Doğal Yaşam Parkı​

Kültür ve sanat​

Uluslararası Sarıyer Gençlik Festivali​

Okul Bostanları Projesi​

Engelsiz Yaşam Projeleri​

Uluslararası Sarıyer Su Sporları Festivali​

Tarihi ve Kültürel Mirasın İhyası​

Sarıyer Duatepe Fetih Şehitliği​

Fener Kalesinin İhyası​

Ceneviz Kalesi’nin İhyası​ Topçu

Karakollarının İhyası​ Tabyaların İhyası​

Kilyos - Kağıthane Demiryolu İhyası​

Tarihi Vapur İskelelerinin İhyası​

“Sarıyer’imizi Tanıyoruz” Rotaları​

İstanbul Bienali İş Birliği (2019-2020 Özel Proje)​

Yaşayan Memnuniyeti Projesi​

Konsept Park Projeleri​

Öğrenci Kültür Destek Programları​

Afet Bilinçlendirme Projesi​

“Miras Sarıyer” Kültür Festivali​

Gençlik ve spor

Sarıyer Stadyum ve Yaşam Alanı Çevre Düzenlemesi​

Mahalle Spor Kültürü Merkezleri​

İstinye Spor Tesisi​

Ferahevler Yüzme Havuzu​

Yeniköy Spor Tesisi​

Zekeriyaköy Buz Pisti​

FSM – Baltalimanı – Emirgan Spor Tesisi​

Ayazağa Kapalı Spor Salonu​

Reşitpaşa Spor Tesisi ve Yaşam Alanı​

Su Sporları Merkezi​

Ayazağa Stadyum ve Yaşam Alanı​

Ulaşım ve trafik

Tüneller​

Raylı Sistemler​

Yollar​

Otoparklar

banner69
Son Güncelleme: 11.02.2019 14:50
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.