Bayer: 'Maslak cinayeti'ni kimse affetmez' 

Bayer: 'Maslak cinayeti'ni kimse affetmez' 

24 Ocak 2015 Cumartesi 14:18
1258 Okunma
Bayer: 'Maslak cinayeti'ni kimse affetmez' 
Yalçın Bayer; SOMA'nın Maslak'taki gökdeleni 2008'de yapıldı. Aslında bir plan yoktu, 'uydurulmuş bir plan' yaptılar. Geçen dönem CHP ret oyu veriyor

maslak planSOMA'nın Maslak'taki gökdeleni 2008'de yapıldı... Aslında bir plan yoktu, 'uydurulmuş bir plan' yaptılar.

Geçen dönem CHP ret oyu veriyor; AKP ise kendi oylarıyla bir plan geçiriyor, yani "Siz burada böyle bir gökdelen yapabilirsiniz" diyor. Bina Soma faciasından önce bitiriliyor; iskânı da alıyorlar. Maslak'ta bunun gibi 22 bina var... CHP İBB Meclis Grup Başkan Vekili Ertuğrul Gülsever "Rezalet bir durum, ahlaksız ilişkiler... Bu işler yapılabilir mi? Soma gökdeleni 46 katlı, emsal dışı tutulan bodrum katla birlikte 50 kat oluyor" diyor. Bölge Şişli'den Sarıyer'e bağlanınca İBB olarak dört aydır bölgenin bir planı olsun diye çalıştıklarını söylüyor... AKP'liler, "Bu sizin planınız, uğraşın yapın, biz de evet diyelim, dediler. Biz de planı yaptık. Yani ilk kez bizim dediğimiz oldu. Yani bizim plana oy vermiş oldular" diyor.
Yani CHP, dolayısıyla Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç geçmişte yapılan yanlışlardan kurtarılmış!
Bunu CHP'li meclis üyeleri açıkça söylüyor.
CHP'liler bölgenin planını brüt değil, net arsa üzerinden yapılmasını gerçekleştirdiler.
Gülsever'e göre, "Ayrıcalıklı ve imtiyazlı imar hakları bu planla yüzde 54 oranında geri alınmış durumda... Kimse bizi eleştirmesin, bu bölgeden 1/binlik planın geçmesi gerekiyordu".
Bu durumda Soma binası 36 katlı olan bina 17 kata iniyor. (Sahipleri yargıya gidip müktesep hak diye itiraz ederlerse ne olacak?)
Şimdi rant var mıdır, yok mudur bilemiyoruz. Ama deniliyor ki, "Bölgede rant kalmadı".
Şimdi bizim söyleyeceklerimiz var. Özellikle Sarıyer Belediye Başkanı Genç, hiç kızıp etrafına küfür savurmasın!...
1994'te bu planlara karşı çıkan kendisi ve meclis grubu değil miydi? Peki ne oldu da bugün 'Evet' deyiverdiler. Şükrü Genç; iki dönemdir meclis üyeleri Gökhan Zeybek ve Ali Rıza Yılmaz oturup biz nerede yanlış yaptık diye düşünsünler.
Soma faciasında 301 can gitmişken, yürekler yakılmışken, o kadar acı varken; bu gökdeleni 'aklamak' kimin aklına geldi... Kim kimi ikna etti; nasıl, neden!...
Genel Başkan Kılıçdaroğlu ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağababa'yı kimse yanlış yönlendirmesin. CHP İBB Grup Başkan Vekili Ertuğrul Gülseren, "Yeni plana göre, gökdelenin tıraşlanması gerekiyor" diyor.
Prof. Nurettin Sözen'den başka kim kaçak bina yıkabildi? Cumhurbaşkanı Erdoğan bile 16-9 binalarını yapan arkadaşına "Küstüm" diyebildi.
Bu durumda soruyoruz; Sarıyer Belediyesi yıkım ihalesi açsın, baksın kaç kişi katılacak... Hiçbir bir yıkım ekibi ihaleye katılmayacağından, bu planlar 80-100 yıl sonra yıkılması durumunda yeniden inşa edilirken 17 kat olarak mı inşa edilecek bu kez?
Sakın kimseyi güldürmeyin...
Unutmadan ekleyelim... Maslak bölgesi 307 hektar, yarısı da orman... Yani bundan sonra bu plan uygulanacak değil, her yer gökdelen olmuş...
İstanbul Metropolitan Planlama'nın başına getirilen Prof. Dr. Hüseyin Kaplan bu yerin planlamasını kendisinin yaptığını söylerken şöyle demişti:
"Bugün Maslak'ın önünden geçmek istemiyorum, çünkü böyle rezil bir bölge olamaz. Bu tablo benim yaptığım bir yer değil!.."

Uğur Mumcu'yu anıyoruz

UĞUR Mumcu 1975 yılında kaleme aldığı 'Sesleniş' yazısında "Korkmadan öldük ey halkım, unutma bizi... Bir gün mezarlarımızda güller açacak ey halkım, unutma bizi..." diyordu. Mumcu'nun katledilişinin üzerinden 22 yıl geçti ama biz onu unutmadık...
Her zaman gerçeğin peşinde, hür basının en iyi temsilcisi, kalemini haksızlıklarla mücadele için kullanan dürüstlük ve saygınlığın sembolü bir insandı. Evet, temel hak ve özgürlüklerimiz için can verenleri unutmayalım; ayrıca Emeç'ler, Aksoy'lar, İpekçi'ler, Üçoklar, Kışlalı'lar, Dink'ler... Bütün basın şehitlerini saygıyla anarken İsmail Cem ve Aydın Güven Gürkan'ı da unutmayalım...


Son Güncelleme: 24.01.2015 14:18
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol