EMRE YALDIZ: "MÜŞTERİ PORTFÖYÜMÜZÜN YÜZDE 40'I BALIKÇI"

Yat sektöründen turizm teknesine, hizmet gemilerinden deniz araçlarına ve ÖTV’siz akaryakıt, madeni yağ, deniz boyaları temini konusunda Türkiye’nin gemicilik sektöründeki öncü firmalarından Temar Denizcilik'in Genel Müdürü Emre Yaldız, sektöre ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

EMRE YALDIZ: "MÜŞTERİ PORTFÖYÜMÜZÜN YÜZDE 40'I BALIKÇI"

Yat sektöründen turizm teknesine, hizmet gemilerinden deniz araçlarına ve ÖTV’siz akaryakıt, madeni yağ, deniz boyaları temini konusunda Türkiye’nin gemicilik sektöründeki öncü firmalarından Temar Denizcilik'in Genel Müdürü Emre Yaldız, sektöre ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Sarıyer Posta
Sarıyer Posta
23 Haziran 2020 Salı 11:12
2222 Okunma
EMRE YALDIZ: "MÜŞTERİ PORTFÖYÜMÜZÜN YÜZDE 40'I BALIKÇI"

Yat sektöründen turizm teknesine, hizmet gemilerinden deniz araçlarına ve ÖTV’siz akaryakıt, madeni yağ, deniz boyaları temini konusunda Türkiye’nin gemicilik sektöründeki öncü firmalarından Temar Denizcilik'in Genel Müdürü Emre Yaldız, sektöre ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

2020 yılının yeniliklere açık, sektör dinamiklerinin değişeceği güzel bir yıl olarak geçeceğini düşünen Yaldız, başarılarının sırrını ise “Esnaf ruhumuzu hiçbir zaman kaybetmedik” sözleriyle açıklıyor.

YALDIZ'DAN 2020 HEDEFLERİ

Temar Denizcilik, Rize’den Samandağı’na kadar Türkiye’nin tüm liman ve sahil bölgelerinde bulunan balıkçı teknelerine, deniz inşaat firmalarına, armatörlere, turizm teknelerine, yat ve hizmet gemilerine yakıt ikmali yapıyor. Ayrıca hempel boyalarının distribütörlüğü, Petrol Ofisi Madeni Yağlar distribütörlüğü, Petrol Ofisi, Opet, Alpet ve Socar Deniz Yakıtları bayilikleri ile sektörde gemi boya, madeni yağ ve denizcilik yakıtları hizmetlerini verdiklerini ifade eden Genel Müdür Emre Yaldız, 2020 yılındaki hedeflerine ilişkin çarpıcı ifadeler kullandı.

"TRANSİT VE İHRAÇ KAYITLI SATIŞLARIMIZ BAŞLADI"

Temar Denizcilik ile ilgili bilgiler veren Yaldız, "Firmamız 1997 yılında üç ortaklı olarak İstanbul’da kuruldu. Şu anda şirketimizin tek sahibi ve yüzde yüz 100 hissedarı, aynı zamanda yönetim kurulu başkanımız Barbaros Çınar’dır. Sektöre ilk girdiğimiz yıllarda tersanelerde raspa, boya, kumlama ve bakım hizmetleri veriyorduk. Ancak son 10 yıldır bu hizmetleri vermiyoruz. 2009 yılında ÖTV’siz akaryakıt işine girmemiz sebebiyle gemi boya satışı, madeni yağ ve denizcilik yakıtları satışlarına ağırlık verdik. Gemi boyalarında Hempel Boya, madeni yağlar da Petrol Ofisi, denizcilik yakıtlarında Petrol Ofisi, Opet, Socar ve Alpet bayiliklerimiz bulunmaktadır. 2019 yılında EPDK’dan aldığımız İhrakiye Lisansımız ile birlikte transit ve ihraç kayıtlı satışlarımız da başladı. Bunların dışında Türk balıkçısının Moritanya ve Senegal’deki yakıt, madeni yağ ve gemi boyaları şirketimiz ve partnerlerimiz aracılığıyla karşılanıyor" diye konuştu.

"İKMAL YAPILMASINA DAHA FAZLA OLANAK SAĞLANMALI"

"İstanbul yakıt ikmali noktasında çok önemli yerlere geldi" diyen Yaldız, "Ancak yakıt ikmal noktalarının sınırlı olması ve özellikle demir bölgesinde deniz tankeri (barge) ile yapılması zaman zaman sıkıntılara sebebiyet veriyor. Marmara Bölgesi’nde yük almaya, boşaltmaya gelen gemilerin liman sahalarında kara yolu ile de ikmal yapılmasına daha fazla olanak sağlanmalı. Tabii gerek özel, gerek devlet kullanımında bulunan liman ücretlerinin ve standartlarının da belirlenmesi gerekmektedir. Aksi durumlar yakıt alım maliyetlerine olumsuz etki ediyor" ifadelerini kullandı.

TEMAR DENİZCİLİK'İN HİZMET VERDİĞİ BÖLGELER

İstanbul dışında hizmet verdiği bölgeler ile ilgili bilgileri paylaşan Yaldız, şunları söyledi: "Tüm işlerimizi kapsayan bir bayi ve şube yapılanmamız mevcut. İstanbul Tuzla’da Genel Müdürlük - Boya/Madeni Yağ Satış Mağazası, Sarıyer şubemiz Denizcilik Yakıt Ofisi, Trabzon ve Düzce Akçakoca da Gemi Boya ve Sarf Malzemeleri satış mağazaları bulunmaktadır. Bunun dışında iki bölge de Düzce Akçakoca’da Alpet Akaryakıt İstasyonu, İzmir Seferihisar Sığacık’ta Petrol Ofisi Teos Marina istasyon işletmeciliğimiz bulunmaktadır.  Moritanya’da hizmet verdiğimiz madeni yağ ve gemi boyaları satış noktamız bulunmaktadır. Türkiye’den Moritanya’ya giden balıkçı teknelerine yakıt ikmali, madeni yağ ve gemi boyaları satışlarını yapan ilk ve tek Türk firmasıyız. Bu proje bize geldiğinde yapılan görüşmeler neticesinde balıkçı teknelerinin yakıt ikmallerini Petrol Ofisi ile birlikte yürüttük ve bugüne kadar başarılı bir şekilde getirdik. Yakıt ikmalleri sonrasında Petrol Ofisi Moritanya Ülke Distribütörlüğü’nü alarak Petrol Ofisi Madeni Yağlarını Moritanya’da denizcilik, kara ve endüstriyel yağ satışları olarak yürütmeye başladık. Bunların yanı sıra Rize’den Samandağı’na kadar limanlarda ve bölgelerde yani akaryakıtın verildiği tüm bölgelerde bugüne kadar hizmet ettik ve etmeye devam edeceğiz.

Türkiye’deki aracı bayilerden ilk üç firma içerisindeyiz. Birçok görünmeyen projede de biz vardık. Örneğin Türkiye’de tek seferde yapılmış olan 1.500.000 LT yakıt verme işini biz yaptık. Önemli projelerden olan Osmangazi Köprüsü, şu anda yapımı devam eden Çanakkale Köprüsü; her ikisinde de deniz araçlarına yakıt ikmallerini yaptık, hizmet sağladık. Bu tarz işlerimiz var ve hala aynı şekilde devam ediyor.

Türkiye genelinde iki akaryakıt istasyonumuz var. Bunun bir tanesi Seferihisar İzmir Teos Marina, diğeri ise Düzce Akçakoca Bölgesi’nde Alpet Akaryakıt İstasyonu. Tuzla Bölgesi’nde bir satış mağazamız var. Trabzon Sürmene’de de yine aynı şekilde Hempel boyaları ve hırdavat malzemelerinin olduğu bir satış ofisimiz var. Genellikle Alpet, Opet ve Petrol Ofisi gibi firmaların akaryakıt dağıtım aracı bayiliği yapıyoruz. Türkiye genelinde 32.000 metreküplük bir satışımız var. Bunun yanı sıra Moritanya Bölgesi’nde Petrol Ofisi ile birlikte 2017 yılından beri Türk balıkçılarına hizmet ediyoruz. 2019 yılı itibariyle Petrol Ofisi ile yine Moritanya Bölgesi ile alakalı bir madeni yağ distribütörlüğü aldık. 1 Aralık tarihi itibariyle Moritanya’ya Petrol Ofisi yağlarını biz pazarlayacağız. Moritanya, yaklaşık 4 buçuk milyon kişinin yaşadığı bir ülke."

"MÜŞTERİ PORTFÖYÜMÜZÜN YÜZDE 40'I BALIKÇI"

Temar Denizcilik'i diğer firmalardan ayıran farkı anlatan Yaldız, "Bizim müşteri portföyümüzün yüzde 40'ı balıkçı. Biz de balıkçılıktan gelme bir aileyiz. Bu sektörde kurumsallık başarıyı getirir gibi gözükse de, biz esnaf ruhumuzu hiçbir zaman kaybetmiyoruz. Her zaman sahadayız ve işleri büyüterek gitmemizin sebebi de, adımlarımızı yavaş atmamız. Bazı şeyler yapabilmek için o doğru anı beklemek gerekiyor. Örneğin 2019 yılının Ekim ayında Enerji Piyasası Denetleme Kurulu’ndan İhrakiye Teslim Lisansı aldık. 2020 yılının Nisan ayı gibi bizler transit akaryakıt işine daha fazla adapte olacağız. Transit yakıt işi bizi daha farklı noktalara getirebilecek ve heyecanlandıran bir iş. Bunun yanı sıra faturalandırma konusunda da Enerji Piyasası’nın ilan etmiş olduğu koşullara uygun duruma geliyoruz. Yakında kendi araçlarımızla ikmal noktalarımız olan Göcek, Fethiye ve Bodrum’da transit akaryakıt dağıtımına da gireceğiz" dedi.

"SORUMLULUKLARIMIZDAN KAÇMAYAN BİR FİRMAYIZ"

Teknik anlamda armatörlerin yaşayabilecekleri sıkıntıların çözümü konusunda teknik kadro ile ilgili bilgiler veren Yaldız, sözlerini şöyle tamamladı: "IMO 2020 değişim süreçleri ile ilgili tüm hazırlıkların armatörler ve ikmalciler tarafından tamamlanması gerekmektedir. Diğer taraftan müşterilerimizin bilgilendirilmesi hazırlıklarının yapılması ile ilgili sürekli geri bildirimler de bulunmaktayız. Teknik anlamda üzerimize düşen her türlü görev ve sorumluluklardan kaçmayan bir firma olduğumuzu belirteyim."

SARIYER POSTA GAZETESİ


Son Güncelleme: 23.06.2020 11:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.