Flaş Haber
Kapat

E-ticaret nasıl yapılır? Adım Adım e-ticaret

E-ticaret sektörü pandemi ile beraber en çok büyüyen sektörler listesinde ilk sırada yer alıyor. E-ticaret’in her geçen gün büyümeye devam etmesi de e-ticaret sitesi kurarak internetten satış yapmak isteyen kişi sayısının artmasına yardımcı oluyor.

E-ticaret nasıl yapılır? Adım Adım e-ticaret

E-ticaret sektörü pandemi ile beraber en çok büyüyen sektörler listesinde ilk sırada yer alıyor. E-ticaret’in her geçen gün büyümeye devam etmesi de e-ticaret sitesi kurarak internetten satış yapmak isteyen kişi sayısının artmasına yardımcı oluyor.

02 Eylül 2021 Perşembe 09:40
148 Okunma
E-ticaret nasıl yapılır? Adım Adım e-ticaret

E-ticaret sektörü pandemi ile beraber en çok büyüyen sektörler listesinde ilk sırada yer alıyor. E-ticaret’in her geçen gün büyümeye devam etmesi de e-ticaret sitesi kurarak internetten satış yapmak isteyen kişi sayısının artmasına yardımcı oluyor.

Daha önce belirli sektörlerde faaliyet gösteren kişiler e-ticarete hızlı bir şekilde adım atabilirken bu konuda deneyimi olmayan kişiler ise e-ticaret nasıl yapılır sorusuna yanıt arıyor. Çünkü herkes bu sektörde sağlam adımlar atarak büyümeyi istiyor. E-ticaret nasıl yapılır, adım adım e-ticaret adlı bu yazımızda internetten satış yapmak isteyen kişiler için e-ticaret hakkında bilgi vereceğiz. Bununla beraber adım adım e-ticaretin nasıl yapılacağından bahsedecek ve sizleri bu konuda bilgilendireceğiz.

Satış yapacağınız sektörü belirleyin

E-ticaret ile internetten ürün satmak isteyen kişilerin ilk yapması gereken çalışma hangi ürünleri satacağını belirlemek olmalı. Çünkü satış yapılacak sektör belirlendikten sonra işletmelerin belirli konularda araştırmalar ve analizler yapması gerekecektir. Bu nedenle sektörünüzü belirlemeniz oldukça önemli. Satış yapacağınız sektörü belirlerken e-ticaret istatistiklerinden yararlanabilirsiniz. Hangi sektörlerin e-ticarette ne kadar geliştiğini bu şekilde gözlemleyebilir ve sektörünüzü belirleyebilirsiniz. Bununla beraber internetten satacağınız ürünleri bulmak için internetten en çok satan ürünler, pazaryerlerindeki ürünlerin satış oranları vb. konularda araştırma yapabilirsiniz.

Tedarikçinizi seçin

İnternetten satış yapacağınız e-ticaret kategorisi ve satacağınız ürünlere karar verdikten sonra tedarikçi seçimi yapmanız gerekmektedir. Çalışacağınız tedarikçi e-ticaret süreciniz için oldukça önemli olduğundan tedarikçi seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken şeyler bulunmaktadır. Tedarikçinizin;

● Ürün çeşitliliği

● Teknolojik yatkınlıklar

● Firmanıza olan uzaklığı

● Kriz yönetimi yapabilmesi

● Çalışma koşulları

● Çalıştığı referans firmalar

Tedarikçi seçerken dikkat etmeniz gereken önemli noktalardır. Bunları göz önünde bulundurarak sizlerde tedarikçi seçiminizi yapabilir ve e-ticaret ile internetten ürün satabilirsiniz.

Şirket kuruluşu

E-ticaret ile internetten ürün satacağınız sektöre ve ürünlere karar verdikten sonra yasal bir şekilde e-ticaret yapmak için şirket kurmanız gerekmektedir. Çünkü internetten satışı yapılan her ürün için işletmeler fatura kesmek ve devlete vergi ödemek zorundadır ve kişiler şirket kurarak vergi mükellefi haline gelebiliyor. Genellikle şirket kuruluşu yaparken kişiler sermayeleri ve hedeflerini göz önünde bulundurarak kuracakları şirketlere karar vermektedir. Daha küçük ve orta ölçekli işler yapmak isteyenler şahıs şirketi kurmaya yönelirken işlerini büyütmek ve e-ticaretteki hedefleri yüksek olan kişiler ise limited ya da anonim şirketlerini kurarak vergi mükellefi oluyor. Sizler de sermayenizi ve hedeflerinizi göz önünde bulundurarak kuracağınız şirket türüne karar verebilir ve e-ticaret için önemli olan ilk adımı atabilirsiniz.

E-ticaret sitesi kurulumu

Şirket kuruluşunuzu gerçekleştirdikten sonra e-ticaret nasıl yapılır diyen kişilerin ürün ve hizmetlerinizi sergileyeceğiniz e-ticaret sitenizi kurmanız gerekiyor. Genellikle e-ticaret firmaları e-ticaret sitesi kurarken;

● Açık kaynak kodlu yazılımlar

● Hazır e-ticaret alt yapıları

● E-ticaret sitesi yazdırma

gibi yöntemlerden yararlanarak sitelerini hayata geçirmektedir. E-ticaret sitesi kurma yöntemini belirlerken işletmelerin dikkat etmesi gereken en önemli şey sermayeleridir çünkü e-ticaret sitesi yazdırma yöntemi başlı başına bir proje olduğu için açık kaynak kodlu yazılımlarınsa modül, tema ve yazılımcı masrafları fazla olduğu için hazır e-ticaret alt yapılarına oranla daha maliyetlidir.  Sizler de düşük sermaye ile e-ticaret yapmak istiyorsanız bu yüzden hazır e-ticaret alt yapılarını tercih edebilir ve e-ticaret sitenizi anında hayata geçirerek internetten satış yapmaya başlayabilirsiniz.

E-ticaret sitesine ürün yükleme ve e-ticaret sitesi tasarımı

E-ticaret nasıl yapılır diyen kişilerin yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra e-ticaret sitelerinde özelleştirmeler yapamaya başlaması gerekir. İlk olarak yapılması gereken şey siteye ürün yüklemek olmalıdır. Çünkü site tasarımı yaparken firmaların kategori ve ürün sayfaları için de tasarım yapması kolaylaşmaktadır. E-ticaret Sitenize ürün yüklemek için ilk olarak satış yapacağınız kategori ve alt kategorileri belirlemeniz gerekmektedir. Ardından;

● Tedarikçiden XML alma

● Manuel ürün yükleme

● Toplu ürün yükleme

● Excel ile ürün yükleme

Özelliklerini kullanarak ürünlerinizi yükleyebilirsiniz. Ürünlerinizi yükledikten sonra e-ticaret sitenizin tasarımını yapmaya başlayabilirsiniz. Site tasarımı yaparken;

● Kaliteli görseller kullanmaya

● Responsive temalar seçmeye

● Banner ve slider alanlarını tasarlamaya

● E-ticaret siteleri için önemli sayfalar olan iletişim, sık sorulan sorular vb. sayfaları tasarlamaya özen göstererek tasarımsal açıdan mükemmel olan bir e-ticaret sitesi kurabilirsiniz.

Sanal pos ve kargo anlaşmaları

E-ticaret sitenizi kurduktan ve ürün fiyatlarınızı belirledikten sonra yapmanız gereken sanal pos ve kargo anlaşmaları bulunmaktadır.

Sanal pos anlaşmaları; e-ticaret sitenizden güvenli bir şekilde ödeme almanızı sağlayan ve sitenizden banka ve kredi kartı ile ödeme almanıza imkân tanıyan anlaşmalardır. Sanal pos firmanızı seçerken;

● Firma referansları

● Sanal pos komisyon oranları

● Ödeme gün ve tarihleri

● Müşteri desteği

gibi önemli unsurları göz önünde bulundurabilir ve sanal pos firmanızı seçebilirsiniz. Kargo anlaşmaları ise e-ticaret sitenizden satılan ürünlerini daha uygun maliyetler ile göndermenizi sağlayan anlaşmalardır. Kargo firmanızı seçerken;

● Referanslar

● Şube Sayısı

● Çalışma Koşulları

● Teslimat Süreçleri

● Adresten alım

● Kapıda ödeme

gibi özellikleri göz önünde bulundurarak seçiminizi yapabilirsiniz.

Dijital pazarlama çalışmaları yapın

İnternetten satacağınız ürünleri satmak istediğiniz hedef kitleye ulaştırmak için dijital pazarlama çalışmaları yapmanız gerekmektedir. Genellikle e-ticaret firmaları;

● Arama Motoru Optimizasyonu

Google Adwords Reklamları

Facebook ve Instagram Reklamları

● Influencer ve Affiliate Marketing Çalışmaları

● SMS ve E-mail Pazarlaması

yaparak hedef kitlesine ulaşabilmekte ve satışlarını arttırabilmektedir. Sizler de e-ticaret ile gelir elde etmek istiyorsanız bu tür pazarlama çalışmalarına önem verebilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Ticimax ile e-ticaret yapın

E-ticaret sitesi kurmak istiyorsanız sizler de Ticimax e-ticaret alt yapılarını tercih edebilirsiniz. Ticimax e-ticaret alt yapıları e-ticaret sitenizi hızlı bir şekilde kurarak anında sanal pos entegrasyonu yapabilir ve Ticimax anlaşmalı kargo fiyatlarından yararlanarak ürünlerinizi gönderebilirsiniz. Ticimax e-ticaret alt yapıları içerisinde yer alan dijital pazarlama modülleri ile hedef kitlenize ulaşabilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.  Ticimax demo talep formunu doldurarak e-ticaret alt yapılarını 15 gün boyunca deneyebilir ve deneme süresinin ardından e-ticarette Ticimax ile doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Instagram, Youtube, Twitter ve Facebook gibi sosyal medya platformlarından takip edebilir ve e-ticaret ile ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

SARIYER POSTA GAZETESİ

Son Güncelleme: 02.09.2021 09:45
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol