Sarıyer İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından polis - halk ilişkilerini geliştirmek, vatandaşların sorunlarına yerinde çözüm bulabilmek amacıyla huzur toplantısı düzenlendi. Toplantıda uyuşturucu ile mücadelede işbirliğinin önemine vurgu yapıldı.

Sarıyer İlçe Emniyet Müdürlüğü’nce Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen Huzur Toplantısı, Sarıyer İlçe Emniyet Müdürü Murat Çaykara’nın ev sahipliğinde gerçekleşti. 

Sarıyer Kaymakamı Mehmet Özer, Sarıyer İlçe Jandarma Müdürü Yarbay Hüseyin Işıktaş, Sahil Güvenlik Komutanı Binbaşı Emre Acar, Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun, Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcanlar, Sarıyer İlçe Tarım Müdürü Yavuz Acar, Sarıyer İlçe Nüfus Müdürü Nafiye Koçulu, Sarıyer İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ebrugül Kına Şenoğlu, Sarıyer Spor Kulübü Başkanı Selçuk Kavaloğlu, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç, İYİ Parti Sarıyer İlçe Başkanı Mustafa Yazıcı, AK Parti Sarıyer İlçe Başkanı Halil İbrahim Kurşun, Zafer Partisi Sarıyer İlçe Başkanı Emir Selman, Sarıyer Posta İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Levent Pehlivanoğlu, STK’ların temsilcileri, muhtarlar, okul müdürleri ve Sarıyerli mahalle sakinleri katıldı. 

‘653 PERSONEL İLE HİZMET VERİYORUZ’

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başlayan programda açılış konuşmasını Sarıyer İlçe Emniyet Müdürü Murat Çaykara yaptı. Geçmiş dönemlerde yapılan başarılı çalışmaları devam ettirmek için 653 personel ile Sarıyerlilere hizmet verdiklerini dile getiren Çaykara, Coğrafi olarak büyük ve nüfusun yoğun olduğu bir ilçe olmasına rağmen Sarıyer, asayiş yönünden İstanbul’un diğer ilçeleri arasında en alt sıralarda yer belirtti.

‘BATAKLIĞI BERABER KURUTALIM’

Uyuşturucu ile mücadele konusunda da Sarıyerlileri iş birliğini davet eden Çaykara, “Geleceğimiz çocuklarımızdır! Madde kullanmaktan geçen sene 325 olaydan 561 kişiye işlem yapılmış, bu sene ise 546 olaydan 561 kişiye işlem yapılmış. Uyuşturucu madde kullanımında yakalanma olayları her sene artmış ve bu polisiye bir başarı olarak görülebilir. Uyuşturucu madde kullananlardan ziyade satıcılarının ve bunu imal edenlere karşı yoğun bir çaba içerisindeyiz. Polis ve vatandaş el ele verirse bu bataklığı kurutabiliriz. Gelin geleceğimize hep beraber sahip çıkalım.” 

‘EN İYİ NARKOTİK POLİSİ ANNE’

Huzur Toplantısı’nda uyuşturucu ile mücadelede işbirliğinin önemine vurgu yapan Sarıyer Kaymakamı Mehmet Özer, “ Kolluk kuvvetlerimiz baskı sürekliliğini arttırarak, evlatlarımızı zehirlemeye çalışan şebekelerin hareket alanını daraltmak için yoğun mücadele veriyorlar. Tüm çabamız evlatlarımızı bunların elinden kurtarmak. Ben burada başlattığımız bir projeden bahsetmek istiyorum. Bu projenin adı ‘En İyi Narkotik Polisi Anne.’ Okullarda başlattığımız bu farkındalık projesi ile bu bataklığı kurutmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

Sarıyer Kızılay’dan Kalaylı’ya ziyaret Sarıyer Kızılay’dan Kalaylı’ya ziyaret

‘TERÖR ÖRGÜTLERİ UYUŞTURUCUDAN BESLENİYOR’

Uyuşturucu pazarında arz-talep dengesine dikkat çeken Özer, “Uyuşturucu alıcısı olduğu için özendirilen bir pazar. Talep çok oldukça piyasaya sürülen ve bundan çok beslenen gruplar var. Bu grupların başında terör örgütleri geliyor. Terör örgütleri oluşturdukları kayıt dışı ekonomik kaynaklar ile bölücü ve yıkıcı politikalarını yürütmeyi hedefliyor. İkinci ve üçüncü grupları ise organize suç örgütleri ve bireysel olarak bu çerçevede hareket edenler oluşturuyor. Burada hem emniyet mensupları hem muhtarlarımıza hem de annelerimize büyük görev düşüyor. Bu mücadele hepimizin” dedi. 

Sarıyer İlçe Jandarma Müdürü Hüseyin Işıktaş’da güvenlik önlemleri noktasında yaptıkları faaliyetlerden bahsetti; “3 Jandarma Karakolu, 175 personel ve 40 araçla birlikte ilçemizde en iyi hizmeti vermeye hazırız.”

GÖÇMEN KAÇAKÇILIĞI

Binbaşı; “Sarıyer bölgesinde bizim tespit ettiğimiz en büyük sorun göçmen kaçakçılığı! Bu kapsamda Sarıyer genelinde emniyet ve jandarma ile iş birliğimiz ile denetimlerimizi yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

‘ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMAYA HAZIRIZ’

Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun ise Sarıyer Belediyesi’nin verilecek her mücadeleye sonuna kadar destek olduklarının altını çizdi. Coşkun, “Sarıyer Belediyesi olarak bizi destek hizmetleri grubu gibi görebilirsiniz. Üzerimize düşen her türlü yetki ve sorumluluğu yerine getiriyoruz ve getirmeye devam edeceğiz” dedi. 

Toplantıda ilçemizdeki güvenlikle ilgili ayrıntılı bilgiler verildikten sonra katılımcıların sorularına cevap verildi. Trafik, uyuşturucu ve Sarıyer ve Zekeriyaköy film setlerinden duyulan şikâyet ise Sarıyerlilerin ağır basan konularından oldu.