Sarıyer'de deprem riski ne kadar?

45 şehri deprem açısından risk altındayken, 110 ilçe büyük deprem oluşturabilecek fay hatlarına sahip. Peki, Sarıyer'de risk ne kadar?

Sarıyer'de deprem riski ne kadar?

45 şehri deprem açısından risk altındayken, 110 ilçe büyük deprem oluşturabilecek fay hatlarına sahip. Peki, Sarıyer'de risk ne kadar?

05 Aralık 2021 Pazar 09:32
739 Okunma
Sarıyer'de deprem riski ne kadar?

Türkiye genelinde sık sık deprem olurken, milyonlarca kişi 'İstanbul'da ne zaman deprem olacak?' sorusunun cevabını merak ediyor. 45 şehri deprem açısından risk altındayken, 110 ilçe büyük deprem oluşturabilecek fay hatlarına sahip. Peki, Sarıyer'de risk ne kadar?

Deprem uzmanları gerçekleşmesi beklenen büyük depremlerle ilgili çok kritik açıklamalarda bulundu. İstanbul dahil 45 ilde büyük depremler olması bekleniyor. Depremler ile ilgili açıklama yapılırken ilk akla gelen İstanbul ve büyük Marmara depremi oluyor.

İstanbul'da düşük riskli bölgeler hangisi?

Darıca, Dolayoba, Pendik, Kartal, Kadıköy, Üsküdar, Ümraniye, Beykoz, Çengelköy, Polonezköy, Şile, Haydarpaşa, Altıyol, Bahariye, Kızıltoprak, Erenköy, Suadiye, Bostancı, Kozyatağı, Altunizade, İçerenköy, Bağdat Caddesi, Fenerbahçe, Söğütlüçeşme (Kurbağalıdere dışında kalan kısımları), Moda (denize bakmayan kısımları), Acıbadem, Koşuyolu, Adalar, Eminönü, Rumelihisarı, Arnavutköy, Etiler, Beşiktaş, Maçka, Nişantaşı, Şişli, Taksim, Kağıthane, Gaziosmanpaşa, Levent, Maslak, İstinye, Tarabya, Sarıyer, Karaköy (rıhtım dışında kalan kısım), Gültepe, Emirgan, Bağcılar, Haraççı ve Taşocağı.

Yüksek deprem riski bölgeler

Zeytinburnu Ayamama Deresi, Ataköy'ün bulunduğu kesimler, Florya (batısındaki heyelan alanları) Küçükçekmece kıyıları, Küçükçekmece Gölü'nün doğusundaki Nakkaşdere alüvyonları, Azaplı yöresi (Altınşehir'in alçak kesimleri), Ispartakule (Alibey Yarımadası'nın batı kısımları), Kanarya (Firuzköy kıyıları), Esenkent, Avcılar (Küçükçekmece Gölü ve Marmara Denizi'ne bakan kıyıları), Ambarlı ve Haramidere. Yüksek risk içeren ilçe ve semtler arasında Avcılar'a da özellikle değinmek gerekiyor. Avcılar'ın zemini diğer ilçe ve semtlere göre daha hassas olduğu için riskin de daha yüksek olduğu bilgisi dönem dönem konuşuluyor.

BİZİ TAKİP EDİN

Instagram: sariyerpostagazetesi

Twitter: sariyerposta

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol