İstanbul'un en temiz havası Sarıyer'de

Türkiye’nin havası en kirli şehirlerinden biri olan İstanbul’da 2021 yılında en güncel hava kalitesi raporu yayınlandı.

İstanbul'un en temiz havası Sarıyer'de

Türkiye’nin havası en kirli şehirlerinden biri olan İstanbul’da 2021 yılında en güncel hava kalitesi raporu yayınlandı.

04 Kasım 2021 Perşembe 09:32
2172 Okunma
İstanbul'un en temiz havası Sarıyer'de

Türkiye’nin havası en kirli şehirlerinden biri olan İstanbul’da 2021 yılında en güncel hava kalitesi raporu yayınlandı. Buna göre, Sarıyer il genelinde en temiz havaya sahip ilçelerden biri oldu.

Corona virüs tedbirlerinin kademeli olarak kalkmasıyla birlikte günlük yaklaşık 4 buçuk milyon araç trafiğe çıkıyor. İstanbul'da son günlerde trafik yoğunluğunun artmasıyla birlikte birçok ilçede hava kalitesi düştü.

Sarıyer, Kandilli ve Büyükada zirvede

Güncel İstanbul ilçeleri hava kirliliği raporu verilerine göre, İstanbul’da havası en temiz ilçeler arasında Kandilli, Büyükada ve Sarıyer yer aldı. Hava Kalitesi İndeksi’nin (HKİ) yüksek olması hava kirliliğini gösterirken, düşük olması ise hava kirliliğinin daha az olduğu yani havanın temiz olduğunu gösteriyor. HKİ oranı geçen yılın aynı dönemine göre en yüksek olarak Aksaray ve Kâğıthane’de, en düşük HKİ ise Kandilli, Büyükada ve Sarıyer’de ölçüldü.

İşte havası en kirli ilçeler

Raporda İstanbul’da havası en kirli ilçelere de bakıldı. En kirli havası olan ise Kartal, Ümraniye ve Fatih oldu. Bu ilçeler, incelenen dönemde en yüksek hava kirliliği ölçülen ilçeler oldu. Aylık bazlı bakıldığında kentsel hava kirliliği için nisan ayında havası en kirli ilçeler; Esenyurt, Tuzla ve Kartal, mayıs ayında havası en kirli ilçeler; Esenyurt, Sultanbeyli ve Kartal, mart ayında havası en kirli ilçeler; Kartal, Esenler ve Aksaray, nisan ayında havası en kirli ilçeler; Ümraniye, Kartal ve Kadıköy olarak ölçüldü.

SARIYER POSTA


Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol