Sarıyer Belediye Tiyatrosu 13 Ekim’de (bugün) başlayacak olan yeni sezonla birlikte tiyatroseverler ile buluşuyor.

M. Gökhan Bulut’un, Genel Sanat Yönetmenliği görevini devraldıktan sonra başarılı çalışmalara imza atan Sarıyer Belediye Tiyatrosu, yeni sezona 10 oyunla giriş yapıyor.

Sarıyer Belediye Tiyatrosu, Nejat Uygur Sahnesi ve Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi’nde sahnelenecek olan ‘Eskicinin Tazesi’, ‘Kafkas Tebeşir Dairesi’, ‘Bay Biedermann’ ve Kundakçılar’, ‘Öldürdüğüm Adam’ gibi klasiklerin yanı sıra, M. Gökhan Bulut’un yazdığı ‘Katakulli’ ve ‘Çırçır Sefası’ adlı geleneksel oyunlarla seyircisiyle buluşuyor.

Perde açılıyor

Yeni sezon öncesi çalışmalar hakkında bilgiler veren Sarıyer Belediye Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni M. Gökhan Bulut, “Yaklaşık 100 civarında tiyatro ekibimiz var. Bunlardan bazıları gönüllü olarak bazıları da oyun başı ücretlendirme olarak çalışmalarını sürdürüyorlar. Tiyatromuzda ki bütün hikaye bu kalabalık ekip ile dönüyor. Sarıyer Belediye Tiyatrosu ekibi olarak yazın gelmesiyle birlikte yeni sezon için çalışmalarımıza başlamıştık. Artık çalışmaların sonuna geldik ve yeni oyunlarla seyircilerimizin karşısına çıkıyoruz. Benim yazdığım ‘Çırçır Sefası’ isimli oyunla tiyatromuzun perdelerini açıyoruz. Daha önce ‘Tiyatro Şenliği’ kapsamında mahallelerde oynamıştık. Yeni sezonda da tiyatro salonumuzda sahneleyeceğiz” dedi.

“Oyunlar revize ediliyor”

“Her geçen gün farklı ve yeni bir şey üreterek seyircilerimizle buluşmak istiyoruz” diyen Bulut, “Bu kapsamda çeşitli gruplar oluşturduk. Bunlar; sanat, reji, dramatoloji, tanıtım-organizasyon ve oyun yazma kurulundan oluşuyor. 16 Kasım’da sahnelenecek çocuk oyunlarından biri de oyun yazma kurulu tarafından yazılan ‘Bıdık Tavşanın Benekleri’ isimli tiyatro eseri. Ayrıca geçtiğimiz sezondan gelen 8 oyun revize edilerek yeniden sahnelenecek” ifadelerini kullandı.

Kurs kayıtları başladı

Yeni dönemde verilecek olan tiyatro eğitim kursu kayıtlarının başladığını söyleyen Bulut, “Kurs kayıtlarımız Eylül ayında başladı. 16-17 Ekim tarihlerinde de mülakatlar yapılacak. Bu mülakatlardan geçmeyi başaran arkadaşlarımıza da Ekim ayının son haftasında başlayacak olan kurslarda tiyatro eğitimi vereceğiz. Bu eğitimlerde Mayıs ayının bitimine kadar devam edecek. Kurstan mezun olan ve bizimle çalışmak isteyen tiyatrocularla da gelecek sezon oyunlar oynayacağız” diye konuştu.

Bulut’tan tiyatro severlere mesaj

Yeni sezonda ki beklentilerini anlatan Bulut, şunları söyledi: “Sarıyerliler tiyatroyu çok seviyor. Tiyatroya eğlence aracı olarak bakıyor. Geçtiğimiz sezonda sahnelediğimiz oyunlarda yaklaşık 16 bin seyirciye ulaştık. Sezon sonuna doğru farklı seyirci profilleriyle karşılaşmıştık. Bu bizi çok mutlu etmişti. Yeni sezonda çok daha fazla seyirciyi ağırlamak istiyoruz. Yalnızca Sarıyerlileri değil, İstanbul’da yaşayan bütün tiyatro severleri oyunlarımıza bekliyoruz.”