Bilenen 10 yanlışı açıkladı

 Bilenen 10 yanlışı açıkladı

20 Aralık 2014 Cumartesi 10:23
3076 Okunma
 Bilenen 10 yanlışı açıkladı

Türk Onkoloji Vakfı Nurhan Kocabıyık Yeniköy Tıp Merkezi’nde görev yapan Diş Hekimi Mehmet Çetin, ağız ve diş sağlığı konusunda uyarılarda bulundu. Dr. Çetin, birçok hastalığın ağız ve diş sağlığına gereken önemin verilmemesinden kaynaklandığını belirterek, diş sağlığı konusunda eğitimin önemli bir etken olduğunu söyledi.


Türk Onkoloji Vakfı Nurhan Kocabıyık Yeniköy Tıp Merkezi’nde görev yapan Diş Hekimi Mehmet Çetin, ağız ve diş sağlığı konusunda uyarılar yaparak, birçok hastalığın ağız ve diş sağlığına gereken önemin verilmemesinden kaynaklandığını söyledi. Dr. Çetin, Günümüzde artık sadece hastaya yapılan tedavinin dışında verilen eğitimler de çok önem kazandığını belirtti.

Dr. Çetin’den önemli uyarı


Günde en az 2 defa dişlerin fırçalanması gerektiği bilgilerini yenileyen Dr. Çetin, toplumda doğru olarak algılanan yanlışları maddeler halinde saydı. Çetin, yanlış bulduğu 10 uygulamalara ilişkin vatandaşları şöyle uyardı: “Sert diş fırçası dişleri bembeyaz yapar. Yanlış! Çünkü önemli olan fırçanın sertliği değil, fırçalama tekniğidir. Diş fırçası sentetik kıldan olmalıdır. Hamilelikte diş tedavisi yaptırmak bebek sağlığı için sakıncalıdır. Yanlış! Hamileliğin 3-6 ay arası dönemde acil diş tedavisi yapılabilir. Hamilelikte diş kaybı olması çok normaldir. Yanlış! Ağız bakımını doğru ve düzenli yapan anne adayları için böyle bir durum söz konusu değildir. Çocuk dişleri iğne ile çekilirse bir daha çıkmaz. Yanlış! Burada önemli olan hangi dişin çekildiğidir. Süt dişlerinin önemi yoktur. Yanlış! Süt dişleri kapladıkları alanla yerini alacak olan kalıcı dişler için yer tutmaktadır. Bu yüzden süt dişlerine tedavi uygulanmamalıdır. Çapraşık dişler ancak küçük yaşlarda düzeltilebilir. Yanlış! Çapraşık dişler her yaşta çekilebilir. Diş fırçalarken diş etinin kanaması normaldir. Yanlış! Kanama diş eti iltihabının en önemli belirtisidir. Tedavi edilmelidir. Bir kez diş taşı temizliği yapıldıktan sonra her zaman yaptırmak gerekir. Yanlış! Diş taşı temizliğinde Plak ve diş taşı temizlenir.  Diş taşı temizliği yapılmış ya da yapılmamış olsun tedavi yapılmadığı sürece tekrar diş taşları oluşabilir. Ağız kokusu herkeste olur. Yanlış! Diş çürüğü, dişeti hastalıkları, mide rahatsızlığı ve bademcik iltihaplanmaları ağız kokusuna yol açabilir. Ağrıyan dişe aspirin koymak gerekir. Yanlış! Aspirin ağrıyı geçirmediği gibi, ağrıyı artırabilir. Çünkü dişetinde yara açar”

 


Son Güncelleme: 20.12.2014 10:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol