Flaş Haber
Kapat

Gıuseppe Conte’tan büyüleyici bir hayalet hikayesi

İtalya’nın yaşayan en önemli şairlerinden biri olan Giuseppe Conte’nin kaleminden Aşık Dante - Yeryüzünde 700. Gece, Türkçe’de okurlarla buluşuyor.

Gıuseppe Conte’tan büyüleyici bir hayalet hikayesi

İtalya’nın yaşayan en önemli şairlerinden biri olan Giuseppe Conte’nin kaleminden Aşık Dante - Yeryüzünde 700. Gece, Türkçe’de okurlarla buluşuyor.

01 Ekim 2021 Cuma 11:07
175 Okunma
Gıuseppe Conte’tan büyüleyici bir hayalet hikayesi

İtalya’nın yaşayan en önemli şairlerinden biri olan Giuseppe Conte’nin kaleminden Aşık Dante - Yeryüzünde 700. Gece, Türkçe’de okurlarla buluşuyor.

Aynı zamanda Dante araştırmacısı olan Conte, Dante’yi 700. ölüm yıldönümünde, onun yerine düşünüp konuştuğu büyüleyici ve sürükleyici bir hayalet hikâyesiyle anıyor. Dante ölümsüz eseri İlahi Komedya’da, öteki dünyanın gölgeleri arasında etten ve kemikten bedeniyle yaptığı düşsel geziyi destanlaştırır. Conte’nin Âşık Dante’sinde ise Dante bu defa tersine bir yolculuğa çıkıyor. Her ölüm yıldönümünde hayalet olarak dünyaya dönen Dante, yeryüzünde yeni bir şans elde etmek için gerçek aşkı arıyor, ta ki 700. gecesine kadar…

Doyulmaz bir hikâyeyi okurlara ulaştırıyor

Kafka Kitap, İtalyan şair ve siyasetçi Dante Alighieri’nin 700. ölüm yıldönümünde tadına doyulmaz bir hikâyeyi okurlara ulaştırıyor. İtalyan şair ve Dante araştırmacısı Giuseppe Conte’un yazdığı, Nilay Kanarya’nın İtalyanca aslından dilimize çevirdiği Âşık Dante, Yeryüzünde 700. Gece alt başlığıyla yayımlandı.

Aleme mutsuz bir geri dönüş başlar

14 Eylül 1321 tarihinde, yüreğinde kavuşulmayan aşkın ıstırabıyla bu dünyadan göçen Dante’nin hâli Kutsal Efendi’yi bile incitir. Cennetin kapılarına dayandığında kendisine bir teklif sunulur: Bundan sonra her ölüm yıldönümünde bir gölge hâlinde de olsa, günbatımından şafağa dek yeryüzüne gönderilecektir. Fanilerin et, kan ve kemikten bedenine sahipken bulamadığı aşkla karşılaşmayı başarır, onu görüp duyan olmasa da makûs talihini bir şekilde alt edebilirse, yeryüzünde yeni bir şansı olacaktır. Dante, tam altı yüz doksan dokuz gece, aynı tarihte, Floransa’da o çok sevdiği katedralin önünde bulur kendini ve etrafını saran kalabalıkta aşkın suretini seçmeye çalışır. Ne yazık ki günün ilk ışıkları hayal kırıklığıyla birlikte söker ufuktan ve öte âleme mutsuz bir geri dönüş başlar. Ta ki yedi yüzüncü geceye kadar...

SARIYER POSTA

Son Güncelleme: 01.10.2021 11:12
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol