İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Valiliği tarafından depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılan ve yeniden inşa edilen Türkan Şoray İlkokulu'nu ziyaret ederek, çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Pandemi sürecinde yenilenen okul, yeni eğitim öğretim yılında hizmet vermeye başlarken, ziyarette İmamoğlu'na; Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç, Türkan Şoray ve Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Nadir Günday eşlik etti.

Türkan Şoray'ın adını taşıyan kütüphane yapılacak

İmamoğlu, Genç ve Şoray, okulun birinci ve üçüncü sınıflarını ziyaret etti. Birinci sınıflardan Deniz Nazlı Sarıyar öğrenci, İmamoğlu ve Şoray’a, onlar için yaptığı resimleri hediye etti. İmamoğlu, Sarıyar’a "Kuş gibi yaptın bizi, uçacağız şimdi" diyerek, teşekkür etti. İmamoğlu, ziyaret kapsamında Şoray’a 'Türk Sineması’nda İstanbul' isimli kitabı ve okul müdürü Didem Tosun'a ise İBB yayınlarından oluşan bir kitap seti hediye etti.

Okulun yapım aşamalarına tanıklık etti

İBB, Şoray’ın okul yaptırma isteği üzerine 1972 yılında Rumeli Hisarı'ndaki 12 bin 200 metrekarelik alanı tahsis etti. Şoray’ın da yapım aşamalarına tanıklık ettiği ilk ve ortaokul binaları 1973 yılında tamamlandı. Zaman içerisinde yıpranan ve ihtiyaca yanıt veremez hale gelen ilkokul binası yenilendi.

"Çocuklarımız adına teşekkür ederim"

Okulun yeniden inşa edildikten sonraki halini ilk kez gördüğünü söyleyen Şoray, İmamoğlu ve Genç’e, "Size, çocuklarımız adına nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum. Çocuklar şimdi burada rahat rahat koşacaklar. Çünkü onların okumak kadar koşmak, eğlenmek de hakları. Onun için bu bahçe, onlar için çok çok iyi oldu. Genişlettiniz bu sayede. Çok teşekkür ediyoruz” dedi.

SARIYER POSTA