Türkiye IŞİD' i vurdu!

Türkiye IŞİD' i vurdu!

24 Ağustos 2016 Çarşamba 10:02
1146 Okunma
Türkiye IŞİD' i vurdu!

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) IŞİD'in kontrolündeki Cerablus'a yönelik karadan ve havadan harekât başlattı.

Başbakanlık'tan yapılan açıklamada "Cerablus'un terör örgütü DAEŞ'ten temizlenmesi amacıyla harekât başlatılmıştır" dendi. TSK, unsurlarınca saat 04.00 sıralarında başlayan harekâtla, Cerablus bölgesindeki IŞİD'e karadan topla, havadan F-16'larla operasyonlar yapıldı. Askeri kaynaklar hava operasyonlarında 12 hedefin tamamının başarıyla vurulduğunu aktardı. Top atışlarıyla 70 hedefin etkisiz hale getirildiği ifade ediliyor. Öte yandan, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) unsurlarının Cerablus'ta IŞİD'le çatışmaya başladığı da gelen bilgiler arasında... Bir grup özel kuvvetleri unsurlarının da sınır bölgesinden sızma harekatıyla Suriye topraklarına girdiği aktarıldı. Asker kaynaklar, zırhlı birliklerin Suriye sınırının sıfır nokrasına yaklaşmasının ardından tankların hudut emniyeti için yer değiştirdiğini belirtti.

Türkiye ışidi vurdu 2

CNN Türk'e bağlanan muhabir Kenan Şener, "Kalabalık piyade birliklerinin geçebilmesi için iş makineleri geçit açma çalışması yapıyor" dedi. Reuters'e konuşan bir Türk yetkilinin ise "Bir grup Türk askeri Suriye'ye girdi" dediği belirtildi. Doğan Haber Ajansı'nın (DHA) geçtiği görüntülerde sınıra yakın bölgede iş makineleri ve tanklar bekliyor. Askeri kaynaklar Suriye'de yapılan harekât hakkında "Hedef, Suriye'nin toprak bütünlüğü korumak ve sınır güvenliğini sağlamak" ifadelerini kullandı.

Askeri kaynaklar, Cerablus operasyonu kapsamında IŞİD hedeflerini 1 saat 45 dakika boyunca topçu ateşiyle vurulduğu bildirdi.Kaynaklara göre, 63 hedefe 224 atım yapıldı. Ardından da Türk savaş uçakları Cerablus'ta IŞİD hedeflerini bombaladığı ileri sürüldü.

AA operasyonun hedeflerine dair olarak "Sınırın terör örgütlerinden temizlenmesi ve hudut güvenliğinin artırılmasına katkı sağlanarak, aynı zamanda Suriye'nin toprak bütünlüğünün öncelenmesi ve desteklenmesi planlanıyor. Söz konusu harekat sayesinde yeni göç dalgalarının önlenmesi, bölgedeki sivil halka insani yardımların ulaştırılması ve bölgenin terörist unsurlardan arındırılması hedefleniyor" ifadelerini kullandı. Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) de Cerablus'a operasyon başlatıldığı duyurdu.

Askeri kaynaklar: Şu anda bir kara harekatı başlamış değil

Askeri kaynaklar tarafından başlatılan askeri harekatın amacının sınır güvenliğini sağlamak, IŞİD ile mücadele kapsamında Koalisyon güçlerine destek vermek ve Suriye'nin toprak bütünlüğünü sağlamak olduğu belirtildi.

Askeri harekat kapsamında ilk olarak saat 04:00 sıralarından TOPÇU ve ÇNRA atışları başlatıldı, saat 04:05'de daha önceden belirlenmiş belli noktalardan geçiş için iş makineleri geçitler açılmaya başlandı, saat 05:45'te TOPÇU ve ÇNRA atışları sona erdi. Bu atışlar sonucunda tespit edilen toplam 63 hedefe 224 atım yapıldı.

İlk hava harekatının ise saat 06:08'de başladı. saat 06:08, saat 06:10 ve saat 06:30 hava harekatlarının yapıldığı belirtildi. Askeri kaynaklar ayrıca şu an için kara harekatının başlamadığını ve geçit açma faaliyetleri devam ettiğini belirtti.

7.50 itibariyle Hava Kuvvetlerince vurulması planlanan 12 hedeften 11'inin vurulduğu belirtildi.


Son Güncelleme: 24.08.2016 10:02
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol