Sarıyer Müftüsü hakkındaki iddialara cevap verdi

Sarıyer İlçe Müftüsü Oğuzhan Kadıoğlu, son dönemde hakkında ortaya atılan suçlamalara karşı suskunluğunu bozdu. Bir basın toplantısı düzenleyen Müftü Kadıoğlu, iddialara tek tek cevap verdi.

Sarıyer Müftüsü hakkındaki iddialara cevap verdi

Sarıyer İlçe Müftüsü Oğuzhan Kadıoğlu, son dönemde hakkında ortaya atılan suçlamalara karşı suskunluğunu bozdu. Bir basın toplantısı düzenleyen Müftü Kadıoğlu, iddialara tek tek cevap verdi.

17 Şubat 2018 Cumartesi 15:14
2098 Okunma
Sarıyer Müftüsü hakkındaki iddialara cevap verdi
Sarıyer İlçe MüftüOğuzhan Kadıoğlu, son dönemde hakkında ortaya atılan suçlamalara karşı suskunluğunu bozdu. Bir basın toplantısı düzenleyen Müftü Kadıoğlu, iddialara tek tek cevap verdi.


Son dönemde hakkında ortaya atılan suçlamalara karşı bir basın toplantısı düzenleyen Sarıyer İlçe Müftüsü Oğuzhan Kadıoğlu, iddialara tek tek cevap verdi. Kadıoğlu, “Hiç kimsenin şahsım ve kurumumu karalamasına asla izin vermeyeceğim. Bu konular ile bilgilendirmem gereken amirlerimi bilgilendirdim. Adli ve idari tahkikatlar başlatılmıştır” dedi.

İşte Kadıoğlu’nun açıklamaları;

Maden Mahallesi Kilyos Caddesi Kuğu Sokak No:13 Sarıyer adresinde bulunan ve mülkiyeti hazineye ait Boğazkent Fatih Sultan Mehmet Camii’nde, kaçak ve izinsiz yapılan, şikayetlere neden olan duvarın yıktırılması sonucu Sarıyer Çayeli Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Nuh Kumuş’un basın yoluyla hakaret ederek şahsımı ve kurumumu karalaması ile ilgili, Sarıyer Yenigün Gazetesinde yayınlanan haberler için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına dava açılmıştır. Sarıyer Çayeli Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Nuh Kumuş’un iftiraları ile Sarıyer Yenigün Gazetesinde asılsız ve iftira nitelikli haberler yayınlanmıştır.

Kadıoğlu: Masumiyetim tescil edilmiştir


Sarıyer Yenigün Gazetesinin 2018 yılı Şubat ayı 63. baskısında çıkan haberde İlçe Müftüsü Oğuzhan Kadıoğlu’nun FETÖ’den gözaltına alınma ve görevden uzaklaştırma haberi iftira ve asılsızdır. FETÖ/PDY ile ilgili savcılık, mahkeme ya da emniyete çağrılmadım bile. Buna ilişkin görev yaptığım Fethiye’de asılsız iftiralar ve iddialar üzerine yapılan idari tahkikat ile masumiyetim tescil edilmiştir.

“Yıkılan bölüm, kaçak ve izinsiz yapılan duvardır”


Sarıyer Yenigün Gazetesinin 2018 yılı Şubat ayı 63. baskısında çıkan ‘Kur’an kursu binasını yıktırdı’ haberinde adı geçen yer, ihtiyaç odaklı ‘D’ sınıfı Kuran kursudur. 2015 yılında Müftülük tarafından açılmış ve eğitim öğretime devam etmektedir. Kuran kursu binası yıktırılması asılsızdır. Yıkılan bölüm, caminin İmam-Hatip ve Müezzin Kayyımının oturduğu lojmanlarının giriş-çıkışını kapatan ve yaşam alanlarını kısıtlamasına sebebiyet veren kaçak ve izinsiz yapılan duvardır. CİMER/BİMER’e yapılan şikayetler üzerine ilgili kurumlara yazılarak, o kurumlar tarafından yıkılmıştır.

Önceki müftü Arif Cevlek zamanında da Sarıyer Çayeli Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Nuh  Kumuş tarafından caminin yanında bulunan park alanına tecavüzde bulunulmuştur. Derneğin aynı şekilde yaptırdığı kaçak duvar, yine ilgili kurum tarafından yıkılmıştır. Derneğin önceki müftüyü sorumlu tutarak, hakaret ve tehdit ettiğine ilişkin dava da İstanbul Adliyesinde devam etmektedir.

Ayrıca yatılı Kuran kursu yapılacaksa, Diyanet İşleri Başkanlığının bu konudaki mevzuatı internet üzerinden kolayca ulaşılabilmektedir. Kaldı ki Boğazkent Fatih Sultan Mehmet Camii, Sarıyer Müftülüğüne tahsislidir. Yatılı Kuran Kursu yapılacaksa, Müftülüğün uygun görüşü alınarak mevzuata uygun yaptırılacaktır.

“Adı geçen dernek, Boğazkent FSM Camiinde yetkisizdir”


Sarıyer Yenigün Gazetesinin 2018 yılı Şubat ayı 63. baskısında çıkan ‘Sarıyer Çayeli Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Nuh Kumuş’un açıklamaları ve gündemi sarsacak iddiaları çok ses getirecek’ haberiyle ilgili: Boğazkent FSM Camii, Sarıyer Müftülüğünce ilçemiz ve İstanbul genelinde düzenlenen yardım kampanyaları ve hayırsever vatandaşların bağışları ile yaptırılmıştır. Sarıyer Çayeli Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin, Boğazkent FSM Camii yapımında katkıları olmuştur. Boğazkent FSM Camii 1998 yılında Müftülük tarafından beraatı verilerek ibadete resmi olarak açılmıştır. Sarıyer Çayeli Kültür ve Yardımlaşma Derneği, bir yöre derneğidir. Cami ile hiçbir ilgisi yoktur. Sarıyer Çayeli Kültür ve Yardımlaşma Derneğine ilgili mevzuat çerçevesinde 01.01.2007 tarihinden itibaren Boğazkent FSM Camii ve müştemilatlarında herhangi bir tasarrufta bulunma yetkisinin olmadığı; dönemin Kaymakamı Mehmet Ersoy tarafından, Kaymakamlık makamınca tebliğ edilerek bildirilmiştir. Bu tarihten itibaren adı geçen dernek Boğazkent Fatih Sultan Mehmet Camiinde yetkisizdir.

“Müftü, yeni bir yer oluşturmamıştır”


Sarıyer Yenigün Gazetesinin 2018 yılı Şubat ayı 63. baskısında çıkan ‘Oğuzhan Kadıoğlu Müftülük binasını ev yaptı. Sarıyer Müftülük binası bilindiği üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesinden tahsis edilmişti. Tahsis edilen bu binanın üst katını Sarıyer Müftüsü Oğuzhan Kadıoğlu, tabiri caizse gasp ederek kendine bir lojman yaratmıştır” haberi ile ilgili: Müftülük Binası, daha önce Sarıyer Kaymakamlık binası olarak kullanılırken, Sarıyer Kaymakamlığının başka bir binaya taşınması ile Sarıyer Müftülüğüne geçici olarak kullanımına verilmiştir. Yıllarca Kaymakamların oturduğu lojman, müftülüğe verildikten sonrada müftüler tarafından lojman olarak kullanılmıştır. Sarıyer İlçe Müftüsü Oğuzhan Kadıoğlu lojman olarak yeni bir yer oluşturmamıştır.

“O lojmanlar İlçe Müftülüğü sorumluluğunda değildir”


Sarıyer Yenigün Gazetesinin 2018 yılı Şubat ayı 63. baskısında çıkan ‘Usulsüz yapıların üstünü örtüyor. Devletin, milletin paraları kan emicilere peşkeş çekiliyor. Müftü Kadıoğlu, kendisi gibi tüm usulsüz işlere göz yumuyor’ haberi ile ilgili: Yukarıdaki iddialara konu olan lojmanlar Vakıflar ile Hz. Ebubekir Camii ve Fakir Gençleri Koruma Derneği’ne aittir. İlçe Müftülüğü sorumluluğunda değildir. Basında çıkan haberler üzerine vakıf ve dernek ile gerekli işlemler devam etmektedir. Ancak kamuda görevli kişiler hakkında ‘kan emiciler’ ifadesini bir dernek başkanının kullanması olaya bakış açısından ibret vericidir.

Kadıoğlu: Bildikleri varsa açıklasınlar


Sarıyer Yenigün Gazetesinin 2018 yılı Şubat ayı 63. baskısında çıkan ‘Müftü Kadıoğlu’nun sinsi planları var. Sarıyer’de göreve başlayalı kısa zaman olmasına rağmen kendisi ile ilgili olumsuz birçok konuya şahit olduk’ haberi ile ilgili: Bu cümle ile kamuoyunda ‘Bilinmeyen bir şeyler varmış gibi’ olumsuz algı oluşturmaktadır. Konuyla ilgili bildikleri var ise açıklamaları gerekmektedir.

“Haber, iddia diyerek başlamış, gerçekmiş gibi hikaye edilmiştir”


Sarıyer Yenigün Gazetesinin 2018 yılı Şubat ayı 63. baskısında çıkan ‘25 Ocak 2018 tarihinde Cumhuriyet Mahallesi Merkez Camii  konferans salonunda yapılan ilçe müftülüğü personel toplantısında; iddiaya göre Sarıyer Müftüsü Oğuzhan Kadıoğlu’nun konuşmaları imamların büyük tepkisine neden oldu. Toplantı esnasında bahsi geçen bir konu üzerine Müftü Oğuzhan Kadıoğlu'nun Karadenizlilere hakaret etti” haberi ile ilgili: Karadenizli vatandaşlarımız hakkında böyle bir cümle kesinlikle kullanılmamıştır, iddia asılsızdır. Haber, iddia diyerek başlamış, ancak gerçekmiş gibi hikaye edilmiştir. Aylık toplantıda din görevlisi, cemaat ilişkisi ve vaaz dili konusu işlenirken; kurulan cümleler haberde provoke edilmiştir. Bununla birlikte haberde hikaye edildiği gibi imamlar ile müftü arasında hiçbir tartışma ve benzeri hiçbir olay olmamıştır.

“Dernek ile müftülük 20 yıldır problemler yaşamaktadır”


Sarıyer Çayeli Kültür ve Dayanışma Derneği yönetiminin, Sarıyer İlçe Müftülüğü ile ilgili yaşadığı sorunlar bugünün sorunu değildir. 1998 yılında Boğazkent FSM Cami beraatının verilerek ibadete açılması ile resmiyet kazanmıştır. O günden itibaren dernek ile müftülük problemler yaşamaktadır. Bugüne kadar defalarca mahkemeye müracaatlar gerçekleşmiş, idari soruşturmalar olmuş ve cezalar uygulanmıştır. 20 yıldır bitirilmeyen caminin bitirilmesi, tartışmaların sona ermesi, cami ve müştemilatlarının yasal çerçevede kullanılması ve yönetilmesi gerekmektedir.

“Şahsım ve kurumumun karalanmasına asla izin vermeyeceğim”


Basında çıkan bu haberler müftü ve müftülüğü çalıştırmamaya ve yıpratmaya yönelik olup asılsız ve iftiralardan ibaret olduğunu mahkeme yolu ile ispat edeceğim. Hiç kimsenin şahsım ve kurumumu karalamasına asla izin vermeyeceğim. Bu konular ile bilgilendirmem gereken amirlerimi bilgilendirdim. Adli ve idari tahkikatlar başlatılmıştır.

 

banner69
Son Güncelleme: 13.05.2018 16:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
<