Sarıyer'de çocuklar festival heyecanı yaşadı

Sarıyer'de çocuklar festival heyecanı yaşadı

26 Aralık 2014 Cuma 10:10
1657 Okunma
Sarıyer'de çocuklar festival heyecanı yaşadı

Sarıyer Belediyesi, İTÜ Geliştirme Vakfı ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi ortaklığıyla yürütülen “Demokratik Vatandaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi Hibe Programı’’ kapsamında, Çocuk haklarını koruyan ve savunan bir yaşam kültürünün oluşturulması ve yaygınlaştırılması amacıyla düzenlenen Çocuk Hakları Festivali renkli görüntüler eşiliğinde başladı.


Sarıyer Belediyesi Evlendirme Dairesi ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen festivalin ilk günü, Hürriyet Ortaokulu ve İTÜ Geliştirme Vakfı Özel Dr. Natuk Birkan Ortaokulu tarafından hazırlanan Çocuk Hakları Sergisi ile başladı. Okulların hazırladığı tuval çalışmalarının, temsili dilek ve şikayet kutusunun, çocuk meclisinin, çocuk hakları ağacının yapıldığı, hak temalı resimlerin sergilendiği alanı gezen katılımcılar daha sonra ÇOÇA (Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları) tarafından hazırlanan Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin anlatıldığı animasyon filmi seyrettiler.

“Haklar önce ailede başlar”


635551091934533888Öğrencilerin sunuculuğunu yaptığı Çocuk Hakları Festivali’nin açılış konuşmasını İTÜ Geliştirme Vakfı Özel Dr. Natuk Birkan Ortaokulu Müdürü Selçuk Dereci yaptı. “Sizleri böyle heyecanlı görmek bizi sevindiriyor” diyerek çocuklara seslenen Dereci, ‘’Eğitimci olarak sizleri geleceği hazırlarken bir yandan kendine güvenen, ülkesini seven, evrensel bir birey olmanızı istiyoruz. Sizlere derslerde her şeyi öğretiyoruz ama en fazla öğretmemiz gereken haklarınızdır. Bence haklar öncelikle ailede başlar. Ebeveynlerin sizlere haklarınızı vermesi ve sizinde bu hakları annenizden ve babanızdan talep etmeniz gerekiyor. Biz bu projde sizleri hayat karşısında, yetişkinler karşısında olan haklarınızı tekrar önünüze getirdik. Bu hakları bugün öğrenip, yarın unutmamak, diğer günde kaybetmemeniz gerekiyor’’diye konuştu.

İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Tahmaz’da kürsüde yaptığı konuşmada çocuk haklarıyla ilgili farkındalık yaratmak için düzenlenen festivalde emeği geçenlere teşekkür etti.

“Yarının büyükleri, bugünün gençleri olacaksınız”


Çocukların tezahüratları ve alkışlarıyla karşılanan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Sizin haklarınızdan bir hakkımı da almış bulunuyorum böylece. Sizler içinde bulunduğunuz dünyada haklarınızı birazcık daha öne çıkardığınızda yarının büyükleri, bugünün gençleri olacaksınız. Bu üç günlük coşkunun yaşamda hep devam etmesi en büyük dileğimiz. Siz çocukların yaşamın her alanında haklarınızın hep aynı olduğunu görmeniz, birlik ve beraberliğinizin büyüklere de yansıması en büyük dileğimiz. 3 gün hep birlikte olacağız. Bana her zaman ulaşabilirsiniz, her zaman sizinle birlikte olmak istiyorum’’dedi.

“Atatürk, Çocuklara En Önemli Hakkı Vermiştir”


635551094448038112Programda konuşma yapan Sarıyer Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin; ‘’Festivalin coşkusunu sizlerle birlikte yaşıyoruz. Çocuklarımızın yaptığı resimlerden bir tanesinde oyun oynama hakkımı istiyorum diyor. Çocuklarımızın doğuştan var olan birçok hakkı vardır. Ülkemizin kurucusu Ulu Önder Atatürk, 23 Nisan tarihini Türk çocuklarına bayram ilan etmek suretiyle en önemli hakkı sizlere vermiştir. Bu yönden çok mutluyuz ve şanslıyız. Haklarımızı ödevlerimizi sorumluluklarımızı ne kadar iyi bilirsek toplumumuza, büyüklerimize karşı güçlü oluruz ve haklarımızı savunabiliriz” şeklinde konuştu.
Kısa Film Seansı

Bu yıl ilki gerçekleştirilen Çocuk Hakları Festivali kapsamında Sarıyerli öğrenciler hazırladıkları kısa filmler, resim sergileri ve tiyatro gösterileri ile programa renk kattılar. İTÜ Geliştirme Vakfı Özel Dr. Natuk Birkan tarafından hazırlanan ‘’Çocuğuz Haklarımız Var’’ oyun çalışmasında hak temelli çocuk işçilerini konu alan gösterimden sonra kısa film seansında FSM SAGEM şubesinin hazırladığı ‘’Akran Zorbalığı’’ isimli filmde ise büyük çocukların küçük çocuklara uyguladığı şiddet anlatıldı. Daha sonra Kazım Karabekir Ortaokulu’nun da hazırladığı kısa film izleyiciler tarafından dikkatle seyredildi.

Drama ve Şiir Seansı


635551176052060304Festivalin ikinci bölümünde ise R.Güney Kıldıran, Fahrettin Arslan ve Kazım Karabekir Ortaokulları tarafından hazırlanan gösteriler çocukların yaptığı resim sergisiyle başladı. Drama ve Şiir Seansı kapsamında yapılan programda Kazım Karabekir Ortaokulu’nun hazırladığı tiyatro gösteriminden sonra R.Güney Kıldıran Ortaokulu öğrencileri şiir dinletisi gerçekleştirdi.

Minik Kameraman Renkli Anlar Yaşattı


Fahrettin Arslan Ortaokulu ve Cumhuriyet SAGEM öğrencilerinin kendilerinin hazırladığı çocuk röportajlarında renkli anlar yaşatırken, çocukların yaratıcılıklarını kullanarak atık maddeden kamera yaptığı drama çalışmasını programa katılan öğrenciler hayranlıkla izledi.

Atık Maddelerden Enstrüman Yaptılar


635551092228753660Atık maddelerden kendilerine enstrüman üreten R.Güney Kıldıran Ortaoku öğrencileri Çocuk Hakları Marşı’nı söyleyerek büyük alkış aldılar. Festivalin birinci günü Çocuk Hakları slayt gösterimiyle sona erdi.

Çocuk Hakları Festivali’ bugün ve yarın (26-27 Aralık)  da çocuklarının birbirinden güzel gösterileriyle devam edecek.


Son Güncelleme: 26.12.2014 10:10
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol