Sarıyer Belediyesi'nden 'Grip' uyarısı

Sarıyer Belediyesi'nden 'Grip' uyarısı

12 Şubat 2016 Cuma 13:21
2419 Okunma
Sarıyer Belediyesi'nden 'Grip' uyarısı

Soğuk kış aylarının en büyük sorunlardan biri olan grip, son dönemde etkisini iyice arttırdı. Soğuyan havalar ve okulların yeniden başlaması ile veliler risk grubunda olan çocukları için endişeleniyor. Peki grip nasıl bulaşır, gripten korunmanın yolları nelerdir? Bu konuyu Sarıyer Belediyesi Sağlık İşler Müdürlüğü ekibinden Dr. Serdar Taş ve Acil Tıp Teknisyeni Gül Ekernaz önemli bilgiler verdi.


Çeşitli sağlık sorunları nedeniyle Sarıyer Belediyesi Sağlık birimine başvuran hastaların büyük çoğunluğunu gribal enfeksiyonlardan şikayetçi olanların oluşturduğunu ifade eden Dr. Serdar Taş, "Basit ve geçici bir hastalık olarak görülse de grip ihmale gelmiyor. Ölümlere neden olan grip virüslerine karşı, özellikle kış aylarında tedbiri elden bırakmamak gerekiyor" dedi.

Peki gripten nasıl korunuruz?


taş“Biz birinci basamak sağlık hizmeti veren ve Sarıyer Belediyesi’nin sağlık politikalarını yürüten bir kurumuz bu konuda farkındalık yaratacak programlar yapmaya çalışıyoruz” diyen Dr. Serdar Taş, "Birim olarak özellikle korunma ve hijyen konularıyla ilgili bilgilendirmeler yapmaya çalışıyoruz. Gribe yakalanmış kişilere de birinci basamak sağlık kurumlarının yapacağı tüm tedavileri uyguluyoruz. Okullar gribin hızla yayılabileceği ortamlar. Buralarda koruma tedbirleri alabilmek çok önemli. Kalabalık ortamların havalandırılması, kişisel bakım konularında velilerin tavrı çok önemli " dedi.

Taş: Grip Aşısı yüzde 60 oranında koruyucu


Toplumda grip ve nezle birbirine karıştırılıyor, genel semptomları birbirine benzemesiyle birlikte ikisi farklı hastalıklardır diyen Dr. Serdar Taş, gribin ateş ve ağrılar yoluyla kendisini göstereceğini söyledi. Taş, "Ölümlere neden olan son grip salgınının adının farklı olması gribin özelliklerini değiştirmiyor. Gribal hastalıklarda ölümler meydana gelebilir. Özellikle 2 yaş altı çocuklar, 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan insanlarda ölümleri sıkça görüyoruz" dedi.

 Ekernaz: Grip aşılarını yaptırın


ekernazBilinen en koruyucu tedbirin sık sık el yıkamak ve bulunduğumuz ortamları havalandırmak olduğuna değinen Acil Tıp Teknisyeni Gül Ekernaz ise, "Bununla birlikte grip aşısı yaptırmak çok önemli. Sarıyer Belediyesi bu konuda vatandaşın yanında. Doktorlarına reçetelerini yaptırdıkları taktirde Belediyemizin Sağlık İşleri Müdürlüğünden ya da eczanelerden grip aşılarını yaptırabiliyorlar" dedi.

Bir dönem tartışılan grip aşısı insanları iki farklı gruba ayırdı. İnsanlar aşıyı yaptırıp yaptırmamakta kararsız kaldı diyen Taş, "Pozitif bilimin bu konuda olumsuz bir verisi yok, endişe oluşturacak bir durum söz konusu değil. Özellikle risk gruplarına kesinlikle aşı yaptırmalarını öneriyoruz. Bu aşının yüzde 60 oranında bir koruyuculuğu var" şeklinde konuştu.


Son Güncelleme: 12.02.2016 13:21
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol