Rövaşata Mücahit'in gözüyle Büyükdere

Rövaşata Mücahit'in gözüyle Büyükdere

03 Haziran 2016 Cuma 10:13
4816 Okunma
Rövaşata Mücahit'in gözüyle Büyükdere

Türk Sporuna birçok önemli sporcular yetiştiren Büyükdere Spor Kulübü’nün 36 yıllık Başkanı Mücahit Menekşe, kulüp hakkında gazetemize önemli açıklamalarda bulundu.


Büyükdere Spor Kulübü, 2. Amatör ligde Futbol ve Voleybol dallarında mücadele veriyor. Futbol takımını Mümtaz Deniz, Voleybol takımını Murat Kalkavan yönetiyor. Ayrıca Birkan Kocaacar yönetimindeki 7 kişilik Boks takımıyla da mücadele veren köklü kulüp mütevazi imkanlarıyla birçok zorluğa göğüs geriyor.

Antrenman yapacak saha yok


Boğazdaki birçok amatör spor kulübü ile aynı kaderi paylaşan Büyükdere’de de antrenman yapılacak bir sahanın eksikliğini yaşıyor. Futbolcuların Çayırbaşı Stadında diğer kulüplerden vakit kaldığında antrenman yapabildiğini söyleyen Başkan Menekşe, Kulübün halı sahaya ihtiyacı olduğunu söyledi

“Voleybolda üst üste 5 kez şampiyon olduk ama 1. Lige çıkamadık”


Kulübün maddi sıkıntılarından değinen Menekşe, 2. Amatör ligde Voleybol takımının Murat Kalkavan önderliğinde 2008, 2009, 2010, 2011, 2012 yıllarında üst üste 5 kez şampiyon olarak rekor kırdığını ancak takımın maddi yetersizliklerden dolayı 1. Lige çıkartamadıklarını söyledi.

“Arkadaşlarımın desteği çok büyük”


Başkan Menekşe, “Belediyeden her sene ufakta olsa bir yardım almaktayız. Ancak kulübün giderlerini ve transferleri hep cebimizden karşılıyoruz. Dostlarım sağ olsun, kulübe birçok konuda yardımcı oluyorlar. Eski Sarıyer Spor Kulübü Başkanı Mustafa Hepanıl, Ali Rıza Yılmaz, Mustafa Hacı Süleymanoğlu, Mümtaz Deniz, Mustafa Deniz, Ali Rıza Zaman, Nurettin Özdemir, Necdet Özdemir arkadaşlarımın destekleri azımsanamayacak kadar fazla” ifadelerini kullandı.

“Var mı kulübüne sahip çıkacak delikanlı?”


Büyükdere çok köklü bir kulüp olduğunu vurgulayan Menekşe, “Türk Sporuna birçok Milli sporcu yetiştirdi. Futbol, Voleybol ve Boks’ta pek çok şampiyonluklar yaşadı. 36 yıldır kulübe başkanlık ediyorum ama artık 72 yaşındayım. Kulübe yeni başkan bulamıyoruz. Var mı kulübüne sahip çıkacak delikanlı? Hal böyleyken bende bu şanlı kulübü bırakamıyorum” ifadelerini kullandı.

Rövaşata Mücahit kimdir?


1945’te Sarıyer Büyükdere Mahallesi’nde doğdu.1952 yılında Sarıyer Genç Takımı’nda futbol hayatına başladı. 1960’ta Yalova, 61’ de Beyoğlu Spor Kulüplerinde top koşturdu. Askerlik sıralarında ise Ordu Milli Takımı’na seçildi. 1963 yılına gelindiğinde Mustafa Denizli, Ayfer Elmas, Behzat Çınar, Necdet Aytekin gibi Türk futboluna damga vurmuş isimlerin top koşturduğu sırada Altay’ a transfer oldu.

1966 yılında kurulan Balıkesir Spor’a geçen Menekşe burada 5 sene top koşturdu. Türk Futbol tarihine ‘Rövaşata Mücahit’ lakabıyla adını yazdırdı. Balıkesir’ in efsanelerini arasına girdi. Dönemin Büyükdere Spor Kulübü başkanı Atilla Borankay’ ın isteği üzerine en verimli çağında futbolcu kariyerini noktalayarak Büyükdere Spor Kulübü’nün başına geçti. Sonrasında kulüp başkanlığına Erdal Delikara, Murat Kalkavan, Abdullah Işıldak geçse de 1980’ de tekrar kulüp yönetimine geçti ve ilk iş olarak kulübün Beşiktaş’taki binasını Büyükdere’ye taşıdı. O günden bugüne kadar kulübü yönetmekte.


Son Güncelleme: 03.06.2016 10:13
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol