Muhtarlar Günü'nde anlamlı açılış

Muhtarlar Günü'nde anlamlı açılış

20 Ekim 2015 Salı 17:10
1900 Okunma
Muhtarlar Günü'nde anlamlı açılış

Kilyos’ta yaşayan vatandaşların daha konforlu ve hızlı hizmet alabilmeleri için Sarıyer Belediyesi tarafından yapılan Kilyos Muhtarlığı yeni hizmet binası, düzenlenen törenle hizmete girdi.


açılıış kilyos19 yıl önce jandarma karakolu olarak kullanılan ve daha sonra muhtarlık olarak hizmet veren binanın eğitim alanı olarak kullanılmasına karar verilmesi üzerine Kilyos Meydan’ında yapılan yeni hizmet binasının açılışına CHP İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Deniz, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Meclis Başkan Vekili Hüseyin Coşkun, Başkan Yardımcıları Sevgi Atalay, Semra Kartal, Gökan Zeybek ve İsmail Erdem, meclis üyeleri, birim müdürleri, mahalle muhtarları ve Kilyos halkı katıldı.

19 Ekim Muhtarlar Günü'ne denk gelmesi ile ayrı bir önem taşıyan açılışta konuşma yapan Kilyos Mahallesi Muhtarı Turgut Serdarlı, yeni hizmet binasına kavuşmalarını sağlayan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç e teşekkür ederek, “Daha fazla çalışmamız gerektiğinin bilinci içindeyiz. Eski binadan buraya gelmek bizim için hüzün yarattı. 19 ay hizmet verdiğimiz binamız eğitim merkezi olarak kullanılacağı içinde mutluluk duyuyoruz” şeklinde konuştu.

Sarıuçak: Muhtarlar toplumun sesidir


sarıuçakSarıyer Muhtarlar Derneği Başkanı ve Muhtarlar Federasyonu İkinci Başkanı Hüseyin Sarıuçak, “19 Ekim 1829’da ilk seçim yapılıyor ve muhtar seçiliyor. Bugün 186’ıncı yıldönümünü kutladığımız Muhtarlar Günü ile tarihe geçiyoruz. Demokrasiye geçiş muhtarlık sayesinde olmuştur. Demek ki muhtarlık kurumunu yaşatmaya, onlara destek olmaya, sahip çıkmaya mecburuz. Eğer demokrasi yaşatılıyorsa, muhtarlık da yaşatılıyordur. Muhtarlar gönüllülük esasına göre çalışırlar. Biz cumhuriyet için, Atatürk için canımızı vermeye hazırız. Muhtarlar, çözümlere katkı sunmak için toplumun sesidir" dedi.

Genç: Yerel yönetimlerde muhtarlık çok önemli bir yere sahiptir


 

Sarıyer Belediye Başkanı Genç, yaptığı konuşmada, "Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan bugüne kadar demokrasiye yönelik çok önemli adımlar atıldı. Muhtarlıklar, yerelde çok önemlidir. Kilyos, dünyanın en güzel noktalarından biridir. Kenarda kaldığı ve köyler belediyelere yeni bağlandığı için biraz eksiklerimiz oldu. Bu eksikleri tamamlamak açısından büyük çaba sarf ediyoruz. şükrü gençMuhtarlar en önemli geleneklerimizdir. Yaşadıkları sıkıntılara destek vermeye çalışıyoruz. Kilyos Meydanı’nda hizmete giren muhtarlık binamız mahalle halkına hayırlı olsun” dedi. Kilyos Mahallesi eski muhtarlık binasının değerlendirileceğini ifade eden Başkan Genç, “Eski binayı Sarıyer Belediyesi’nin eğitim alanında çok önemli iki projesi olan Gençlik Eğitim Merkezi (SAGEM) ve gündüz bakım evi olarak kullanacağız. Bu sayede Kilyos’ta yaşayan çocuklar küçük yaştan lise çağına kadar eğitim desteği alacaklar” şeklinde konuşarak müjdeyi verdi.

Yapılan konuşmaların ardından Sarıyer Belediye Başkanı Genç, 1961 yılından bu güne kadar muhtarlık görevini yürüten ve 9 Cumhurbaşkanı eskiten Tarabya Mahallesi Muhtarı Rafet Üstün ve Sarıyer’de hizmet veren mahalle muhtarları ile birlikte Kilyos Muhtarlığı yeni hizmet binasının kurdelesini kesti. Kilyos Muhtarı Serdarlı, muhtarlık olarak mahallelerine daha iyi hizmet vermeleri için ihtiyaçlarının karşılanmasında büyük hassasiyet gösteren Başkan Genç’e teşekkür ederek, plaket verdi.

 Sarıyerli muhtarlara Başkan Genç’ten jest


635808936565288712Sarıyer’in 38 mahallesinde hizmet veren muhtarlar,  açılış sonrasında 19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç tarafından verilen yemek davetine katıldı. Kilyos Balıkçısı’nda meclis üyeleri ve Belediye Başkanı Genç ile biraraya gelen muhtarlar, yenilen yemek eşliğinde sohbet ettiler. CHP Milletvekili  Dursun Çiçek ve İlçe Başkanı Mehmet Deniz’in de kendilerine eşlik ettiği yemek sonrasında, muhtarlarla çekilen hatıra fotoğrafı karesinde yerini aldı.


Son Güncelleme: 20.10.2015 17:10
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol