LOZAN ANTLAŞMASI 97 YAŞINDA..!

Türkiye Cumhuriyeti’nin tapusu ve ilelebet payidar kalmasını sağlayacak olan Lozan Barış Antlaşması’nın 97. yıldönümü, Sarıyer’deki siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşların katılımıyla kutlandı.

LOZAN ANTLAŞMASI 97 YAŞINDA..!

Türkiye Cumhuriyeti’nin tapusu ve ilelebet payidar kalmasını sağlayacak olan Lozan Barış Antlaşması’nın 97. yıldönümü, Sarıyer’deki siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşların katılımıyla kutlandı.

Levent Pehlivanoğlu
Levent Pehlivanoğlu
24 Temmuz 2020 Cuma 14:13
540 Okunma
LOZAN ANTLAŞMASI 97 YAŞINDA..!

Türkiye Cumhuriyeti’nin tapusu ve ilelebet payidar kalmasını sağlayacak olan Lozan Barış Antlaşması’nın 97. yıldönümü, Sarıyer’deki siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşların katılımıyla kutlandı.

Sarıyer Atatürk Düşünce Derneği'nin düzenlediği etkinliğe; İYİ Parti Sarıyer İlçe Başkanı Mustafa Yazıcı, Sarıyer Lozan Mübadilleri Derneği Başkanı Zehra Filiz Yerebasmaz, CHP Sarıyer İlçe Başkan Yardımcısı Metin Güner, CHP Sarıyer İlçe Kadın Kolları Başkanı Sunay Sevinç, Sarıyerliler Derneği Başkanı Hayati Kaptanoğlu, Sarıyer Lozan Mübadilleri Derneği üyeleri, CHP Sarıyer ilçe yönetim kurulu üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

GRUP SIK SIK SLOGAN ATTI

Ellerinde Türk Bayrağı, Atatürk ve İsmet İnönü'nün posterleri bulunan grup, sık sık 'Yaşasın tam bağımsız Türkiye' ve 'Türkiye laiktir laik kalacak' sloganları attı. Sarıyer İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün programın Cumhuriyet Meydanı'nda yapılmasına izin vermemesinin ardından kutlama etkinliği Sarıyer Merkez Camii'nin yanında gerçekleştirildi Programda Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Merkezi, Sarıyer Lozan Mübadilleri Derneği ve CHP Sarıyer İlçe Başkanlığı'nın basın açıklaması okundu.

"AZİZ HATIRALARI ÖNÜNDE MİNNET VE ŞÜKRANLA EĞİLİYORUM"

Derneğin basın açıklamasını okuyan Sarıyer Lozan Mübadilleri Derneği Başkanı Zehra Filiz Yerebasmaz, şunları söyledi:"24 Temmuz, Lozan Barış Bayramı'dır. Hepimize kutlu olsun. Atatürk, Nutuk'ta Lozan için 'Bu anlaşma Türk Milleti aleyhine asırlardan beri hazırlanmış ve Sevr Anlaşması ile tamamlandığı zannedilen büyük bir suikastın yıkılışını ifade eden bir belgedir' ifadelerini kullandı. Osmanlı tarihinde benzeri görülmemiş siyasi ve diplomatik bir zaferdir. Bu zaferin temelini Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde kazanılan Kurtuluş Savaşı oluşturur. Fakat Lozan zaferinde Türkleri siyaset sahnesinden silmek isteyen emperyalist güçler karşısında kaya gibi direnç gösteren, müzakereleri büyük bir diplomatik başarı ile sonuçlandıran İsmet İnönü'nün katkısı çok büyük. Bu anlaşma Türkiye Cumhuriyeti'nin tapusudur. Bugün Lozan'ı tartışmaya açmanın kabul edilebilir bir tarafı yoktur. Bunda art niyet aramak gerekiyor.

Batılı devletler Türklere karşı boyun eğdiler. İngiltere'nin eski Başbakanı Winston Churchill bununla ilgili hatıratında şöyle yazdı; 'Lozan Anlaşması, Sevr Anlaşması ile yapılmak istenenin tam tersini gerçekleştirmiştir. Türklere kendi barış koşullarını dayatmak ve Türk Ulusunu tahrip etmek isteyen büyük devletler, şimdi Türklere boyun eğmek durumunda kalmışlardır.' Bu nedenle asılsız iddialar ile Atatürk'ü ve İsmet İnönü'yü itibarsızlaştırma girişimlerini etik bulmuyor, kınıyoruz. Bu yıl 30 Ocak'ta Lozan Mübadelesi'nin yıldönümünde tüm mübadil kuruluşları olarak yaptığımız ortak açıklamada, 1923 yılından itibaren 1950'li yılların ortasına kadar Lozan Sulh Bayramı olarak kutlanan 24 Temmuz'un Lozan Barış Bayramı olarak ilan edilmesini, resmen kutlamak istediğimizi TBMM'ye, siyasi partilere, milletvekillerine ve STK'lara ilettik.

Ben bir mübadil torunuyum. Atalarım, savaşın en acımasız yüzü ile karşılaştı. Vatan bildikleri topraklarını bir gecede terk etmek zorunda kaldılar. Atatürk'ün 'Yurtta Sulh, Cihanda Sulh' sözünü ülkeyi yönetenlere hatırlatmak istiyorum. Lozan Barış Antlaşması, başta TBMM üyeleri ve hükümeti olmak üzere Mustafa Kemal Atatürk'ün, konferansta Türkiye'nin baş delegesi ve Dışişleri Bakanı İsmet İnönü'nün, heyette yer alan Rıza Nur, Hasan Bey ile tüm delegelerin ve Türk halkının zaferidir. Aziz hatıraları önünde minnet ve şükranla eğiliyorum."

"YAŞASIN TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE"

CHP Sarıyer İlçe Başkan Yardımcısı Metin Güner, "23 Temmuz 1919'da bir ulusun kaderini omuzlarında taşıyan birkaç vatansever, Erzurum Kongresi'nde tüm olumsuz şartlara rağmen manda ve himaye kabul edilemez iradesini ortaya koydu. Bundan tam 4 yıl sonra 24 Temmuz 1923 yılında bu iradeyi ortaya koyanlar Lozan'da tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu belgesini elde ettiler. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Lozan Barış Antlaşması'nı Türk Milleti aleyhine asırlardır süre gelen ve Sevr Anlaşması ile tamamlandığı düşünülen bir suikastın yıkılışı olduğunu ifade eder. Bu anlaşma ile kapitülasyonlar, boğazlar sorunu, savaş tazminatları, Osmanlı'dan kalma borçlar, azınlıkların ve patrikhanelerin durumu gibi ülkemiz açısından çok önem arz eden konular görüşülerek sonuca bağlandı veya ilerleyen süreçte ülkemiz lehine sonuçlandırıldı. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu belgesi olarak kabul edilen Lozan Barış Anlaşması'nda emeği geçen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşı İsmet İnönü, dönemin siyasetçi ve bürokratlarına ve Türk istiklal savaşının kahraman askerlerine şükranlarımızı sunuyoruz. Anlaşmanın 97. yıldönümü kutlu olsun. Yaşasın tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti" diye konuştu.

"LOZAN KARŞITLIĞI SEVR YANDAŞLIĞIDIR"

Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Merkezi'nin basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: "Lozan Barış Antlaşması ile demokratik, laik, hukukun üstünlüğüne dayalı, çağdaş, üniter bir devlet olan Türkiye Cumhuriyeti'nin temeli atılmıştır. Lozan bu yönü ile anayasada da vurgulandığı gibi teklif dahil edilemeyen niteliklerin zeminini oluşturuyor. Son yıllarda yalan ve sahte tarih yazma gayretleri hız kazandı. Lozan'ın ve Türkiye Cumhuriyeti'nin mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile yol arkadaşı İsmet İnönü'ye yönelik çirkin saldırıların nedeni budur. Lozan karşıtlığı bölünmek, parçalanmak ve emperyalizme yem olmaktır. Atatürk'ün kurduğu ulus devlet modelinin çağdaş kazanımlarının ve cumhuriyetin niteliklerinin tasfiye edilmesidir. Hilafet ve saltanatın geri getirilmek istenmesidir. Milli egemenlik yerine saray ve hanedan hakimiyetini kabul ettirmektir. Millilik yerine ümmetçiliktir. Bölücü, gerici, işbirlikçi, cemaatçi, tarikatçı, PKK ve FETÖ gibi yapılanmalara göz yummaktır.

Lozan, cumhuriyetimizin ve milletimizin dayandığı en güçlü siyasi, hukuki temeldir. Bu temelle oynamak Türkiye Cumhuriyeti'ni sarsılması ve yıkılmasıdır. Milletimizin ayrıştırılması, kamplaştırılması ve kutuplaştırılmasıdır. Buna izin vermeyeceğiz. Lozan karşıtlarının yürüttüğü sinsi politikalara seyirci kalmadık, kalmayacağız. Lozan'ın 97. yıldönümünde Atatürk'ün, İsmet İnönü'nün, milli kahramanlarımızın, devrim ve demokrasi şehitlerimizin manevi huzurunda bir kez daha ant içiyoruz. Uyarıyoruz! Lozan karşıtlığı Sevr yandaşlığıdır. Orta çağ karanlığına teslim olmaktır."

SARIYER POSTA GAZETESİ


Son Güncelleme: 24.07.2020 16:04
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol