İstanbul'un iki yakası 3. kez birleşti

İstanbul'un iki yakası 3. kez birleşti

07 Mart 2016 Pazartesi 09:48
1177 Okunma
İstanbul'un iki yakası 3. kez birleşti

İstanbul'un üçüncü köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün son tabliyesi de dün (Pazar) yerleştirildi. Son tabliyenin kaynağını Erdoğan ile Davutoğlu birlikte yaptı.


 

3.. köprüİstanbul'un üçüncü köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün son tabliyesi yerleştirildi ve  Asya ile  Avrupa yakaları 3. kez birleşmiş oldu. Köprünün açılış törenine devletin zirvesi katıldı.  Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan  Ahmet Davutoğlu, Ulaştırma Bakanı  Binali Yıldırım törene katılan önemli isimlerin başında yer aldı.

SON KAYNAĞI ERDOĞAN'LA DAVUTOĞLU BİRLİKTE YAPTI


Son tabliyenin kaynağını  Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan  Ahmet Davutoğlu birlikte yaptı. Erdoğan kaynağa başlamadan önce "Ya Allah Bismillah" dedi.

ERDOĞAN: YILDIZ DİYEBİLECEĞİM PROJE


Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılış töreninde konuştu ve "Öncelikle heyecan dolu olduğumuz bir günde. Özellikle de  Dünya Kadınlar Günü'nün hemen öncesinde  İstanbul için yıldız diyebileceğimiz bir projenin son tabliyesini koymanın heyecanını yaşıyoruz" dedi.

ELEŞTİRİLERİ HATIRLATTI


3.köprüKöprünün temeli atıldığında çeşitli eleştiriler yapıldığına işaret eden Erdoğan, şöyle konuştu: "29 Mayıs 2013'te temeli attığımız gün birileri 'Olmaz canım' diyordu. Hele hele Gezi olayları başladığı zaman 'İşte bu iki tane beton yığınıyla kalır' diyorlardı. Bunlar yazıldı, çizildi, hatta hatta buralara kadar zahmet edip geldiler, denizde gösteriler yaptılar. Ama onlar onu yaparken biz dedik ki 'hayır.' Biz bunları birleştireceğiz.  Avrupa ile  Asya'yı Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile birleştireceğiz ve bu bizim dünyaya en önemli mesajımız olacak. İşte hemen sağ tarafımız  Karadeniz ve boğazdayız,  Marmara'ya açılıyoruz. Böyle bir yerde ancak büyük düşünenler bu tür büyük projeleri gerçekleştirirler ve bizler de bu yola böyle çıktık."

"AĞUSTOSTA HEP BİRLİKTE AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ"


Dünyanın asma köprüler içerisinde en geniş dört gidiş, dört geliş, iki de hızlı trenle ilgili raylı sistemin olduğu böyle benzeri bir projenin olmadığını anlatan Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: "Asma köprü olarak bu uzunlukta bir başka köprü de yok. Bunlar bizim iftihar vesilemiz ve inşallah ağustos ayı olarak, Ulaştırma Bakanımız bize ifade etti. Ağustos ayında da artık bütün viyadükleriyle her şeyiyle tamamlanıp, hep birlikte açılışını gerçekleştireceğiz. Gerek  Marmaray Projesi'ndeki başarı ve şu ana kadar yaklaşık 130 milyon yolcu  Marmaray'dan geçmiş bulunuyor. Yine önümüzde  Avrasya Tüneli var.  Avrasya Tüneli bu arada inşallah tamamlanıyor. Onun da bitişi bu yıl sonu.  Avrasya Tüneli'nin de bitişi olacak ve böylece artık bizim Avrupa-Asya arasındaki gidiş gelişlerimizde bir rahatlama şüphesiz ki meydana gelecek. Bütün zorluklara rağmen, bu zorları kolay kılıcı adımlar atılıyor. Yola çıktığımızda biz 'her şey insan için' demiştik. 'Önce insan' demiştik, 'insanımızın huzuru' demiştik. Hamdolsun artık bunları teker teker gerçekleştirmenin bahtiyarlığı içerisindeyiz."

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU: ÜLKEMİZ İÇİN İFTİHAR PROJESİ


3.köprüüBaşbakan  Ahmet Davutoğlu ise  İstanbul'un, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile üzerindeki yüklerden önemli bir kısmını atmış olacağını belirtti. Tarihi dokuya ve  İstanbul'un merkezi hattına herhangi bir trafik yükü olmadan transit geçecek araçların, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü kullanarak yollarına devam edeceğini ifade eden Davutoğlu, "Böylece  İstanbul, yeryüzünün üstünde 3 köprüyle yerin altında da  Avrasya ve  Marmaray tünellere ayrıca Melen projesini de dahil ederek, 6. kez iki kıtayı birleştiren bir şehir olacak. Bu  İstanbul'un geleceği açısından, gelecek nesilleri açısından önemli bir proje" dedi.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün,  Türkiye için bir iftihar projesi olduğuna işaret eden Davutoğlu, şöyle konuştu:"Ülkemiz için bir iftihar projesi. Çünkü dünyada büyük yatırımlar, ekonomik kalkınmanın düşüşe geçmesiyle dururken bu yatırımlara ara vermeden istikrar içinde sürdüren tek ülke Türkiye. Bugün  Türkiye her açıdan yükselen ekonomisi, şehirlerine kattığı yeni boyutlar ve dünya çapında gerçekleştirdiği projeleriyle, bu projelerin bir numunesi olarak Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile dünya gündemine pozitif şekilde bir kez daha mührünü vuruyor."

YILDIRIM: TARİHİ BİR AN


Ulaştırma Bakanı  Binali Yıldırım açılış töreninde önemli açıklamalar yaptı. Bakan Yıldırım şöyle konuştu: "Tarihi bir an yaşıyoruz  Asya ile  Avrupa'yı birbirine bağlayan Yavuz Sultan Selim köprüsünün son parçasının ilk kaynağını Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız yapacak. Üç yıldan kısa sürede dünyada tamamlana başka bir asma köprü yok. Birinci ve ikinci köprüyü yabancılar yaptı, Türk müteahhitler taşeron olarak çalıştı. Bu köprüde ise ana yükleniciler Türk taşeronlar yabancı. İnşallah bu yıl içinde Ağustos ayının sonuna doğru takdir edeceğiniz bir günde açılışını yapacağız. FSM üzerindeki ağır taşıt trafiği bu köprünün üzerinden geçecek."

REKOR HIZLA TAMAMLANDI


2015 yılının Mayıs ayında kılavuz telin çekilmesiyle başlayan çalışmalarda son bir ayda 10 tabliye döşenerek 238 metrelik yol kat edilmiş ve bir rekora imza atılmıştı. Köprünün çevreyollarıyla birlikte bir bütün olarak önümüzdeki Temmuz veya Ağustos ayında açılması planlanıyor.

KÖPRÜ GİRİŞİNDE GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ


Köprünün girişinde tören öncesinde alınan güvenlik önlemleri dikkat çekti. Açılış törenini takip edecek olan basın mensupları ve köprüde çalışan görevliler polis noktalarında tek tek aranarak içeri alındı.

Tören, son tabliyenin konulduğu alanın yanında köprü üzerinde yapılıyor.

İSTANBUL'UN FETİH YIL DÖNÜMÜNDE TEMELİ ATILMIŞTI


Sarıyer'de İstabul'un fetih yıldönümünde 29 Mayıs 2013 tarihinde O zamanki  Cumhurbaşkanı  Abdullah Gül ve Başbakan  Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle temeli atılan 3. boğaz köprüsü, yaklaşık 2 yıl 9 ay sonra  İstanbul Boğazı'nın iki yakasını 3. kez birbirine bağlayacak.

İSTANBUL BOĞAZININ 3. GERDANLIĞI


Temeli atıldıktan sonra büyük bir hızla ilerleyen inşaat şantiyesinde  Avrupa yakasında 322 metre,  Asya yakasında ise 318 metre olan köprü kuleleri 2015 yılının ocak ayı içinde tamamlanmıştı.

2015 yılının Mayıs ayında iki kule arasına ana kablonun döşenmesinde kullanılacak olan "Cat Walk" yani kedi yolunun döşenmesinde kullanılacak kılavuz tellerin çekilmesiyle  İstanbul Boğazı ilk defa 3. kez birbirine bağlanmıştı. 2015 yılının  Eylül ayında ise ışıklandırılan köprüde 122'şer ince çelik kablonun örülmesiyle yapılan ana taşıyıcı kablolar ise kısa sürede tamamlanmıştı. Yanlızca köprüde değil, Çevre yollarında süren viyadük ve yol yapım çalışmalarında ise ilk yol asfaltlamaları 2015 yılının haziran ayında başlanmıştı.

TABLİYE MONTAJ REKORU KIRILDI


Öte yandan köprüde yapılan çalışmalar sırasında son bir ayda 10 adet çelik tabliye yerlerine konulup montajı tamamlanarak yeni bir rekor kırıldığı belirtildi. Çelik tabliye montaj işleminde, Lifting Gantry" adı verilen farklı bir vinç kullanılmaya başlanmasıyla, eş zamanlı olarak  Asya ve  Avrupa'da çelik tabliye konulma işlemi gerçekleştirildiği, bu yöntemle son bir ay içinde 238 metrelik ilerleme sağlandığı öğrenildi.

OTOYOLLARDA DA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR  1. boğaz köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde inşa edilen 116 kilometrelik otoyolda viyadüklerin önemli bir yer tuttuğu belirtildi. Otoyolun 13,5 kilometrelik kısmının viyadükler üzerinden geçiriliyor. Şu ana kadar projede yer alan 64 viyadükten 48'inde çalışmaların tamamlandığı ve ulaşıma hazır hale getirildiği belirtiliyor. Bu viyadüklerin bazılarının yüksekliğinin 85 metreye ulaştığı öğrenildi.


Son Güncelleme: 07.03.2016 09:48
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol